رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 2 خبر


  • چهارشنبه ۶ تیر ۱۳۹۸
  • الأربعاء ۲۲ شوال ۱۴۴۰
  • 2019 Wednesday 26 June
  • اوقات شرعی

یاسوج
٢۶(°C)
وزش باد ٩(mph)
فشار ٢۴.١٣(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۴.١٣(in)

نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد اداره کل نوسازی مدارس کهگیلویه و بویراحمد در سال گذشته در شاخص‌های عمومی و اختصاصی که توسط سازمان در راستای تحقق اهداف سازمانی و اسناد بالادستی تعریف شده است، عملکرد مناسب و مطلوبی نداشته است.

به گزارش دنانیوز جهان مهرابی مدیرکل نوسازی و تجهیزات مدارس استان کهگیلویه و بویراحمد طی حکمی تغییر کرد و پیروز کرمی‌محمودآباد  جایگزین وی شد و بعد از این تغییر و تحول شاهد اطلاع رسانی دقیقی در خصوص آمارهای عملکردی مدیر کل سابق نبودیم و بعبارتی تنها بخش های که عملکرد مدیر کل سابق را مثبت نشان می داد رسانه ای شد.

بعنوان مثال در خصوص آمارهای عملکردی مدیر کل سابق بیان شده بود که در زمان مدیریت آقای محرابی «مشارکت خیرین در ساخت مدارس در دوران مهرابی افزایش یافت و ۶۴ پروژه مدرسه‌سازی با ۲۹۲ کلاس درس با اعتبار ۴۴۷ میلیارد ریال با مشارکت خیّرین مدرسه‌ساز در استان کهگیلویه و بویراحمد در دست ساخت است و در پنج سال اخیر افزون بر ۸۰۰ میلیارد ریال در جشنواره‌های خیّرین مدرسه‌ساز استان تعهد شد که تاکنون بیش از ۷۰ درصد آن محقق شده است.که متاسفانه آمارهای عملکردی آقای مدیر کل به طور کامل بیان و رسانه ای نشده است که در ادامه به تفصیل به جلسه ای که با حضور مشاور رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در خصوص بررسی عملکرد اداره نوسازی و تجهیزات در استان محروم کهگیلویه و بویراحمد خواهیم پرداخت.

آمارهای ذکر شده در جلسه ای که با حضور مشاور رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در امور ادارات کل استانها  در خصوص بررسی عملکرد اداره کل نوسازی مدارس کهگیلویه و بویراحمد طی یکسال گذشته را که بررسی می کنیم با آمارهای عملکردی متفاوتی مواجه می شویم.

جلسه ای با حضور معاون فنی و نظارت، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و تأمین منابع سازمان، مشاور رئیس سازمان در امور ادارات کل استان‌ها، مشاور رئیس سازمان در امور بودجه و اعتبارات و مدیرکل و معاونان نوسازی مدارس کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

مشاور رئیس سازمان در امور ادارات کل استان‌ها در این جلسه با بیان اینکه با تلاش‌های شبانه‌روزی رئیس سازمان و مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و تأمین منابع، بودجه سال 98 سازمان نوسازی مدارس، رشد چشم‌گیری داشته است، اظهار داشت: به تبع آن، بودجه استان‌ها نیز افزایش می‌یابد از این رو به مدیران کل و معاونان ادارات کل استان‌ها تأکید می‌شود با برنامه‌ریزی دقیق و دقت بیش از پیش برای تحقق بودجه‌های مصوب تلاش مضاعف داشته باشند.

علیرضا باقری ثالث افزود: ضروری است ادارات کل نوسازی مدارس استان‌ها در تمام حوزه‌های فعالیتی خود برنامه‌های دقیق و مدونی ارائه و بر اجرای آن‌ها نظارت مستمر داشته باشند تا سازمان بتواند با موفقیتی که در افزایش سهم اعتبارات داشته است اهداف اسناد بالادستی را محقق نماید.

وی در ادامه با توجه به بررسی‌های صورت گرفته در خصوص عملکرد اداره کل نوسازی مدارس کهگیلویه و بویراحمد در شاخص‌های عمومی و اختصاصی، یادآور شد: نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد اداره کل نوسازی مدارس کهگیلویه و بویراحمد در سال گذشته در شاخص‌های عمومی و اختصاصی که توسط سازمان در راستای تحقق اهداف سازمانی و اسناد بالادستی تعریف شده است، عملکرد مناسب و مطلوبی نداشته است.

 نیمی از مدارس کهگیلویه و بویراحمد نیازمند تخریب و بازسازی است

مشاور رئیس سازمان در امور ادارات کل استان‎ها ادامه داد: متأسفانه مسئولان نوسازی مدارس استان کهگیلویه و بویراحمد در تخصیص اعتبارات مصوب موفق عمل نکرده‌اند و همین امر موجب شده علیرغم تلاش‌های بسیاری که در این اداره انجام می‌شود، سازمان رضایت چندانی از نتیجه عملکرد نداشته باشد.

