رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 3 خبر


  • شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
  • السبت ۱۷ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Saturday 23 February
  • اوقات شرعی

یاسوج
۴(°C)
وزش باد آرام
فشار ٢۴.٢۴(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۴.٢۴(in)

بحث واگذاری ها به افرادی خاصو نورچشمی ها از جمله مواردی بوده که در طی چند سال اخیر در استان پر رنگ بوده و هر بار باید منتطر افشاگری از طرف رسانه باشیم، واگذاری های که در ظاهر شکل قانونی دارد ولی شبهات زیادی را به دنبال خود یدک می کشند..

به گزارش دنانیوز یکی از مواردی که طی چند سال اخیر بیش از پیش باعث رنجش و ناامیدی بین عموم مردم استان کهگیلویه و بویراحمد شده است رانت خواری و تبعیضی هست که توسط افراد ذی نفوذ و ژن های خوب بوجود می آید و بعبارتی شاهد دست درازی و چپاول اموال بیت المال هستیم.

بحث واگذاری کارخانه ها و پروژه های بزرگ به افرادی خاص از جمله مواردی بوده که در طی چند سال اخیر پر رنگ بوده و هر بار باید منتطر افشاگری از طرف رسانه باشیم، واگذاری های که در ظاهر شکل قانونی دارد ولی شبهات زیادی را به دنبال خود یدک می کشند ،افرادی خاص به واسطه رانت بعضی سیاسیون و یا استفاده از ابزارهای غیرمعمول امتیازات خاصی رو برای خود و هم طایفه ای هایشان بدست می آورند.

موضوع واگذاری پارک چشمه نباتی یاسوج به بخش خصوصی یکی از مواردی است که با توجه به شنیده ها پشت پرده های زیادی را در پی داشته است به طوری که محمد رحیم دهرابپور عضو شورای شهر فعلی شهر یاسوج طی مصاحبه ای بیان داشتند:متوجه شدم که واگذاری این پارک تشریفاتی بوده است و طبق تحقیقاتم و برخی گفته ها، کسی که نقش اصلی را در پارک چشمه نباتی دارد و این امتیاز مهم را در اختیار دارد یکی از اعضای دوره قبل شورای شهر یاسوج به نام آقای م است که در واقع اگر چه به اسم فرد دیگری واگذار شده است اما متعلق به وی است و ردپایش در آنجا زیاد است(مصاحبه کامل را اینجا بخوانید)

روزگاری قرار بود پروژه از بشار تا آبشار پیاده شود و این محوطه از رود بشار تا تنگ ابشار را در راستای توسعه پارک ها و افزایش سرانه فضای سبز مردم شهر یاسوج و جلوگیری از دست درازی و در امان از دست ویژه خواران به پارک تیدیل شود که این پروژه عملیاتی نشد و تنها همین قسمت چشمه نباتی که در تملک شهرداری بود به هم به این سرنوشت دچار شد و از تملک شهرداری خارج شد.

 مقام معظم رهبری در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران(۱۲/۹/۱۳۷۹) در خصوص رانتخواری و استفاده ار امتیازات خاص فرمودند «انصف اللَّه و انصف النّاس من نفسک و من خاصه اهلک و من لک فیه هوی من رعیتک»؛ یعنی درباره خودت، درباره دوستان و خویشاوندان و رفقای خودت، رعایت انصاف را در قبال مردم و خدا بکن؛ یعنی اختصاص و امتیاز به آنها نده؛ یعنی همین چیزی که به آن «رانت‏خواری» می‌گویند؛ یعنی امتیاز ویژه. امکانات استفاده از یک شرکت و یک منبع مالی را در اختیار جمع خاصی قرار دادن، به مناسبت این‏که اینها دوست یا خویشاوند یا رفیق ما هستند. این کار جزو کارهای ضدّمردم‏سالاری است. باید با این فسادها مبارزه شود.

بر اساس ماده دوم لایحه قانونی راجع به منع مداخله وزرا، نمایندگان مجلسین ،و کارمندان دولت در معاملات دولتی و کشوری اشخاصی که بر خلاف مقررات ماده فوق شخصا و یا بنام و یا واسطه اشخاص دیگر مبادرت بانجام معامله نمایند و یا بعنوان داوري در دعاوي فوق الاشعار شرکت کنندو همچنین هر یک از مستخدمین دولتی ( اعم از کشوري ولشکري ) و سایر اشخاص مذکور در ماده فوق در هر رتبه و درجه و مقامی که باشند هر گاه بر خلاف مقررات این قانون عمل نمایند بحبس جنائی درجه دو از ( دو تا چهار سال) محکوم خواهند شد و همین مجازات براي مسئولین شرکتها و موسسات مذکور در (بند 7 و 8 )ماده اول که با علم و اطلاع بستگی و ارتباط خود و یا شرکاء را در موقع تنظیم قرارداد و انجام معامله اظهار ننمایند نیز مقرر است و معاملات مزبور باطل بوده و متخلف شخصا و درصورت تعدد متضامنا مسئول پرداخت خسارات ناشی از آن معامله یادآوري و ابطال آن می شود.

به گفته مسئولان امر در کهگیلویه وبویراحمد شواهد و اسناد زیادی از نفوذ کارکنان و نیروهای دولتی در بروز بسیاری از رانت خواری ها و پرونده های زمین خواری و همراهی و همگامی آنان با چپاولگران و غارتگران بیت المال در استان حکایت می دهد فلذا ذر بحث واگذاری پارک چشمه نباتی لزوم ورود جدی نهادهای نظارتی را می طلبد که برخورد جدی با این اتفاقات صورت بگیرد.

حال باید منتظر ماند و ببینیم که واکنش استاندار کهگیلویه وبویراحمد نسبت به این واگذاری چه خواهد بود ،آیا برخوردی می شود یا همچون دیگر واگذاری های حاشیه دار بایگانی می شود….

اخبار مرتبطآخرین اخبار