• امروز : دوشنبه - 25 بهمن - 1400
  • برابر با : Monday - 14 February - 2022
0

۸۰ درصد واحدهای تولیدی کهگیلویه و بویراحمد زیر ظرفیت خود کار می‌کنند/ استخدام ۷۰ درصد نیروی غیربومی در برخی کارگاه‌های صنعتی استان!

  • کد خبر : 39924
  • 01 آبان 1400 - 17:05
۸۰ درصد واحدهای تولیدی کهگیلویه و بویراحمد زیر ظرفیت خود کار می‌کنند/ استخدام ۷۰ درصد نیروی غیربومی در برخی کارگاه‌های صنعتی استان!
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه 80 درصد 399 واحد تولیدی فعال استان زیر ظرفیت خود کار می کنند، گفت: یکی از دلایل پایین بودن تولید ناخالص داخلی استان کهگیلویه وبویراحمد این است که واحدهای تولیدی یا تعطیل هستند یا زیر ظرفیت دارند کار می کنند.

به گزارش دنانیوز؛ امروز شنبه (1 آبان ماه 1400) آیت اله ارمغانی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص مصوبات سفر وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی به استان در گفت و گو با خبرنگار کبنا گفت: از جمله مصوبات این سفر موافقت برای تأمین مالی 10 مگاپروژه در راستای کمک به ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی استان، ایجاد مرکز گلخانه آموزشی ملی در رسته گیاهان دارویی در استان با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، تأسیس و راه اندازی مرکز آموزش فنی و حرفه ای در شهرستان مارگون است.
وی افزود: پرداخت تسهیلات کم بهره تا سقف 10 میلیون تومان به متقاضیان برای راه اندازی کسب و کارهای خرد، رفع محدودیت پرداخت تسهیلات به طرح های دامداری در آیین نامه اجرایی قانون اشتغال روستایی، پیگیری و اخذ موافقت استمهال تسهیلات دریافتی زلزله زدگان شهرستان دنا، شناخت جامع و کامل از مشکلات و معضلات حوزه های مختلف به ویژه اشتغال، کسب و کار و موانع سرمایه گذاری است.
ارمغانی اظهار کرد: مقرر شد با مشارکت مراکز آموزش فنی و حرفه ای و آموزش عالی، ظرفیت های استان در بخش های مختلف مورد بازبینی قرار گرفته و نیازسنجی آموزشی متناسب با نیازهای بازار کار شکل گیرد.
وی افزود: به روز رسانی و رفع مشکلات سامانه جامع روابط کار، پیگیری جدی برای حذف بوروکراسی اداری و ضوابط دست و پاگیر به منظور تسهیل در دریافت مجوزهای کسب و کار نیز از جمله مصوبات این سفر بود.
پیگیری مصوبات سفر وزیر
ارمغانی گفت: در ارتباط با مگاپروژه با همکاری اتاق بازرگانی، اتاق فکری متشکل از نخبگان اقتصادی استان تشکیل داده ایم، و روی این مگاپروژه ها کار می کنیم، قطعا امکان پذیر است.
وی گفت: مگاپروژه در همه زمینه های اقتصادی، نفت و گاز و … در استان می توانیم معرفی می کنیم. ان شاالله در آینده نزدیک معرفی خواهند شد.
وی در خصوص دستاوردهای سفر وزیر گفت: مصوبات سفر وزیر در حال پیگیری و در حال عملیاتی شدن هستند و فعلا زود است که بخواهیم دستاوردهای سفر را اعلام کنیم.
واحدهای تولیدی فعال و غیرفعال
ارمغانی در خصوص فعالیت واحدهای تولیدی در استان گفت: در حال حاضر در بخش صنعت، 506 واحد تولیدی داریم که 107 واحدشان غیرفعال هستند.  