باقری ثالث خاطرنشان کرد: نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد درصد اعتبارات جذب شده اداره کل نوسازی مدارس کهگیلویه و بویراحمد در 9 ماهه نخست سالجاری 18.37 درصد بوده است که این میزان کم‌تر از میانگین کشوری است.

وی با بیان اینکه درصد اعتبارات جذب شده سه طرح از جمله تخریب و بازسازی مدارس غیراستاندارد و مقاوم‌سازی مدارس، تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام خیّری و تکمیل و تجهیز فضاهای آموزشی برای سازمان دارای اهمیت بالایی است، گفت: متأسفانه بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد استان کهگیلویه و بویراحمد در جذب اعتبارات این سه طرح موفق و چشم‌گیر عمل نکرده است که همین امر موجب افزایش نگرانی سازمان شده است.

ضرورت پیگیری تحقق اعتبارات

مشاور رئیس سازمان در امور ادارات کل استان‌ها با تأکید براینکه مسئولان نوسازی مدارس کهگیلویه و بویراحمد باید برای تحقق مابقی اعتبار مصوب تلاش کنند، تصریح کرد: تحقق و جذب اعتبار مصوب موجب تسریع روند تکمیل پروژه‌های نیمه تمام، مقام‌سازی مدارس، تجهیز مدارس و به طور کلی گسترش عدالت تحصیلی در استان می‌شود.

باقری ثالث با توجه به رشد اعتبارات محقق شده مشارکت‌های مردمی نسبت به اعتبارات تخصیص یافته استانی در سال 1396، افزود: در این شاخص عملکرد نوسازی مدارس استان مطلوب بوده و 0.73 درصد گزارش شده است.

وی به عملکرد مسئولان نوسازی مدارس کهگیلویه و بویراحمد در زمینه تخریب و بازسازی و مقاوم‌سازی مدارس اشاره کرد و گفت: از ابتدای آغاز طرح (92 تا پایان 96)، 4.06 درصد مدارس استان تخریب و بازسازی و 22 درصد مقاوم‌سازی شده است که با توجه به سرانه فضای آموزشی استان (8.19 مترمربه به ازای هر دانش‌آموز) می‌توان نتیجه گرفت حدود نیمی از مدارس استان که به دانش‌آموزان ارائه خدمات می‌دهند تخریبی هستند که این امر همت والا و تلاش شبانه‌روزی مسئولان نوسازی مدارس استان را می‌طلبد که به منظور حفظ و ارتقاء ایمنی دانش‌آموزان و بهره‌مندی آن‌ها از فضای ایمن هر چه سریع‌تر اقداماتی را انجام دهند که البته انجام اقدامات مستلزم پیگیری جذب و تخصیص اعتبارات مصوب است.

مناسب بودن سرانه فضای آموزشی استان کهگیلویه و بویراحمد

مشاور رئیس سازمان با توجه به میانگین سرانه فضای آموزشی استان کهگیلویه و بویراحمد، یادآور شد: میانگین سرانه فضای آموزشی کشور 5.2 مترمربع به ازای هر دانش‌آموز است که این آمار در استان کهگیلویه و بویراحمد 8.19 مترمربع است، در واقع سرانه فضای آموزشی استان مطلوب است و بیش‌تر باید در زمینه تخریب و بازسازی مدارس فعالیت شود.

باقری ثالث در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: در استان کهگیلویه و بویراحمد تاکنون سیستم گرمایشی 2 هزار و 431 کلاس درس و سیستم سرمایشی 409 کلاس درس استانداردسازی شده است که در این راستا نیز فعالیت‌ها باید تقویت شود. 

وی در ادامه برونسپاری فعالیت‌ها، صنعتی‌سازی مدارس و توسعه مدارس سبز را از مهم‌ترین اولویت‌های سازمان دانست و عنوان کرد: با توجه به اینکه مجوز جذب نیرو وجود ندارد از ادارت کل استان‌ها درخواست می‌شود  انجام خدماتی مانند نقلیه و آزمایشگاه را برونسپاری کنند. برونسپاری برخی خدمات موجب کاهش هزینه و افزایش کیفیت خدمات ارائه شده می‌شود.  در راستای صنعتی سازی و مدارس سبز نیز استان‌ها باید گزارش مطلوبی از عملکرد خود ارائه دهند؛ زیرا برای مثال صنعتی سازی مدارس موجب افزایش کیفی سازی مدارس، سرعت ساخت و ساز و … می‌شود.

