اسحاق عارف نژاد٬

کارشناس حوزه نفت ، گاز و پتروشیمی

با ارسال یادداشتی:
تشویق برای یک نفر ، تنبیه برای همه !

چرا باید در این استان که پر است از مشکلات ریز و درشت است منافع مردم فدای منافع اشخاص خاص می شود سوالی است که باید همه مسئولین استان پاسخ دهند

*مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین پایگاه خبری تحلیلی دنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست؛ می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.

” فردی در استان به عنوان یک سرمایه گذار و کارآفرین بالغ بر ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبارات را در اختیار خود و خانواده‌اش گرفته است. این فرد هیچ کدام از پولها را برنگردانده و در جایی دیگر و خارج استان سرمایه گذاری کرده، وی ۲۲۰ میلیارد تومان بدهی بانکی دارد… ” این ها بخشی از صحبت های رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد حجت الاسلام مزارعی است .

در ادامه سلسله یادداشت هایی که سابقا راجع به احداث پتروشیمی سقاوه داشتم وظیفه خود دانستم ضمن بیان چند نکته از اظهارات ایشان حمایت و تشکر کنم .

در یادداشت های قبلی (اینحا بخوانید)به بسیاری از نکات فنی و اقتصادی پتروشیمی بویر احمد اشاره شد . گفته بودیم بسیاری از امضاها و مجوزها غیر کارشناسی و سفارشی است و محصول رانت ، ولی عده ای که منافعشان گره خورده بود ( است ) از این داد و ستد ها سیناچاکانه دفاع کردند و آمارهای خلاف واقعیت دادند ؛ البته این خصلت زالو صفتان اقتصادی است و طبیعی است .

در شرایط فعلی دشوار اقتصادی که مردم در معیشت خود دچار مشکل هستند منابع به گونه ای توزیع می شود که حقوق مردم محروم استان در آن نادیده گرفته می شود و برای عده ای پر است از سودها و رانت های کلان ، عده ای که به زمین های کشاورزی مردم محروم هم رحم نمی کنند . در جلسات متعدد به ” بزرگان ” استان هشدار داده شد که واقعیت چیز دیگری است ولی متاسفانه گوش شنوایی وجود نداشت و حتی منتقدان متهم به سیاسی کاری و بعضا توسط نماینده مجلس حامی این طرح تهدید به پیگرد قضایی شدند .

عده ای هم مثل دکتر تاجگردون با زبان بسته مخالفت خود را گفتند ولی آن هایی که در سکوت و پشت پرده مجوزها را به سرعت و سفارش تایید می کردند هیچگاه حاضر نشدند رو در روی منتقدان طرح احداث پتروشیمی بنشینند و پاسخ گوی عملکردشان باشند ، البته هنوز هم آنان را در وقت و زمان دلخواه خودشان دعوت به مناظره میکنیم . سرمایه گذاری با زمین خواری و تضییع حقوق مردم فرق دارد البته هنوز هم برای جلوگیری از خسارت دیر نیست ؛ محاکم قضایی همانطور که محکم و انقلابی به این مسائل ورود کرده اند می توانند از هدر رفتن حق مردم این استان جلوگیری کنند .

این که چرا باید در این استان که پر است از مشکلات ریز و درشت ، منافع مردم فدای منافع اشخاص خاص می شود سوالی است که باید همه مسئولین استان پاسخ دهند . همه باید مواضع خود را در قبال مسائلی که تاثیر بر زندگی حال و آینده مردم دارد شفاف بگویند ، باید دلیل صدور مجوزهای خلاف منافع مردم را بگویند . عدالتخواهی بزرگان و نخبگان استان در قبال این مسائل قطعا اولین قدم در مبارزه با اژدهای هفت سر فساد است .

 

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

تبلیغات

تبلیغات