رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷
  • الأحد ۱۸ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Sunday 24 February
  • اوقات شرعی

یاسوج
٠(°C)
وزش باد آرام
فشار ٢۴.٢۴(in)
محدوده دید ٠.٣(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۴.٢۴(in)

معاون فرهنگی پیام نور دهدشت عنوان کرد: تفکر جدایی علم و ایمان و یا علم و دین که در حوزه ادبیات سیاسی به جدایی دین ازسیاست تعبیر می شود، از خارج از جهان اسلام وارد شده است و در گذشته عموما تمامی علوم ازقبیل ریاضیات، فیزیک، شیمی، نجوم و… در حوزه ها و مراکز آموزش علوم دینی آموزش داده می شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دنانیوز از کهگیلویه؛ نشست هم اندیشی به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه در حوزه علمیه خواهران دهدشت برگزار گردید.
در این نشست آقای دژند معاون فرهنگی دانشگاه پیام نور و از اساتید این دانشگاه به عنوان سخنران حضور داشتند.

در این جلسه غلامحسن دژند ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید آیت الله دکتر مفتح و تبریک روز وحدت حوزه و دانشگاه به شرکت کنندگان در این نشست، با بررسی تاریخ تاسیس حوزه های علمیه و دانشگاه ها نقش این دو نهاد آموزشی را برای پیشبرد اهداف متعالی انقلاب اسلامی و حرکت به سوی تمدن نوین اسلامی حیاتی و مهم برشمردند.

وی با تمجید از فضای علمی و فرهنگی حوزه های پیش از انقلاب و نقش این حوزه های درمقاطع مهم تاریخ معاصر جهان اسلام و ایران اسلامی، خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی مرهون مجاهدت های علمای اسلامی در یکصد سال اخیر و دانشگاهیان متعد به اسلام دانستند.
دژند ضمن انتقاد از فضای فعلی برخی از حوزه های علمیه در بعد از انقلاب خواستار ارتباط بیشتر حوزویان با مسائل مختلف مردم و پاسخگویی به شبهات و ابهامات مردم در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، هنری و… شدند.

معاون فرهنگی دانشگاه پیام نور دهدشت فقدان مسئله محوری درحوزه و نوعی روزمرگی را در برخی از حوزه ها، آفت این فضای آمورشی دانست و خاطرنشان کرد: باید حوزه ها به سمت پاسخگویی به جامعه و تولید محتوای علمی و فرهنگی متناسب با نیاز های جامعه گام بردارد.

دژند در ادامه وضعیت حاکم بر دانشگاه ها را نیز رضایت بخش ندانستند و افزودند: مدرک گرایی، پولی شدن اکثر دانشگاه، توسعه بی رویه دانشگاهها و توجه بیش از اندازه به تولید مقالات isi و چاپ مقالات در ژورنالهای بین المللی را مهمترین آفات فضای علمی وفرهنگی دانشگاهها برشمردند.

وی اضافه کرد: با وجود پیروزی انقلاب اسلامی و گذشت چهار دهه از آن هنوز نگاه مثبتی به علوم اسلامی که در حوزه ها تدریس میشود وجود ندارد.

وی توجه به ترجمه متون غربی بویژه در حوزه علوم انسانی و نگاه تک بعدی به علم و ترویج منطق سکولاریستی در دانشگاه را از مشکلات حال حاضر فضای دانشگاههای کشور دانست و خاطر نشان کرد که: تفکر جدایی علم و ایمان و یا علم و دین که در حوزه ادبیات سیاسی به جدایی دین ازسیاست تعبیر می شود، از خارج از جهان اسلام وارد شده است و در گذشته عموما تمامی علوم ازقبیل ریاضیات، فیزیک، شیمی، نجوم و… در حوزه ها و مراکز آموزش علوم دینی آموزش داده می شد.

معاون فرهنگی پیام نور دهدشت با ذکر این نکته که هدف از تاسیس دانشگاه توسط رضاخان درسال 1305 آموزش و فراگیری علم و تکنولوژی غربی و تربیت کادر برای نظام بود، عنوان کرد: اما بعد از انقلاب با پاکسازی عوامل شبه روشنفکری ازدانشگاهها شاهد تربیت دانشجویان متعد به اسلام و تربیت دانشمدان خدوم در زمینه علوم استراتژیک از جمله سلولهای بنیادی، هسته ای، نانو و سایر عرصه های علمی تاثیر گذار برای مملکت اسلامی بودیم.

دژند در پایان با تاکید بر ارتباط مستمر دانشگاه  و حوزه، عنوان داشت:  ایجاد و برقراری کرسی های آزاداندیشی ، ایجاد دبیرخانه مشترک وحدت حوزه و دانشگاه، به رسمیت شناختن و احترام متقابل حوزویان و دانشگاهیان نسبت به همدیگر، حرکت در مسیر اهداف مشترک علمی و پژوهشی را از مهترین راهکارهای وحدت حوزه و دانشگاه عنوان کردند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبطآخرین اخبار