رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۱۴ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Wednesday 20 February
  • اوقات شرعی

یاسوج
(°C)
وزش باد آرام
فشار ٢۴.١٧(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 1-Low
رطوبت ٢۴.١٧(in)

طلاب گرانقدر و گرانمایه ای که از جهتی در خویش قابلیت ها و پتانسیلی برای فعالیتهای تبلیغی، اجتماعی و فرهنگی می بینند اما از جهت دیگر از ضرورت های اجتماعی و نیاز جدی مخاطبان و شناخت آنها غافل می باشند.

بقلم محمد سروش نیا پیش از ورود و پرداختن به این مسئله(تبلیغ اسلام) باید به عرض عزیزان رساند، این نگارش از “سر احساس تکلیف” عبور کرده و پا در مرحله از “سراحساس خطر” گذاشته است. به همین دلیل شاید لابلای سطرها، خواسته یا ناخواسته با جملاتی برخورد کرده که تأملی را بر آشفته کند و در ذهنیتی خدشه ایجاد کند که همه ی مخاطبان گرامی را به شرح صدر کامل فراخوانده و امید بر آن است که این نگارش یک برآیند مثبت ایجاد کرده و همچنین توشه ای برای آخرت باشد.
انشاالله…
در مکتب و ایدئولوژی اسلام هر فرد و اجتماعی نیک می داند که مبانی و تفکر اسلامی را ضبط و ثبت کند و در کنار آن با تبلیغ و انتشارش به هم نوعانش بیاموزد. اما نکته اینجاست، بانیان و صاحبان این امرخداپسندانه چه کسانی اند و کجایند که عده ای پا به پای آنان قدم گذارد و عده ای دیگر هم با شور و اشتیاق صد چندان از همدیگر در این کار خیر سبقت گیرند؟
به همین خاطر فضای مناسبی دیده و میسر  گردید که فعالیت روحانیت و مبلغان دینی را از زاویه ای دیگر بررسی و تحلیل کرد و تلنگری زد تا شاید این مسیر تاریخی(تبلیغ اسلام) را به شایسته و بایسته ترین روش انتخاب کرده و پاسخی زیبنده دریافت گردد.
طلاب گرانقدر و گرانمایه ای که از جهتی در خویش قابلیت ها و پتانسیلی برای فعالیتهای تبلیغی، اجتماعی و فرهنگی می بینند اما از جهت دیگر از ضرورت های اجتماعی و نیاز جدی مخاطبان و شناخت آنها غافل می باشند.
*تبلیغ و کار فرهنگی چیست و کیلویی چند؟*
می بایست در نوع نگاه به این مسئله به عرض این مبلغان دینی رسانید که برادران، نه آن سان باشید که تمام تبلیغ اسلام را در بسته بندی و توزیع چند بسته شکلات، نصب چند عدد بنر به مناسبات مختلفی چون اعیاد، ولادت، شهادت، مولودی و مداحی سر کردن یا دعوت از قاریان کشوری و نهایتا هنری کرده باشند، در کنار این فعالیتها مسابقه ساده ای برپا کنند، آنهم با گرفتن ده ها عکس یادگاری از زوایای گوناگون که بله، ما چه کارها که نکردیم؟(نمونه اش را میتوان در اداره تبلیغات اسلامی و…پیداکرد.) و نه این سان باشید که فلانی، دیگر این مدل ها کهنه و فرسوده شده اند و پاسخگوی جامعه اسلامی نبوده و نیستند، بلکه باید تغییر در نوع پوشش و اصلاح و مدلینگ موهای سر شروع کرد و چه بهتر که این نوع اصلاح و پوشش را، از خود شروع کرده و در چینش واژه ها همچون دیگران پرداخته شود.(برخی طلاب امروزی که اگر انحرافی در کار آنها نباشد اما میتوان ادعای آن را داشت که برادران این مورد با اسلام زوایه دارد. )
اما وقتی برخی از این افراد، تعریف و طراحی، سازماندهی، پویش، عملکرد و عناصر فرهنگی تبلیغ به منظور باور کردن فرهنگ اسلام برای رسیدن به یک نقطه آرمانی را نادیده می گیرند، قطعا تبعات غیر قابل جبران و سنگینی ایجاد خواهند کرد که حتی این آثار را میتوان در ورود و عملکردشان در عرصه سیاست به وضوح مشاهده کرد. یعنی آنقدر دامنه غفلت و بی توجهی زیاد می شود که برخی از آنها که سالها منبر سخندانی و سخنرانیشان، روضه و نوحه اهل بیت را مرور و با ملت هم خوانی می کنند، اما در فرا رسیدن ایام انتخابات دگرگون می شوند و به نام اسلام و به کام خویش، پای مذاکراتشان می نشینند و به این نتیجه می رسند که برادران و خواهران، اسلام در خطر است گزینه اصلح وجود ندارد و دنبال صالح مقبول باشید و نتیجه این مذاکرات به شیرجه رفتن سمت یک فرد جناح راست، محافظه کار، سرمایه دار مولتی میلیارد می انجامد.(این مورد از همان انحرافات تاریخی می باشد که از صدر اسلام تا عصر حاضر به مراتبی با آن روبه رو بوده ایم که حتی در مقدس ترین لباس ها عکس سخنان اسلام را در نزد عموم بازگو می کنند.)
خیر، برادران اینگونه نپندارید و مبادا روزی برسد که بگویید نیامدیم یا دیر آمدیم، آمدند و بردند، آنچه را که خواستند!

انتهای پیام/

اخبار مرتبطآخرین اخبار