صدیقه برفی نژاد

سخنگوی جریان عدالتخواه استان کهگیلویه و بویراحمد

نگاهی کوتاه به زندگی و زمانه امام صادق(ع)

با توجه به سیره عملی امام صادق یک نکته اساسی برای همه و علی الخصوص مصلحان اجتماعی و سیاسی روشن می شود و آن اینکه: تا کسی تقوا و پاکی را در زمینه وجودی و زندگی عملی خودش رعایت نکند، نمی تواند یک مصلح اجتماعی بوده و هادی یک جامعه خدا محور و تقوا پیشه باشد

شهادت صادق آل محمد علیه السلام، یگانه دانشمند روزگار بر همه مسلمین تسلیت باد

دوران امامت ۳۴ ساله امام صادق علیه السلام از دوران های پرآشوب تاریخ اسلام است که زایشگاه انواع جریانات فکری، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اعتقادی گوناگون می باشد و شباهت بسیار زیادی به وضعیت کنونی ما دارد که انواع استراتژی و تاکتیک های بلند مدت و کوتاه مدتی که امام علیه السلام به کار برده برای ما نیز می تواند بسیار راهگشا باشد.
در این دوران تهاجم فرهنگی توسط نهضت های فرهنگی گونان به اوج می رسد و نهضت های فکری همچون زنادقه، متصوفان متحجر و زاهد مآب، خوارج و مرجئه، جریان خطرناک غالیان و تقدس گرایان که محوریت را در دین به امام داده بودند و وی را تا الوهیت بالامی بردند، به وجود می آید؛ و همچنین پیدایش اختلاف در قرائت قرآن و به وجود آمدن طبقه قرآء، به وجود آمدن طبقه فقهاء در مراکز و جنگ عقایدی در زمینه مسائل فقهی، بحث های کلامی و به وجود آمدن طبقه متکلمان در این دوره بوده است و در این بین از همه خطرناکتر زنادقه بودند، که از اساس منکر خدا و ادیان بوده و در واقع طبقه متجدد و تحصیل کرده آن عصر بودند و با زبان های علمی و زنده دنیا آشنا بودند و راهبرد آنها هم نفوذ فکری میان مسلمانان و القاء شبهات دینی بنیان برافکن بود که به علت سیاست ماکیاولیستی بنی عباس از آزادی هم برخوردار بودند و به تبع این جریانات اختلافات فکری بی سابقه ای در جهان اسلام به وجود می آید. و به علت انتقال قدرت از بنی امیه به بنی عباس و گسترش نارضایتی های عمومی انواع فرقه ها و جنبش های مبارزاتی مختلف شکل گرفته و انقلاب های سیاسی به وجود می آید.
سرمنشاء تمامی این مسائل دو نوع انحراف به وجود آمده بود: اول انحراف خطرناکی که در امت و نادانی او از واقعیت مکتب بود که باعث بوجود آمدن مطالبات کاذب شده بود و دوم انحراف در سطح سیاسی و هیئت حاکمه و دولت وقت بود که از اصول انقلاب پیغمبر عدول کرده و با و جعل احادیث دست به تحریف پیغمبر زده بودند تا به اهداف خود برسند، و این دو نوع انحراف باعث می شوند تا علاوه بر تشدید قبیله گرایی سنتی موجود قبیله گرایی سیاسی نیز به به وجود آمده و به اوج خود برسد و بدین ترتیب امت گرفتار یک آشفته بازارشده و در مظاهر فساد و دوری فکری و عقیدتی غوطه ور می شود. چنین واقعیتی و همچنین مراقبت شدیدی که در پیرامون امام بوده و جریان فشار و شکنجه و تعقیب نسبت به بستگان و پیروان مکتب وی، برنامه ریزی اصلاحی امام را با دشواری روبرو می سازد.
در این شرایط حساس و بی سابقه ابتدا امام علیه السلام با به وجود آوردن تشکیلات منسجم اسلامی شیعی با استراتژی تقیه، یاران خود را منسجم کرده و به هم پیوند می دهد و سپس با راهکارهای نرم فرهنگی اصل تکلیف گرایی و عدم تعجیل در نتیجه تحت هر شرایطی را به آنها عملآ آموزش می دهد. امام در دل مسجد اولین دانشگاه و حوزه های فقهی که تمام جنبه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی زندگی را در بر می گیرد پایه گذاری می کند و فقه شیعه را متمرکز می کند. و  به طور کلی امام علیه السلام نه فقط بانی حوزه فقه که بانی دانشگاه علوم و فنون در رشته های مختلف آن، از جمله: شیمی، طب، ریاضیات، نجوم و فیزیک می شود و با پرورش شاگردانی نخبه و بی نظیر در جامعه آن روز به درمان امت آشفته پرداخته و میراثی عظیم برای همیشه جامعه اسلامی به یادگار می گذارد.
از جمله فعالیت های دیگر امام علیه السلام مبارزه جدی با طاغوت و استکبار از طریق ثبوت حاکمیت الله و ولایت شخص معصوم و نفی حکم طاغوت است. امام صادق علیه السلام همچنین به گونه ای عملیاتی به مبارزه با فاصله طبقاتی و رفاه زدگی می پردازد و بدینگونه اصول محکم سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را برای امت پایه گذاری می کند و در شرایط خود بیشتر به تحکیم بنیان های فکری شیعه پرداخته و از طریق سیاست فرهنگی در نهایت به سیاست به معنای مصطلح آن می رسد.

