رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 2 خبر


  • چهارشنبه ۶ تیر ۱۳۹۸
  • الأربعاء ۲۲ شوال ۱۴۴۰
  • 2019 Wednesday 26 June
  • اوقات شرعی

یاسوج
٢۶(°C)
وزش باد ٩(mph)
فشار ٢۴.١٣(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۴.١٣(in)

ارائه آمار عجیب صدای استاندار کهکیلویه و بویراحمد را در آورد به طوریکه خطاب به داریوش دیودیده رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت: حرف‌ها باید مستند باشد و ما حرف مستند می‌خواهیم، شما کاغذی در دست گرفتید و مطالب و آماری به سرعت قرائت می‌کنید و رد می‌شوید، اصلا ما از کجا بدانیم که آنچه می‌خوانید همان چیزی است که نوشته است؟

به گزارش دنانیوز نشست کارگروه صادرات غیرنفتی استان کهگیلویه و بویراحمد به ریاست علی محمد احمدی استاندار کهگیلویه و بویراحمد و با حضور اعضای این نشست برگزار شد و طبق روال مرسوم هر کدام از مدیران با مشتی اعداد وارقامی که صرفا جهت رفع تکلیف باشد در جلسه حضور پیدا  کردند.
 
از نکات جالب توجه این نشست آماری صادراتی غیر نفتی بود که رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد:عمده محصولات صادراتی پودر و عصاره شیرین، لوازم آرایشی و بهداشتی، سیمان و موکت بوده که میزان صادرات از کمرگ استان ۳.۳ میلیون دلار و صادرات سیمان کرینکت ۴/۸ میلیون دلار است و کشورهای افغانستان، عراق، آلمان، امارات و کویت هدف صادراتی استان هستند.
 
ارائه آمار عجیب صدای استاندار کهکیلویه و بویراحمد را در آورد به طوریکه خطاب به داریوش دیودیده  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت: حرف‌ها باید مستند باشد و ما حرف مستند می‌خواهیم، شما کاغذی در دست گرفتید و مطالب و آماری به سرعت قرائت می‌کنید و رد می‌شوید، اصلا ما از کجا بدانیم که آنچه می‌خوانید همان چیزی است که نوشته است؟


آماری که دیودیده در این جلسه مطرح کرد مربوط به صادرات غیر نفتی بود و جای تعجب بود که چرا خبری از صادرات صنایع  به اداره کل میراث فرهنگی وگردشگری استان نیست؟

طی هفته های گذشته  با دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اسامی دریافت‌کنندگان 7 هزار میلیارد تومان تسهیلات کم‌بهره اشتغال پایدار روستایی منتشر شد(اینجا بخوانید)

در استان محروم کهگیلویه وبویراحمد ۲۱۷۷نفر از این تسهیلات بهره مند شدند و با نگاهی اجمالی این آمارها تحلیل های متفاوتی را نشان می دهد .

به طور مثال از جمله وام های مربوط به اداره کل میراث فرهنگی وگردشگری استان کهگیلویه وبوراحمد بیشترین تعداد وام ها به شهرستان های بویراحمد ودنا و کم ترین آن به شهرستان های کهگیلویه ولنده اختصاص یافته است .
براساس این گزارش ، در حوزه های تولید لباس محلی و گلیم بافی و بوم گردی ومجتمع های تفریحی بیشترین از نظر تعداد وام های داده شده و میزان وام قرار دارند که با یک نگاه سرانگشتی بایستی تولیدات این تعداد گلیم باف و تولید کننده لباس محلی وام گیرنده بتواند علاوه بر بازار داخلی به کشورهای همسایه نیز صادرگردد.

پیرو صحبت های رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد ، صادرات مربوط به حوزه اداره کل میراث فرهنگی وگردشگری استان صفر و یا نزدیک به صفر بوده است.

براساس لیست منتشر شده این وام های که به اسم اشتغال زایی در حوزه ولید لباس محلی و گلیم بافی اعطا شده چرا در بحث اشتغال زایی و به دنبال ان صادرات غیر نفتی سهمی ندارند؟

چرا استاندار محترم در این مورد تحقیق و تفحص جدی نمی کند؟ متولی اول برخورد و بررسی این موارد شخص استاندار و مجموعه های تابعه ایشان(حراست ،بازرسی و..) می باشد.

این آمارها بخوبی مشخص کرده است که در بعد نظارتی در دستگاههای اجرایی کار جدی صورت نگرفته به طور مثال با بررسی همین تسهیلاتی که به بعضی نورچشمی ها آن هم در مناطق خاص اعطا شده علت عدم اشتغال زایی و به دنبال آن نداشتن آمار جدی در صادرات غیره نفتی را خواهیم دید.

اصولا اصل ۱۷۴ قانون اساسی وظیفه نظارت بر ادارات و سازمان ها را بر عهده سازمان بازرسی قرار داده است ورود جدی سازمان بازرسی بیش از پیش در این موارد احساس می شود.


بر اساس حق نظارت قوه قضاییه نسبت به حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین در دستگاه‌های اداری سازمانی به نام «سازمان بازرسی کل کشور» زیر نظر رئیس قوه قضاییه تشکیل می‌گردد. حدود اختیارات و وظایف این سازمان را قانون تعیین می‌کند.
 ماده 2 -وظایف واختیارات سازمان بازرسی به شرح زیرمی باشد:
الف – بازرسی ونظارت مستمرکلیه وزارتخانهها و ادارات و اموراداری و مالی دادگستری، سازمانها و
دستگاههای تابعه قوه قضاییه و نیروهای نظامی و انتظامی و مؤسسات و شرکتهای دولتی و
شهرداریهاومؤسسات وابسته به آنهاودفاتراسنادرسمی و مؤسسات عامه المنفع و نهادهای انقالبی و
سازمانهائی که تمام یاقسمتی ازسرمایه یاسهام آنان متعلق به دولت است یادولت به نحوی ازانحاء
برآنهانظارت یاکمک مینمایدوکلیه سازمانهائی که شمول این قانون نسبت به آنها مستلزم ذکرنام آنها است
براساس برنامه منظم.
ب- انجام بازرسیهای فوق العاده حسب االمرمقام معظم رهبری و یابه دستوررئیس قوه قضائیه و یا
درخواست رئیس جمهور و یا کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس شورای سالمی و یا بنابه تقاضای وزیر
یا مسئول دستگاههای اجرائی ذیربط و یا هر موردی که به نظر رئیس سازمان ضروری تشخیص داده شود.
ج- اعالم مواردتخلف و نارسائیهاوسوءِ جریانات اداری و مالی در خصوص وزارتخانهها و نهادهای انقالب
اسالمی و بنیادهابه رئیس جمهورودرخصوص مؤسسات و شرکتهای دولتی و وابسته به دولت به وزیرذیربط
و درموردشهرداریهاومؤسسات وابسته به وزیرکشورودرخصوص مؤسسات غیردولتی کمک بگیرازدولت به
وزیرذیربط و درخصوص سوءِجریانات اداری و مالی مراجع قضایی و واحدهای تابعه دادگستری به رئیس قوه قضائیه و در موارد ارجاعی کمیسیون اصل نودقانون اساسی نتیجه بازرسی به آن کمیسیون اعالم خواهد شد.

به گزارش دنانیوز از دستاوردهای خوب این جلسات شفاف سازی ادارات و سازمان ها نسبت به آمارهای متناقضی که ارائه می شود و با بررسی همین آمارها  به نحو عملکرد خیلی از مدیران در این استان محروم می توان پی برد.

 

 

 

 

 

 

اخبار مرتبطآخرین اخبار