رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 4 خبر


  • پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۸
  • الخميس ۱۸ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Thursday 23 May
  • اوقات شرعی

یاسوج
٢٢(°C)
وزش باد آرام
فشار ٢۴.١٧(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۴.١٧(in)

چرا من که در مجلس شورای اسلامی نماینده دارم و بارها به این نماینده نامه زده ایم که به دانشگاه بیاید و پاسخگوی مطالبات دانشجویی باشد و ارائه گزارش کند یک بار هم نیامده و باید نماینده ای از اصفهان پاسخ گوی مطالبات منِ دانشجو باشد؟ چرا؟

به گزارش دنانیوز عصر امروز نشست حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر درمجلس شورای اسلامی با دانشجویان دانشگاه آزاد یاسوج و باموضوع مجلس و مشکلات اقتصادی برگزار شد.

حسینعلی حاجی دلیگانی با بیان اینکه ما باید بامردم شفاف باشیم ما حکم پیمانکار مردم را داریم، گفت: هرنماینده ای باید موضع خودش را در رابطه بامسائل مجلس مشخص کند، اگرکوتاهی کنیم بایدپاسخگو باشیم، مردم باید از برنامه های نمایندگان شان آگاهی داشته باشند تا مردم بدانند که نمایندگان آن ها چکارمی کنند، برخی ازنمایندگان رفتارهای دوگانه دارند که باید شفاف سازی شود، اولین اتفاق و اشتباهی که رخ داد این بود که باوجود تهدیدهای آمریکا که بر ما اعمال کرد، باید از ارزهای خود محافظت می کردیم، ولی باعملکرد وسیاست گذاری اشتباه بانک مرکزی در فروردین ماه 97 حدود23درصد از ارز کشور رابه حراج گذاشت.

 

وی افزوذ: در مقطعی که ما بیشترین نیاز به ارز را داشتیم بیشتر اشخاصی به صورت رایگان به مسافرت های خارجی می رفتند.

حاجی دلیگانی بیان کرد: یکی ازدلایل کاهش ارزش پول کشور تولید ارز به این صورت بود که باعث شد افرادی یک شبه میلیاردها تومان به جیب زدند، اتفاق دیگری که دراین مقطع حالت انفجاری داشت، نقدینگی بود که الان سه برابر شده است که روزانه یک میلیارد تومان دارد اضافه می شود و این از عملکردهای بانک مرکزی است.

حسینعلی حاجی دلیگانی با بیان اینکه 70درصد نقدینگی کشور در خدمت یک دصد از مردم است، اظهار کرد: حجم سرمایه در گردش کم شده و بانک ها تسهیلات را به درستی در اختیار مردم قرار ندادند، و همچنین باعث تعطیلی تولیدی ها شدند، که بانک مرکزی نرخ تورم را 40درصد اعلام میکند در صورتی که این رقم این در بخش خوراکی ها بسیار بیشتر از این درصد است.

حاجی دلیگانی افزود: قدرت خرید مردم بسیار کاهش یافته است، کارگران مزدبگیر دستمزدشان افزایش پیدا نکرده است و برای معیشت دچارمشکل هستند، در بخش کشاورزی وخدمات آن باید گفت تاچند روز پیش در نرخ اصلی گندم هیچ افزایش قیمتی نداشتیم که باعدم کیفیت بالای آن ما دچار تهدید بودیم، کشاورزان هم در اداره زندگی دچار مشکل هستند.

 

وی ادامه داد: عموم مردم دچار مشکل هستند که ناشی از عدم برنامه ریزی درست و اقدام و عمل به موقع است، به همین جهت بود که وزیر صنعت معدن تجارت و همین طور  رئیس بانک مرکزی را برکنارکردیم.
حسینعلی حاجی دلیگانی گفت: درخواست من به لاریجانی برای بررسی معماهای اقتصادی کشور باحضور دولت انجام شد، اگر دولت برنامه دارد به مردم بگوید، دولت عملگرا نیست، وحدت عمل بین اعضای هیئت دولت ونمایندگان مجلس به هیچ صورت وجود ندارد.

وی با بیان اینکه برنامه های دولت باید در فضایی با حضور نخبگان مطرح شود وسپس به آنها عمل شود، گفت: رئیس جمهور باید لباس رزم بپوشد، برخی از آنها فکر می کنند که اوضاع مردم عادی است وسوز وگداز بین اقشار مردم را نمی بینند.

یکی دانشجویان از روابط ایران و آمریکا سخن گفت و در پایان به این سخن پرداخت که با میراث هاشمی رفسنجانی چه کردید؟

 

یکی از دانشجویان در این جلسه پرسش و پاسخ در واکنش به این دانشجو گفت: اینقدر که شما سنگ آمریکا را به سینه میزنید خود آمریکایی ها نمی زنند، درضمن میراث هاشمی اشرافی گری بود! دوران هندی بازی و فرافکنی تمام شده و موقع پاسخگویی است و مجلس باید ساده زیست باشد، چرا اینگونه نیست؟ مجلس نسبت به همه ارگان ها در راس امور است و باید پیگیر مشکلات مردم باشد نه پیگیر مشکلات فاتحه خوانی!

