تاریخ خبر:خرداد ۱۶, ۱۳۹۷ شماره خبر:26799

طی پیامی از سوی دبیر جریان عدالتخواه مطرح شد؛
عامل شهادت امام علی، تفکر افراط گرایانه مقدس مآب بود

عامل شهادت علی علیه السلام یک تفکر افراط گرایانه مقدس مآب بود، نه یک شخص به نام ابن ملجم، و از ویژگیهای بارز این تفکر،شور دینی بدون درک و شعور دین، خود حق پنداری و انگ زدن به دیگران، و تغییرمعادلات سیاسی در بزنگاههای حساس تاریخ جامعه اسلامی است

به گزارش دنانیوز، مهندس سعید آتشبار دبیر جریان مردمی عدالتخواه کهگیلویه و بویراحمد به مناسبت شهادت امیرالمومنین علی(ع) پیامی صادر کرد.

در بخشی از این پیام آمده است: «آنچه در زندگانی امیرالمومنین بیشترین فراوانی را داشته و در آخرین وصیتهایش هم با تاکید بیشتری بیان می شود، توحید محوری، عدالت و ظلم ستیزی، امر به معروف و نهی ازمنکر و حمایت و دستگیری از جبهه مستضعفین و یاری کردن آنان است»

بسم الله النور

انا لله وانا الیه راجعون

تهدمت و الله ارکان الهدی
و توان امام متقینی که اگر پرده هم برداشته شود چیزی بر یقینت افزوده نمی گردد. ای فراتر از زمان و مکان، توان منادی عدل خدایی که در قصاص قاتلت هم وصیت به عدالت می کنی، تو ابدی و جاودانه ای، تو همانی که دشمنت هم گفت: دنیاعقیم است که مانند علی را بزاید؛ دریک کلام تو علی هستی و بس.

و من چه بگویم در عظمت تو ای جلوه خدا بر روی زمین که قلم تمامی بزرگان و اندیشمندان جهان در مقام عظمتت در وادی حیرت مانده است. زندگانی و شهادت امیرالمومنین یک تاریخ پر از حادثه ای را ترسیم می کند که سهم ما از آن درس عبرتی است تادر حوادث زمان دیگر شاهد آن نتایج نباشیم.
بعد از پایان دوره ی نبوت، دوره ی امامت آغاز می شود و باشروع امامت اولین امام، مخالفان نیز عوض می شوند،و اکنون مخالفان امیرالمومنین علاوه بر کافران و دشمنان خدا و دین، دین دارانی هستند که رنگ عوض کرده اند و اتفاقا در تایید خود از پیغمبر دلیل می آورندو هرشخص و گروهی راه پیغمبر را مطابق میل خود تفسیر کرده و از پیغمبری سخن می گویند که مطابق میلشان است نه پیغمبری که وجود داشته است و اگراستقامت و صبر بسیار بالای علی نبود با تحریف پیغمبر، حاصل زحمات تمامی انبیاء و مرسلین در طبق امیال مستکبرین هضم می شد. و می بینیم که مشی مبارزاتی امیرالمومنین هم باگروه هایی بنام ناکثین و مارقین و قاسطین است که هرکدام راهبرد خود را دارد.

قطعآ آن چیزی که از تمامی اینها در مقابل امام علی علیه السلام جبهه واحدی را می سازد خصلتهایی است که در امیرالمومنین جمع شده است و راه علی را از آنها جدا می کنند. توحید و عدالت، اقتدار و ابهت و صراحت، حق گرایی و شجاعت، قانونمندی و صداقت، مهربانی و عطوفت،و همه اینها بر محور عدالت و معنویت شاکله حکومت علی را تشکیل داده و آن را تبدیل به مکتبی جاودان می کنند، و مکتب عدالت علی میزانی می شود برای سنجش انسانیت از ازل تا به ابد.

می بینیم که عدالت آن چنان با وجود علی ممزوج شده است که حتی در مورد قاتلش هم به عدالت در قصاص وصیت میکند. و بطور کلی آنچه در زندگانی امیرالمومنین بیشترین فراوانی را داشته و در آخرین وصیتهایش هم با تاکید بیشتری بیان می شود، توحید محوری، عدالت و ظلم ستیزی، امر به معروف و نهی ازمنکر و حمایت و دستگیری از جبهه مستضعفین و یاری کردن آنان است، آری علی معجونی است از عدالت و معنویت، از اقتدار و خشم بر اعداء، و بر یاران عطوفت،که ابهت و اقتدار و شجاعتش با محبت به خدا درهم می آمیزد و او را یکتای روزگار می سازد.

آنچه از تاریخ اسلام مشهود است این است که شهادت مولای متقیان البته نه شمشیر یک نفر که نتیجه یک مثلث بوده است،

اول: مکر و حیله معاویه جنگ صفین

دوم: نفاق اشعث جنگ جمل

سوم: تحجر و مقدس مآبی ابن ملجم جنگ نهروان.

که البته راهبر تحجر و نفاق همان مکر و حیله بود و مکمل این مثلث شوم، سکوت خواص و کوری چشم روشنان مدعی ولایتمداری، در یاری امام مقتدری است که مظلوم شهید شد و همین سکوت هم عامل اصلی جام زهر صلح تحمیلی حسنی و شهادت سرخ حسینی شد.

آری عامل شهادت علی علیه السلام یک تفکر افراط گرایانه مقدس مآب بود، نه یک شخص به نام ابن ملجم، و از ویژگیهای بارز این تفکر،شور دینی بدون درک و شعور دین، خود حق پنداری و انگ زدن به دیگران، و تغییرمعادلات سیاسی در بزنگاههای حساس تاریخ جامعه اسلامی است، به نحوی که تحجر فکری و نادانی علمی و عملی خوارج در یک پیچ حساس تاریخی،حکومت را ناخواسته به معاویه تحویل داد، در حالی که نزدیک بود تا امیرالمومنین که چشمان فتنه را کور کرده بود، پایه های حکومت الهی را برای همیشه تثبیت بکند.

باشد تا عبرت بگیریم

والعاقبه للمتقین


نسخه چاپی نسخه چاپی

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

تبلیغات

تبلیغات