رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷
  • الأحد ۱۸ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Sunday 24 February
  • اوقات شرعی

یاسوج
١(°C)
وزش باد آرام
فشار ٢۴.٢۴(in)
محدوده دید ٠.١(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۴.٢۴(in)

کشف رضا خان و شناسایی او توسط شاپور ریپورتر به عنوان شاهنشاه ایران چگونه انجام می گیرد؟! جواب این سوال را باید از همکار شاپور ریپورتر یعنی حبیب الله رشیدیان که او نیز وابسته به سفارت انگلیس بوده است جویا شد

با انقراض سلسله قاجار، حکومت پهلوی در سال ۱۳۰۴ش توسط رضا خان میرپنج تاسیس گردید. سقوط سلسله قاجاریه و ظهور سلطنت پهلوی عوامل بسیار زیادی تاثیرگذار بوده است که شاید یکی از مهمترین عوامل را بتوان نزاع و تخاصم میان حکومت قاجار و پیروان فرقه نوظهور بهائیت دانست.
فرقه بهائیت توسط علی محمد باب در دوران حکومت قاجار پدید آمد. علی محمد باب در ابتدای امر ادعای بابیت می کند و خود را باب ارتباط با امام زمان(عج) به مردم معرفی می کند و سپس ادعای خود را فراتر می برد و خود را به عنوان امام زمان به مردم معرفی می کن بعد از آن نیز ادعای نبوت و پیامبری کرده و دین اسلام را منسوخ اعلام می کند و آخر امر نیز ادعای الوهیت و خدایی می کند. علاوه بر این ادعاهای واهی و بی اساس از سوی علی محمد باب و ترویج آنها برای گمراه ساختن مردم توسط پیروان وی، بابی ها در چند نقططه ایران، شورش و آشوب به راه انداخته و به قتل و غارت مردم می پردازند و قیام های متعددی را بر علیه حکومت قاجار به وجود می آورند و همین امر سبب می شود تا امیر کبیر به مقابله با فتنه بهائیت بپردازد و آنها را قلع و قمع کند.
امیر کبیر علی رغم فشارها و مخالفت های دولت های بیگانه، تصمیم می گیرد علی محمد باب را از میان بردارد. از این رو فتوای قتل او را از علماء می گیرد و در روز ۲۸ شعبان ۱۲۶۶ق در شهر تبریز، مقابل ارک دولتی، او را به دار می زند.
در نتیجه اعدام علی محمد باب، بابیان و بهائیان از در نزاع و مقابله با حکومت قاجار وارد می شوند و نقشه براندازی حکومت قاجار را ترسیم می کنند. در همین زمان نهضت مشروطه شکل می گیرد، از آنجا که مشروطه خواهان در برابر حکومت سلطنتی قاجاریه می ایستند، بهائیان و بابیان تصمیم می گیرند که مبارزه خود با حکومت قاجار را در پشت نهضت مشروطه دنبال کنند، چرا که مبارزه مستقیم آنها با حکومت قاجار به شکست منجر شده بود. از این رو طرف مشروطه را می گیرند و همگام با مشروطه خواهان به مبارزه حکومت قاجار می پردازند.سرانجام مشروطیت به پیروزی می رسد و مدتی بعد از آن حکومت قاجاریه منقرض و به جای آن خاندان منحوس پهلوی بر کرسی حکومت می نشیند. حکومتی که از آن به عنوان بهترین دوران حیات بهائیت یاد می شود.
بهائیان در دوره سیاه و تاریک حکومت پهلوی، مناصب و پست های کلیدی این حکومت را در دست می گیرند و از آن در جهت ترویج ایدئولوژی خود نهایت استفاده را می برند. البته این حکومت پهلوی نبوده است که به آنها پست و مقام داده است بلکه این بهائیان بوده اند که خاندان پهلوی و از جمله موسس این حکومت یعنی رضا خان میرپنج پست و مقام داده اند و آنها را دارای حکومت و سلطنت کرده اند.
همان گونه که می دانیم انگلیسی ها به دنبال این بودند که بعد از حکومت و سلطنت قاجار، فردی وابسته به خود را بر ایران حاکم گردانند تا حافظ منافع آنها در منطقه باشد. اردشیر ریپورتر نماینده انجمن اکابر پارسایان هند و عضو سازمان جاسوسی انگلیس، وظیفه شناسایی و معرفی گزینه مورد نظر را به انگلیسی ها برعهده دارد. اردشیر ریپورتر سرانجام رضاخان را به انگلیسی ها معرفی می کند.
اما کشف رضا خان و شناسایی او توسط شاپور ریپورتر به عنوان شاهنشاه ایران چگونه انجام می گیرد؟! جواب این سوال را باید از همکار شاپور ریپورتر یعنی حبیب الله رشیدیان که او نیز وابسته به سفارت انگلیس بوده است جویا شد.
حبیب الله رشیدیان در خاطراتش می گوید:
«چند روز قبل از کودتا، من بیشتر روزهای هفته، صبح هنگام، سری به منزل عین الملک که از متنفذین فرقه بهایئت بود و با وی سابقه دوستی داشتم، می زدم. یک روز مردی پارسی و هندی بر عین الملک وارد شد که نام آق ارباب اردشیر ریپورتر بود. بر من معلوم شد که آن مرد زرتشتی هندی با عین الملک سابقه دوستی قدیمی دارد. روز دیگر که باز به منزل عین الملک رفتم، آن مرد زرتشتی هندی حضور داشت. او به عین الملک گفت: از شما خواهشمندم که با محفل بهائیان به مشورت بنشینید و از آنها بخواهید تا صاحب منصبی بلند قامت و خوش قیافه پیدا کنند و به شما معرفی نمایند و شما آن صاحب منصب را با من آشنا کنید، اما به دوشرط! اولا: آن صاحب منصب نباید صاحب منصب ژاندرام باشد و حتما باید صاب منصب قزاق باشد. ثانیا: شیعه اثنی عشری نباشد.
پس از این ملاقات، عین الملک رضا خان را با ارباب اردشیر ریپورتر آشنا کرد و او رضا خان را به هاوارد، اسبابین و گاردنر(کنسول انگلیس در بوشهر) معرفی می کند.»
همان گونه که در خاطرات حبیب الله رشیدیان(مستخدم سفارت انگلیس و عامل مشهور بریتانیا در ایران) آمده است، عین الملک با مشورت یاران بهائی خود، رضا خان را به اردشیر ریپورتر معرفی می کند و اردشیر ریپورتر نیز این گزینه مورد نظر بهائیان را پذیرفته و آن را به انگلیسی ها تحویل می دهد.
بنابراین، این بهائیان هستند که رضا خان را با انقراض حکومت قاجار بر تخت سلطنت می نشانند.
نکته ای که در آخر باید به آن اشاره کرد این است که عین الملک پسر میرزا محمدرضا قناد است که از یاران باوفای میرزا حسینعلی نوری و عباس افندی بوده است و خود عین الملک نیز پدر امیرعباس هویدا نخست وزیر محمد رضا پهلوی است.
پاورقی:
۱-حسن فراهانی، روزشمار تاریخ معاصر ایران، ج۱، ص ۷۳
۲-معمای هویدا، عباس میلانی. و فتنه هویدا، ابراهیم ذوالفقاری

اخبار مرتبطآخرین اخبار