یکی دیگر از دانشجویان در واکنش به همین دانشجو که گفته بود با میراث هاشمی چه کردید افزود: گفته بودید با میراث هاشمی چه کردید؟ میراث هاشمی اشرافی گری بود و بس! و اولین کسی که سوار بنز شد هاشمی رفسنجانی بود.

یکی دیگر از دانشجویان سوال کننده گفت: آقای حاجی دلیگانی شما نماینده من را در مجلس میشناسید؟ چرا من که در مجلس شورای اسلامی نماینده دارم و بارها به این نماینده نامه زده ایم که به دانشگاه بیاید و پاسخگوی مطالبات دانشجویی باشد و ارائه گزارش کند یک بار هم نیامده و باید نماینده ای از اصفهان پاسخ گوی مطالبات منِ دانشجو باشد؟ چرا؟

یکی از دانشجویان در ادامه که اجازه حرف زدن را به او نداده در مسیر رفتن برای  نشستن بر روی صندلی گفت: باید مصوبه ای در مجلس قانون گذاری شود تا حقوق نمایندگان به سه میلیون و هفتصد تومان برسد تا آنها هم بتوانند درد مردم را حس کنند.

حاجی دلیگانی نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: سوالاتی که از بنده پرسیده شد زیاد حالت سوالی نداشت اما اگر می خواهیم از این شرایط نجات پیدا کنیم تنها راهش شفافیت است ولاغیر! تا نهضت شفافیت از مجلس شروع نشود و به بدنه جامعه تعمیم داده نشود این مشکلات قابل حل نیست.

وی در ادامه بیان کرد: ریشه خشک شدن مفاسد اقتصادی  که می توان بر آن تکیه کرد شفافیت سازی است در مجلس 160 امضا جمع کردیم اما 59 نفر فقط به آن رای دادند و این یعنی غیرشفاف بودن، دو رو بودن و واقعیت مجلس این است.

حاجی دلیگانی افزود: رییس سازمان امور استخدامی کشور در سال 95 به مدت یک سال مهلت داشت تا حقوق همه مدیران و نمایندگان را روی سامانه ای که حقوق نمایندگان و مدیران درج شود شفاف در دسترس مردم قرار دهد و اگر الان سوال می پرسیم جوابی ندارند، به آقای لاریجانی رئیس مجلس گفتیم چرا این آمار را در این سامانه درج نکردید؟

نماینده مردم شاهین شهر در ادامه عنوان کرد: شما این مطالبه گری را داشته باشید که چرا نمی خواهید شفاف سازی شود، از مجلس شروع کنید و تا دولت ادامه دهید، هر دانشجویی که دلش برای این نظام می سوزد برای این نهضت می ایستد، ما دچار خودتحریمی هستیم  7 درصد منابع دنیا در دست ما است و باید عرضه داشته باشیم  که از آنان استفاده کنیم.

وی افزود: به خاطر کوتاهی هایی که در جامعه داشتیم این مشکلات به بار آمده است، کسانی که نظام محاسباتی فکری آنان بر اساس جمهوری اسلامی نیست و بر اساس غرب است از مشکلاتی است که برای ما پدید آمده است، نکته بعدی اینکه بحث عدالت طلبی بحث درستی است و دهه چهارم انقلاب دهه عدالت محوری بوده است ، سال اول چهار میلیارد تومان به جیب ضعفا رفت و امسال 7 هزار میلیارد تومان.

حاجی دلیگانی اظهار کرد: ما به دولت می گوییم که بنزین را به هر کد ملی بدهید، بچه های کهگیلویه و بویراحمد با بچه های تهران فرقی ندارد، چرا فقط بچه تهران از این یارانه های بنزین و دیگر موارد استفاده می کند؟اصل نظام نیاز به حمایت دارد و نیاز دارد برای این مردم کار کنیم.

وی گفت: همفکران بنده در مجلس اقلیت هستیم، چرا آقای شریعت مداری رای آورد؟ ظهر از خانه چه کسی پیام رسید که از شریعت مداری در مجلس حمایت کنید؟ روز یک شنبه جلسه گرفتند که باید استیضاح برخی از وزیران شکل بگیرد، یکی از کسانیکه باید استیضاح می شد آقای آخوندی وزیر راه و شهرسازی بود و وقتی رای نیاورد گفتند استیضاح آقای ربیعی را متوقف کنید.

