از واشنگتن دی‌سی تا واشنگتن لیسی!

به گزارش دنانیوز؛ روزی کلید حل تمام مشکلات کشور در واشنگتن دی‌سی بود و قرار بود مذاکره با کدخدای واشنگتن دی‌سی چرخ زندگی مردم و چرخ صنعت هسته‌ای بچرخد. تمام تلاش خودشان را کردند تا بلکه کدخدا را ملاقات کنند نهایتا از یک تماس تلفنی چند دقیقه‌ای هم نگذشتند.

آن یکی هم با دربار واشنگتن دی‌سی قدم می‌زد و خوش‌و‌بش می‌کرد، دیگری فرش ایرانی هدیه می‌داد و حتی با اینکه طرف در واشنگتن دی‌سی یهودی بود اما از سر شوق دستپاچه شده بودند هر سال به مناسبت کریسمس برایش هدیه می‌فرستادند.

آنقدر ابراز چاکری می‌کردند که چندماه نگذشته دربار کدخدا به اسم کوچک صدایشان می‌زدند و اینها ذوق مرگ می‌شدند. دلشان آنقدر برای واشنگتن دی‌سی قَنج رفته بود که هرکسی هم معترض می شد با فحش و بد و بیراه به استقبالش می‌رفتند. تندرو، بیسواد، دلواپس همه را به جهنم سپردند تا مردم را به واشنگتن دی‌سی برسانند.

کار آنقدر بالا گرفته بود که بهتر است بگویم واشنگتن لیسی؛ یک امر مقدس شده بود که بنا بود مشکل آب خوردن، آلودگی هوا را هم حل کند. اما کدخدای مودب و باهوش از واشنگتن لیس‌ها راضی نشده بود، و این مقدار چاکری را کم می‌دانست.

واشنگتن لیس‌ها، به همه چیز چوب حراج زدند، صنعت هسته‌ای را تعطیل کردند، قلب راکتور آراک را با بتن تخریب کردند، سانتریفیوژها را جمع کردند، تحریم تسلیحاتی را پذیرفتند، پای بازرسان و جاسوسان آژانس را تا اتاق اساتید دانشگاه‌ها باز کردند اما کدخدا جواب این همه واشنگتن لیسی را با تحریم‌های جدید داد.

واشنگتن لیس‌ها به دل نگرفتند و به کار خود ادامه دادند، کدخدای واشنگتن دی‌سی هم عوض شد بازهم هوس ملاقات با کدخدا به سرشان افتاد. اما کدخدا محلی نگذاشت و بازهم تحریم‌های جدید اعمال کرد. کدخدای جدید مثل قبلی به این سطح واشنگتن لیسی اصلا راضی نبود، و توافق چاکری واشنگتن لیسی را هم زیرپا گذاشت.

واشنگتن‌لیسان که امضای کدخدا را تضمین می‌دانستند، بازهم تحقیر شدند اما ساکت ماندند و دم برنیاوردند تا خدایی ناکرده اهالی دربار واشنگتن دی‌سی ناراحت نشوند. آن‌ها توافق چاکری را بدون اینکه مواهبی برایشان داشته باشد صرفا بخاطر امضای اهالی واشنگتن دی‌سی ادامه دادند.

کدخدای واشنگتن دی‌سی تصمیم گرفت ته‌مانده‌های توافق واشنگتن‌لیسی را هم از بین ببرد و ماشه را چکاند. اما واشنگتن‌لیسان حتی با ماشه هم تکانی نخوردند و به امید کدخدای مودب و باهوش فرضی و خیالی کار توافق چاکری را ادامه دادند و فقط زیر لب گاهی غُرولُند کردند که اصلا ریشه‌ی مشکلات در واشنگتن دی‌سی است، من تقصیری ندارم.

واشنگتن‌لیسان که روزی کلید حل تمام مشکلات را در واشنگتن دی‌سی می‌دانستند، حالا که کدخدا آب دهن هم کف دستشان ننداخته با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی به کدخدا متلک هوشمند می‌اندازند تا همچنان راه واشنگتن‌لیسی بسته نماند بلکه کدخدای بعدی واشنگتن دی سی چیزی جلوی آن‌ها بیندازد.

حالا ثمره‌ی واشنگتن‌لیسی شده رکوردزنی در تورم، دلار ۳۰ هزارتومانی و پراید را به ۱۳۰ میلیونی. داستان واشنگتن‌لیسان ادامه دارد، اما بیچاره مردمی که گرفتار این‌ها شده‌اند.
انتهای پیام/

رضا محمدی

  • نویسنده : رضا محمدی
  • منبع : کانال تریبون مستضعفین