رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 2 خبر


  • چهارشنبه ۶ تیر ۱۳۹۸
  • الأربعاء ۲۲ شوال ۱۴۴۰
  • 2019 Wednesday 26 June
  • اوقات شرعی

یاسوج
٢۶(°C)
وزش باد ٩(mph)
فشار ٢۴.١٣(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۴.١٣(in)

معاون رئیس جمهور: این اشتباه بزرگی است که ساختار آبی را با ساختار سیاسی تطبیق داده اند و ساختار آبی تابعی از خط کشی های سیاسی و مرزبندی های جغرافیایی وزارت کشور نیست.

به گزارش دنانیوز کلانتری در این سفر بعد از ادای احترام به شهید داریوش رنجبر شهید حادثه تروریستی چابهار از سد تنگ سرخ بازدید کرد.

در این بازدید که علی محمد احمدی استاندار کهگیلویه و بویراحمد، غلام محمد زارعی نماینده بویراحمد و دنا و شاهرخ کناری فرماندار بویراحمد و جمعی از مسوولان استانی رئیس سازمان محیط زیست کشور را همراهی می کردند، شاهرخ کناری فرماندار بویراحمد با تسلیت شهادت یکی از فرزندان استان کهگیلویه و بویراحمد در حادثه تروریستی چابهار و ضمن ارائه گزارشی از وضعیت سد تنگ سرخ، اظهار کرد: عملیات اجرایی این سد در سال ۹۱ آغاز گردید و از پس از گذشت ۵ سال پروژه ۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی از متوقف شدن پروژه بعد از بازدید وزیر نیرو خبر داد و گفت: بعد از اینکه طرح دو باره مورد بازبینی شد، قرارگاه خاتم الانبیاء مسوولیت این پروژه را بعد از طی مراحل قانونی به دست گرفت که الان ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
کناری تصریح کرد: بر اساس طرح سد تنگ سرخ، با احداث و افتتاح این سد، آب شرب، کشاورزی و صنعت مورد نیاز شهرستان بویراحمد به مدت طولانی تأمین خواهد شد و همچنین مکان های تفریحی و گردشگری در کنار این سد به بهره برداری خواهد رسید.

رئیس سازمان محیط زیست کشور در این بازدید از مراحل ساخت سد تنگ سرخ در شهرستان بویراحمد بازید کرد و با بیان اینکه این سد بین ۲ حوزه استان فارس و کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته ،افزود: کارشناسان در دو ماه آینده باید بررسی کنند که احداث این سد اثر سوء بر محیط زیست استان کهگیلویه وبویراحمد نداشته باشد.
معاون رئیس جمهوری تاکید کرد:سخت گیری های محیط زیست و وزارت نیرو در اجرای این گونه طرح ها به نفع استان کهگیلویه وبویراحمد به عنوان حوزه آبخیز و بالادست طرح است.


کلانتری یادآوری کرد: این اشتباه بزرگی است که ساختار آبی را با ساختار سیاسی تطبیق داده اند و ساختار آبی تابعی از خط کشی های سیاسی و مرزبندی های جغرافیایی وزارت کشور نیست.
وی گفت : حوزه آبریز و آبخیز را نمی توان از هم جدا کرد و باید باهم دیده شوند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور تاکید کرد: نباید تصور کنید همه ۹ میلیارد متر مکعب آب تجدید پذیر کهگیلویه وبویراحمد باید در خود استان استفاده شود.


دکتر کلانتری پس از بازدید از سد تنگ سرخ با کارشناسان و مدیران محیط زیست و آب منطقه ای به بررسی مسائل زیست محیطی این سد پرداخت.
سد تنگ سرخ با هدف تامین آب شرب، صنعتی و کشاورزی شهر یاسوج و شهرستان بویراحمد و تامین بخشی از آب شرب شهر شیراز احداث می شود.
سد تنگ سرخ بویراحمد در آذرماه ۹۰ توسط وزیر وقت نیرو با مجوز تخصیص آب از حوضه کارون بزرگ به میزان ۱۸۹٫۹ میلیون مترمکعب کلنگ‌زنی شد.
این سد از سال ۹۰ تا نیمه دوم سال گذشته با پیمانکاری چند شرکت تنها ۴ درصد پیشرفت فیزیکی داشت و اکنون با حضور موسسه فجر قرارگاه خاتم الانبیاء پیشرفت فیزیکی ان به حدود ۱۵ درصد رسیده است.
تامین آب شرب یاسوج و روستاهای مسیر به میزان ۲۵.۵ میلیون متر مکعب در سال، تامین آب صنعتی یاسوج به میزان ۱۷ میلیون متر مکعب، تامین آب کشاورزی شهرستان بویراحمد و دنا به میزان ۴۲.۴ میلیون متر مکعب در سال و تامین آب زیست محیطی رودخانه به میزان ۳۳ میلیون متر مکعب از اهداف ساخت این سد عنوان شده است.
سد تنگ سرخ از نوع خاکی با هسته رسی و حجم مخزن ۱۲۵ میلیون مترمکعبی و حجم تنظیم سالیانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب است.
گفته می‌شود با احداث سد تنگ سرخ ۷۰۰ هکتار باغ و پنج روستای منطقه تنگ سرخ بویراحمد زیر آب می‌رود.
استان کهگیلویه وبویراحمد با ۷۲۰ هزار نفر جمعیت در جنوب غربی ایران قرار دارد.


حجم آب تجدید پذیر استان ۹هزار۲۲۳ میلیون متر مکعب است که یک هزار ۷۰ میلیون متر مکعب آن سالانه مهار می شود و ۹۰ درصد آن از استان خارج می شود.
عیسی کلانتری بعد از بازدید از سد تنگ سرخ در جلسه تشکل های مردم نهاد و شورای اداری استان کهگیلویه و بویراحمد که با حضور مدیران برگزار شد، شرکت کرد.

منبع امید زاگرس

اخبار مرتبطآخرین اخبار