نماینده مردم اصفهان افزود: من رای خود را روی اینستاگرامم گذاشتم و همه دیدند، متخصصانی داریم ولی باید شفاف سازی کنیم تا مردم بشناسند به چه کسی رای دهند و به چه کسی رای ندهند! بن بستی در کشور وجود ندارد و باید اصلاح صورت گیرد و ما طرف اصلاح هستیم و مشکلات کشور را برطرف می کنیم، اما مجلسی که 30 خرداد رفتند خدمت رهبر،  20 مرداد بحث cft را مسکوت نگه داشتند.

وی در پایان گفت: وقتی در جمع نمایندگان خدمت رهبر انقلاب نشسته بودیم خیال کردم که بحث سی اف تی حل شده ولی فردای آن روز آمدیم و دیدم سی اف تی را تصویب کرده اند، باید دست در دست هم دهیم و واقعیت ها را ببینیم و شفاف سازی را دنبال کنیم، بایستی سنگ صبور مردم باشیم و در مجلس بر سر هر کسی که مسئول است داد بزنیم، و هیچ ملاحظه ای را برای بحث مردم نداشته باشیم باید برای حفظ مردم تلاش کنیم و حرف آنان را بزنیم.

******************************************

حسینعلی حاجی دلیگانی پس از دانشگاه آزاد، میهمان دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی در سالن حکیم جرجانی بود.

نماینده مردم شاهین شهر در این مراسم گفت: همه ما باید بر اساس شناخت،  وظیفه خود را در قبال جامعه انجام دهیم.

وی اشاره کرد: اولین و مهمترین مسئله روز، اقتصاد جامعه بوده که برای مردم شرایط خاصی را فراهم کرده، و برای اقشار مختلف از جمله کارمندان و کارگران شرایط سختی داشته و همینطور کارگران با شغل آزاد و در واحدهای تولیدی با تعدیل و اخراج مواجه شدند.

حاجی دلیگانی ادامه داد: چند مورد از دلایل وضع موجود را می توان اشاره کرد، برخی اقدامات و عدم اقدامات به موقع سبب تشدید مشکلات شده مانند موضوع نقدینگی در کشور و تا سال 92 کل نقدینگی 460میلیارد بود و در شرایط حاضر سه برابر شده که  این موضوع سبب نقدینگی است و علل کاهش ارزش پول ملی نقدینگی است، بسته ارزی به صورت صحیح ارائه نشد و به چهار ماه نکشید که خود کسانی که این بسته ارزی را ارائه کردند پشیمان شدند.

وی افزود: 12 میلیارد دلار تعهد اقتصادی برای کشور ایجاد شد و آنهایی که چنین کاری کردند باید به ملت ایران پاسخگو باشند و چرا ارز را با قیمت 4200 در اختیار سودجویان قرار دادند که پرونده فساد اقتصادی او 25 تا 30 هزار میلیارد تومان بوده و در چنین دورانی مانند کرباسچی که او اکنون در زندان است، در شرایطی که دشمن بر علیه ایران هجمه دارد چرا ارز را با قیمت دولتی در اختیار بعضی ها قرار داده و آنها ارز را با قیمت آزاد به فروش رساندند.

نماینده شاهین شهر گفت: موضوع و طرح شفافیت در مجلس در شرایط فعلی مطرح بوده که بسیاری از نمایندگان مجلس آن را تصویب نکردند و اگر این موضوع در مجلس تصویب میشد چه بسیاری از تخلفات جلوگیری می شد.

وی گفت: آقای انصاری معاون رئیس جمهور  باید پاسخگو باشید چرا طرح شفافیت مالی را تایید نکردید.

حاجی دلیگانی اشاره کرد: مجلس باید مردمی اداره شود اما به خاطر ریاست مجلس کارهایی صورت می گیرد که خیانت است و بنده استیضاح آقای لاریجانی را تهیه کردم اما امضاها به حد نصاب نرسید و در آینده نزدیک می گوییم چه کسانی نامه را امضا و بعد پس گرفتند که تعداد آنها 12 نفر است.

وی اظهار کرد: همه ما باید مطالبه گری کرده و از مسئولان بخواهیم قانون اساسی به طور کامل اجرا شود به عنوان مثال حقوق شهروندی که دولت وظیفه دارد شغل برای هر ایرانی متخصص فراهم کند، علاوه بر این طرح هایی در مجلس باید اجرا شود که تبعیض نباشد و فرقی با هیچ کجا نیست چه در مناطق محروم چه در دیگر مناطق باید برابر باشد.

حاجی دلیگانی گفت: اصل 29 از حقوق شهروندی می گوید باید همه مردم ایران بیمه شوند و اصل 31 می گوید باید همه مردم مسکن داشته و اصل 113 می گوید مسئول تمام برنامه های اجرایی دولت بوده به جز نیروهای مسلح.

انتهای پیام/

اخبار مرتبطآخرین اخبار