وی افزود: 80 درصد 399 واحد دیگر زیر ظرفیت خود کار می کنند. اینکه تولید ناخالص داخلی استان کهگیلویه وبویراحمد پایین است یکی از دلایلش این است که این واحدهای تولیدی یا تعطیل هستند یا زیر ظرفیت دارند کار می کنند. بیست درصد دیگر، شامل شرکت های بزرگ مثل شرکت های وابسته به نفت وگاز است.
واحدهای تولیدی راکد آسیب شناسی می شوند
ارمغانی اظهار کرد: بحث واحدهای تولیدی با آقای نگین تاجی رئیس کل دادگستری استان مطرح شده، مقرر شده بصورت میدانی بازدید از این واحدها انجام گیرد، منتظر نمانیم که خودشان مراجعه کنند، واحدهایی که راکد هستند یا تعطیل هستند و زیر ظرفیت کار می کنند، بصورت میدانی رصد شوند، و مشکلات این واحدها را شناسایی کنیم، آسیب شناسی کنیم واحدهایی که امکان برگشت آنها وجود دارد را احیا کنیم.
مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت: از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است که طرح هایی که نیمه فعال هستند را فعال کنیم. این برنامه را داریم که تیم کارشناسی متشکل از کارگروه رفع موانع تولید و کارگروه اشتغال بصورت میدانی حضور پیدا کنند و مسائل را شناسایی کنند.
طرح تکاپو در استان اجرایی شد؟
ارمغانی در پاسخ به اینکه «طرح تکاپو در استان چقدر پیگیری شده»، گفت: طرح تکاپو یک طرح توسعه اشتغال پایدار است که بر اساس نیازسنجی و رسته های مورد نیاز هر استانی، شغل تعریف می شود، مطالعات آن در سال 95 انجام گرفت. بر همان اساس سال 96 طرح اشتغال روستایی بر اساس این طرح تدوین شد، رشته هایی که انتخاب شد، رشته های اولویت دار طرح تکاپو بود. اگر رسته معادن کوچک مقیاس، رسته آی تی و فناوری اطلاعات جزو رشته های اولویت دار استان معرفی شدند، بر اساس مطالعات طرح تکاپو انتخاب شدند.
وی در خصوص عملکرد اداره تعاون در خصوص «قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال روستایی» در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: بخشی از طرح تکاپو را در تسهیلات روستایی اجرایی کردیم، از سال 97 تا سال 1400، 4هزار و 470 طرح با مبلغ 412 میلیارد تومان و پیش بینی 10 هزار و 410 فرصت شغلی برای تسهیلات روستایی به بانک معرفی شدند.
ارمغانی افزود: از این تعداد طرح، 4088 طرح با مبلغ 341 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است. این تسهیلات زمینه ایجاد 9 هزار و 738 فرصت شغلی را فراهم کرده است.
ارمغانی در خصوص فاز دوم طرح تکاپو گفت: فاز دوم طرح تکاپو را تحت عنوان «برنامه حمایت از تولید و اشتغال» در سال 1400 اجرایی می شود و تسهیلات دیگری برای طرح های روستایی پرداخت می شود.
گفته های استاندار درخصوص تعاونی ها چه اندازه اجرایی می شود؟
ارمغانی در پاسخ به اینکه «استاندار کهگیلویه و بویراحمد اخیرا از راه اندازی تعاونی ها صحبت کرده اند، چقدر تعاونی ها می توانند موفق عمل کنند؟» گفت: فلسفه تعاون در واقع یکی از عادلانه ترین روش های توزیع ثروت است، تعاون باعث می شود سرمایه های کوچکی که اقتصای نیستند تجمیع شوند و تبدیل به سرمایه بزرگ اقتصادی شوند. در سطح استان تحت عنوان تفاهم نامه ای که با قرارگاه بسیج سازندگی بستیم صندوق های خرد محلی دارند تشکیل می شوند که این صندوق ها به تعاونی تبدیل می شوند و تعاونی ها نیز به اتحادیه تعاونی تبدیل می شوند.
وی اظهار کرد: در روستا، ممکن است فردی 10 میلیون یا 50 میلیون سرمایه داشته باشد، که نمی تواند کاری با آن بکند، ولی اگر 100 خانواده روستایی 10 میلیون روی هم بگذارند تبدیل به سرمایه بزرگ می شود و برای اینکه سرمایه اقتصادی شود، تعاونی شکل می گیرد، 7 شرکت تعاونی روی هم تبدیل به اتحادیه می شود، یعنی پول کمی را تبدیل به 10 میلیارد کردیم، 10 میلیارد را تبدیل به 100 میلیارد و بیشتر می کنیم، به این شکل، تعاونی ها سرمایه های کوچک را تبدیل به سرمایه های اقتصادی می کنند.
ارمغانی افزود: اکنون 519 صندوق خرد محلی تشکیل شده است که بالغ بر 20 هزار عضو دارد، 6 تعاونی تشکیل شده، 25 تعاونی دیگر نیز در حال تأسیس است که تا چند ماه آینده تکمیل می شود. این اتحادیه کار اتصال به بازار را انجام می دهد، تعاونی های روستایی که بسته بندی انجام می دهد، ترشی درست می کنند، گلیم بافی می کنند و غیره، وظیفه اتحادیه این است که در قالب یک فروشگاه بزرگ یا بازارچه محلی اینها را در معرض فروش بگذارد، یا اینکه مواد اولیه در اختیار تولیدی ها بگذارد. لذا مشخص است که نقش تعاون در استان، شرایط اقتصادی را ارتقا و بهبود می بخشد.
تشکیل اتاق فکر تعاون
ارمغانی در پاسخ به اینکه «برای ایجاد تعاونی ها و کار اقتصادی نیازسنجی می شود؟» گفت: اتاق فکر تعاون را تشکیل داده ایم، جلسات بصورت مستمر برگزار می شود، اتاق فکر جداگانه بررسی واحدهای تولیدی نیز جداگانه تشکیل شده است و رصد می شود.
برخی کارگاه های صنعتی 30 درصد نیروی بومی دارند
ارمغانی در پاسخ به اینکه «آیا فنی و حرفه ای های سطح استان فعال شده اند؟» بیان کرد: یکی دو کارگاه صنعتی را بازدید داشتیم، برخی از کارگاه های ما از جمله پتروشیمی، فقط 30 درصد از نیروی بومی استفاده می کنند، و 70 درصد از نیروهای غیربومی استفاده می کنند.
وی افزود: پاسخی که مسئولان این کارگاه ها دادند این است که نیروهای بومی مهارت لازم برای بکارگماردن را ندارند، وقتی ندارند، مجبورند از استان های همجوار بیاورند. ایراد این بوده که آموزش های فنی و حرفه ای ما بازار محور نیست، بلافاصله شورای مهارت تشکیل شد. یکی از محورهای شورای مهارت نیازسنجی است. برهمین اساس نیازسنجی صورت می گیرد که سه ماه آینده پتروشیمی چه مهارت هایی نیاز دارد. حتی اگر نیاز باشد استاد کار و نیرو برای تدریس از تهران می آوریم.


خبرنگار: سیده زهرا حسینی فر

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://denanews.ir/?p=39924

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.