ضرورت بهره‌مندی از تجربیات موفق استان‌ها

در ادامه جلسه، مرغایی‌زاده، مشاور رئیس سازمان در امور بودجه و اعتبارات با توجه به ضعف عملکرد نوسازی مدارس کهگیلویه و بویراحمد در جذب اعتبارات مصوب، بیان کرد: با توجه به اینکه بودجه سال آینده سازمان رشد بسیار مناسبی خواهد داشت متأسفانه عدم توانایی ادارت کل برخی استان‌ها در تحقق بودجه مصوب ما را نگران کرده است که در این راستا به رئیس سازمان پیشنهاد شده که به استان‌ها نسبت به موفقیت در جذب و تخصیص اعتبار سال گذشته بودجه در نظر گرفته شود.

وی افزود: ضعف ادارات کل استان‌ها در جذب و تخصیص اعتبارات مصوب سازمان را قطعا دچار مشکل خواهد کرد، که برای پیشگیری از بروز این مساله پیشنهاد می‌شود استان‌هایی که ضعیف عمل کرده‌اند از تجربه استان‌هایی که مطلوب عمل کرده‌اند بهره‌مند شود. هم‌چنین پیشنهاد می‌شود استان‌ها به صورت دوره‌ای در سازمان حضور پیدا کنند و از تجربیات و راهنمایی‌های معاونان و ریاست سازمان بهره‌مند شوند.

بروزرسانی اسناد استانی تسریع می‌یابد

در ادامه، مدیرکل نوسازی مدارس کهگیلویه و بویراحمد با توجه به نتایج بررسی عملکرد اداره کل نوسازی مدارس استان، تصریح کرد: کمبود نیرو، بازنشستگی تعدادی از نیروها، تأخیر از در بروز رسانی اسناد و … از جمله مشکلات نوسازی مدارس کهگیلویه و بویراحمد است که موجب شده آمار ارائه شده با فعالیت‌های صورت گرفته مطابقت نداشته باشد؛ که ما تلاش خواهیم کرد طی هفته آینده اسناد خود را بروز و در سامانه ثبت کنیم که قطعا با انجام این اقدام آمار‌های مربوط به عملکرد من و همکارانم در نوسازی مدارس استان تغییرات چشم‌گیری خواهد داشت.

جهان مهرابی افزود: به عنوان مثال در زمینه تحقق اعتبار خیّرین اقدامات مناسبی انجام شده است برای مثال در بیستمین جشنواره خیّرین مدرسه‌ساز استان خیّرین نیک اندیش 14 میلیارد تومان تعهد کرده‌اند که تاکنون 7 میلیون آن محقق شده است، در واقع 50 درصد تعهد خیّرین در استان محقق شده است اما به دلیل ضعف در بروزرسانی اطلاعات و اسناد گزارشی مناسبی از استان ارائه نشده است. 

تکمیل 130 پروژه آموزشی، پرورشی و ورزشی در آینده نزدیک

وی در ادامه با بیان اینکه 130 پروژه در سطح استان در دست اجراست، یادآور شد: 130 پروژه آموزشی، پرورشی و ورزشی در قالب 550 کلاس درس در دست اجراست که امیدواریم با تکمیل و تحویل این پروژه‌ها تعداد مدارس نیازمند تخریب کاهش یابد.

مدیرکل نوسازی مدارس کهگیلویه و بویراحمد با توجه به ساخت یک پروژه حیات طیبه در استان، افزود: یک پروژه حیات طیبه در شهرستان بویراحمد آغاز شده که 45 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که تلاش خواهیم کرد تعداد پروژه‌های حیات طیبه را افزایش دهیم. در راستای توسعه مدارس سبز اقداماتی و مطالعاتی آغاز شده است که امیدواریم در آینده نزدیک شاهد اجرای یک پروژه مدرسه سبز در سطح استان باشیم.

برچیده شده مدارس خشتی و گلی استان کهگیلویه و بویراحمد

مهرابی خاطرنشان کرد: صنعتی‌سازی مدارس، مکانیابی مدارس، مدارس مروج سلامت، بروزرسانی سامانه شناسنامه فنی مدارس و … از دیگر سیاست‌های اصلی و مهم نوسازی مدارس استان است. 

وی با بیان اینکه مدارس خشتی و گلی در سطح استان وجود ندارد، گفت: با توجه به اقلیم استان مدارس سنگی در استان وجود دارد اما هیچ مدرسه خشتی و گلی وجود ندارد.

جزئیات جلسه بررسی عملکرد اداره کل نوسازی مدارس کهگیلویه و بویراحمد طی یکسال گذشته دقیقا از سایت رسمی نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گرفته شده استو حال این سوال مطرح می شود بر اساس کدام آمار و سازوکار مدیر کل سابق که طبق گفته های نهاد های بالا دستی خود در سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور عملکرد نامناسبی داشته است اما عملکرد ایشان خوب جلوه داده شده است؟

 

اخبار مرتبطآخرین اخبار