تاریخ خبر:مهر ۲۷, ۱۳۹۷ شماره خبر:26915

طی نامه ای :
مطالبه گری دانشجویان از پشت پرده های ساماندهی جمعه بازار یاسوج 

چرا در این ۱۰ ساله هیچ‌گونه خدمات کیفی به کسبه‌ جمعه بازار ارائه نشده تا حدی که کسبه با ورق‌های آهنی برای محل کسب خود سرپناهی ساخته‌اند و توسط شهرداری از آن‌ها عوارض دریافت شده است

به گزارش دنانیوز قرارگاه مطالبه گر احمدی روشن بسیج دانشجویی استان کهگیلویه و بویراحمد با ارسال متنی خواستار روشن شدن پشت پرده‌های ساماندهی جمعه‌بازار یاسوج شد.

متن ارسالی به شرح زیر است؛
جمعه‌بازار یاسوج محل تجمع کسبه‌ای است که غالب این افراد جزء اقشار ضعیف جامعه هستند و درآمد ناچیز آن‌ها از کار در این محل تأمین می‌شود و بیش از یک دهه می‌باشد که با تمام ضعف و قوت‌های خود در جهت رفاه حال عموم و به‌خصوص قشر ضعیف جامعه به فعالیت خود ادامه داده‌اند، مجال آن نیست که پرسیده شود در این یک دهه از سوی نهادها و ادارات مسئول چه خدماتی به آن‌ها ارائه‌شده! لیکن در این یک ماه که جنجال‌های غیر کارشناسی شده و عجولانه‌ی زیادی در خصوص جمع‌آوری این بازار مطرح‌شده، به‌گونه‌ای که کسبه‌ی مکان مربوطه را در هاله‌ای از بحران و دغدغه روانی قرار داده و در این اضطراب می‌باشند که منبع تأمین معاش آن‌ها چه می‌شود! حال که کشور در حالت جنگ اقتصادی می‌باشد و باید فضای جامعه در حالت آرامش حفظ شود، چرا برخی مدیران استان شرایط را واقع‌بینانه بررسی نمی‌کنند؟
در روزهای اخیر اظهارات شورای شهر، شهردار یاسوج، معاون عمرانی استاندار و … بدین گونه بوده که جمعه‌بازار باید جمع بشود و به مکان دیگری منتقل شود، اما قرارگاه مطالبه گر کارشناسانه و علمی بسیج دانشجویی استان از مدیران مربوطه چندین سؤال اساسی دارد:
-تصمیم برای نقل‌مکان برچه مبنا، ارزیابی و کارشناسی اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و توسط کدام نهاد انجام‌گرفته؟
-تعداد زیادی از کسبه‌ این بازار درآمدی ناچیز، قریب به ۱ میلیون تومان دارند. اگر این انسان‌های شریف نتوانند هزینه گزاف راه‌اندازی کسب‌وکار در مکان جدید را متحمل شوند آیا تدبیری برای آن‌ها اندیشیده شده؟
-چرا در این ۱۰ ساله هیچ‌گونه خدمات کیفی به کسبه‌ی این بازار ارائه نشده تا حدی که کسبه با ورق‌های آهنی برای محل کسب خود سرپناهی ساخته‌اند درحالی‌که از آن‌ها عوارض دریافت می‌شده؟

-یکی از مدیران فرموده‌اند که صرفاً ۴۸۶ مجوز مغازه در جمعه‌بازار داده‌شده و ۴۱۴ مغازه دیگر مجوز ندارند! طبق قانون شهرداری خود صادرکننده مجوز بوده، حال چگونه است که می‌گویند ۴۱۴ مغازه دیگر مجوز ندارند؟!
-اگر فرض و احتمال بر آن باشد که این کسبه به مکان جدیدی که مسئولان پیشنهاد می‌دهند بروند، طبق شواهد، مکان جدید تنها توانایی پذیرش قریب ۵۰۰ باب مغازه را دارد. سؤال اساسی این است که تکلیف ۴۰۰ کسبه دیگر چه می‌شود؟
-فرض خیالی دیگر این است این افراد را بخواهید با اکراه جابجا کنید. چگونه فردی که درآمد ماهیانه‌اش ۱ میلیون است بخواهد هزینه هنگفت مکان جدید را بدهد؟
-یکی از مدیران نقد کرده‌اند که: جمعه‌بازار فعالیتش هفته بازاری بوده! سؤال ما این است چه اشکال بر هفته بازار بودن آن وارد است؟ جمعه‌بازاری که خرید برای قاطبه ی مردم شهر که وضعیت مالی خوبی ندارند را ممکن می‌کند، چه اشکالی دارد که هرروز هفته باز باشد؟

-اساساً شورای شهر که نمایندگان مردم هستند باید تریبون و صدای مردم باشند و سعی در راحت‌تر کردن معاش مردم شهر داشته باشند حال چگونه است که به‌طور مطلق برخی از اعضای آن با استدلال‌های غیرقابل اقناع، تصمیم بر جمع‌آوری جمعه‌بازار گرفته‌اند؟
این سؤالات تنها بخش کوچکی از سؤالات جنبش دانشجویی مطالبه گر و بسیج دانشجویی است که از مسئولان دارند؛ اما با توجه به حساسیت این امر قرارگاه مطالبه گری شهید احمدی روشن در هفته آتی جلسه‌ای کارشناسی شده، علمی و مستند و ناظر به همه جوانب این مسئله، با حضور مدیران رده‌بالای تصمیم گیر در استان برگزار می‌نمایند تا نظرات و راهکارهای خود را مطرح نموده و هرچه سریع‌تر نسبت به حل این معضل گامی برداشته باشند.


نسخه چاپی نسخه چاپی

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

تبلیغات

تبلیغات