با توجه به سیره عملی امام صادق علیه السلام یک نکته اساسی برای همه و علی الخصوص مصلحان اجتماعی و سیاسی روشن می شود و آن اینکه: تا کسی تقوا و پاکی را در زمینه وجودی و زندگی عملی خودش رعایت نکند، نمی تواند یک مصلح اجتماعی بوده و هادی یک جامعه خدا محور و تقوا پیشه باشد. و هر شخصی یا گروهی که چنین فاکتورهایی را رعایت نکرده و صرفآ حرف از ارزش ها بزند در واقع عامدانه شعاری تو خالی داده است و با سیاست ماکیاولیستی بنی عباسی می خواهد تا از هر ظرفیت و موقعیتی برای رسیدن به اهداف خود استفاده کرده و بعد آن را از سر راه بردارد، و چنین سیاستی را امروزه به وضوح در دنیا و هم در میان گروهی از مسئولین جمهوری اسلامی مشاهده می کنیم، چنین افرادی نسخه هایشان را برای مردم پبچانده و در عمل خودشان به گونه ای دیگر زندگی می کنند؛ که البته این نفاقی آشکار و یک فساد و پلیدی بی شرفانه است.
آری کسانی که دم از خدا می زنند و محوریتشان طاغوت و کدخداست، کسانی که دم از جمهور و مردم می زنند و در بزنگاه ها هم بین آراء مردم تفاوت قائل می شوند و هم اگر نظر مردم بر غیر خودشان باشد با زیر پا گذاشتن مبانی اسلامیت بر جمهوریت می تازند و نظم سیاسی و اجتماعی را مختل می کنند، کسانی که دم از ساده زیستی و انقلابی گری می زنند و در عمل بدنبال جمع کردن پول و ثروت از  هر طریقی بوده و غرق در رفاه و فساد هستند. کسانی که با شعارهایشان دم از ملی گرایی و مردم داری و بیکاری جوانان می زنند و در عمل با استفاده از رانت و موقعیت خود تمامی امتیازات را برای خود و فرزندان و بستگانشان خواسته و خود را ژن برتر می نامند. کسانی که شعار مرگ برآمریکا می دهند و با استفاده از بیت المال فرزندان خود را بورس دانشگاه های آمریکا و هم پیمانانش می کنند و فرزندانشان تابعیت این کشورها را گرفته و بعد در مسائل و قرار دادهای بین المللی مصلحت خود را فدای مصلحت مردم و انقلاب کرده و مطابق میل طاغوت و کدخدا اقدام می کنند، آری تمامی اینها منافقانی هستند که با سیاست ماکیاولیستی منافقانه بنی عباسی پیش می روند.

باشد تا با الگو قرار دادن سیره عملی ائمه علیهم السلام خود و جامعه را از غوطه ور شدن در هلاکت نجات بدهیم

فاعتبروا یا اولی الابصار

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

تبلیغات

تبلیغات