رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷
  • الأحد ۱۸ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Sunday 24 February
  • اوقات شرعی

یاسوج
٠(°C)
وزش باد آرام
فشار ٢۴.٢۴(in)
محدوده دید ٠.٣(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۴.٢۴(in)

هنرمندان مان سالهاست از حقایق دور و لالایی در گوشمان می خوانند! عده ای بی هنر از نوع دو هزاری اش که بی رو درواسی ابزار و آلت چند نفری سیاسی قرار می گیرند و به سی نما و ادا و اطوار در آمده اند!

*مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین پایگاه خبری تحلیلی دنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست؛ می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید

وقتی زندگی هنرمندی همچون چارلی چاپلین را دنبال می کنیم عمق درک و فهم ناخواسته بالا می رود البته اگر اهلش باشی ! هنرمندی که تمامی شرح و حوادث، اوضاع نابسامان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی دور و بر را در قالبی هنری ترسیم میکند و در همان شرایط آشفته و نامساعد توسط سناتور مک کارتی و ترس آمریکا از عده ای کمونیست چارلی را به به تبعید می کشاند. اما باز هم چارلی راه های نرفته اش را طی می کند و پله ها را یکی پس از دیگری قدم می گذارد. البته باید بگویم، چارلی یک مصداق بود و اعتقاداتش هم برای خودش محترم. حالا ما ماندیم و کلی راه نرفته! مشکلات و معضلاتی که بر گُرده اجتماع و عموم مردم لگدمال ضربه می زنند و هنرمندان مان سالهاست از حقایق دور و لالایی در گوشمان می خوانند! عده ای بی هنر از نوع دو هزاری اش که بی رو درواسی ابزار و آلت چند نفری سیاسی قرار می گیرند و به سی نما و ادا و اطوار در آمده اند!

همین یکی دو سال پیش بود که امیر جعفری روی آنتن و برنامه زنده تلویزیونی رسانه ملی به سوال مجری درباره چرایی بازی در فیلمهای ضعیف و بی محتوا می گفت: من نمی دونم؛ بخاطر تامین آینده پسرم باید پر کار باشم یا اینکه نه! صرفنظر از مسائل مالی گزیده کار باشم و….!
جایی که امیر جعفری به صراحت می گوید: یا رسالت سینما را درک نکرده اند یا اگر درک کرده اند؛ موانعی جلوی راه هنرمندان قرار گرفته که موجب می شود هنرمند رسالت واقعی خویش را فراموش کند و بخش مادی؛ شهرت و… را به رسالت ترجیح داده باشند و به اصطلاحی؛ نان به نرخ روز خور شوند! عاقبت هم می بینی همین امیر آقا رسالت اش را با حضور در کنار بابک زنجانی ها تکمیل می کنند؛ هر چند خیلی ها در کنار  بابک خان جفت میل شدند.

نمونه ی اخیر این اثرات و نمایش های ریا کارانه ای دیگر در مجموعه تلویزیونی پدر از شبکه دو سیما قابل رؤیت بود. بازیگر نقش اول زن فیلم  ریحانه پارسا که از بازیگران گمنامی بود با این سریال پا به جامعه هنر می گذارد. دختری دانشجو؛ که به لحاظ ایمان و اعتقاد در سطح ضعیفی قرار دارد و طی آشنایی با یک جوان مذهبی منقلب و دگرگون و اهل چادر و حجاب و…. می شود. هر چند از فیلمنامه و ضعفهایش که بگذریم؛ همین خانم پس از پایان سریال چهره و شخصیت واقعی اش را در صفحه رسمی اش نشان می دهد و عنوان می کند؛ هدفم این بود شخصیت خود با #لیلا را نشان دهم، یعنی برای ورود به عرصه بازیگری نه تنها اعتقادی به نقش ندارد بلکه گاها ممکن است در ضدیت با آن هم باشد!

مهناز افشار؟! بازی متفاوت ایشان در فیلم ارادتمند، نازنین، بهاره، تینا تا نقش ایشان در سریال گلشیفته! یا جوک دنیای هنر هم خانم سحر قریشی که توی این مملکت هنرمند به حساب می آید؛ در هر زمینه ای تِز می دهد اما هنرمند معروفی چون  آل پاچینو را نمی شناسد! یا فکرش یا بکنید؛ همین هنرمندان منتقدی چون خانواده کوثری و اهل و عیال اش که مقداری بیشتر به چشم آمده اند و پیاده سربازان جناح اصلاح طلب خودشان را دسته بندی کرده اند.  رخشان بنی اعتماد، کارگردان سینما، همسر  جهانگیرکوثری و مادر باران کوثری سال ۷۹ دم انتخابات مجلس ششم پیدایش می شود به نام هنر کاسبی راه می اندازد و در حمایت از دولت خاتمی فیلمی به نام زیر پوست شهر را می سازد که موضوع فیلم با اضافه کردن دیالوگ سکانس آخر تکمیل و پازل تمام می شود. در ادامه خانواده ایشان چه در مجلس شورای اسلامی و چه در ریاست جمهوری سال ۹۲ برای روحانی به حمایت برخاسته و دست به ساخت فیلم قصه ها با پرداختن به سکانس آخر می شود!

معلوم نیست سینمای ایران چه خبر است که از ریاکار تا گاگول درونش دست و پا می زنند ودست کم تشکل یکبار مصرفی چون کوثری ها و بنی اعتماد، دم انتخابات احساس تکلیف می کنند و لنز دوربین و اجرایشان را در محله ای پایین دست انتخاب می کنند! هنرمندانی که نه از مبانی معرفت می دانند! نه از عشق و عاشقی! نه از نیازهای مردم در اطلاع اند! نه از اعتراض!

اصلاـً نمی دانیم کدام گوری رفته اند از گور خوابان بی خبر اند! نه از رانت خواری مدیران خودروهای بی کیفیت می گویند نه از قیمت های سر به فلک! نه از مردم ده ونک می گویند! نه از دانشگاه الزهرا..! نه از وزیر بهداشت می گویند! نه از تامین دارو! نه از بی کفایتی آخوندی می گویند نه از بی مسکنی مردم! نه از هپکو نه از هفت تپه! نه از استکبار داخلی می گویند نه از مظلومیت ملت!
کات بچه ها خسته نباشید؛ برید خونه هاتون…

 

اخبار مرتبط

نظراتآخرین اخبار