مهدی پیام

روانشناس و مدرس دانشگاه

نگاهی به کشمکش های سیاسی این روزهای گچساران؛
اصل تنازع برای بقاء

این اصل می گوید همواره تمام موجودات عالم در تحت قانون تنازع برای بقا دارای قوا و نیروهایی است که برای حفظ آنها دائما با موجودات دیگر در نزاع است و در این منازعه دائمی و دامنه دار که در میان افراد، حیوانات و نباتات آشکارتر است آن نوعی فاتح می شود که قوی تر باشد و افراد ضعیف تر در این میان از بین می رود

*مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین پایگاه خبری تحلیلی دنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست، می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید./

چند روزی است شاهد بگو مگوهای پینگ پنگی بین مسئولین و فعالان سیاسی و کنش گران اجتماعی شهرستان گچساران هستیم.

سرآغاز این بگو مگوها از سخنان تند و خشن امام جمعه شهرستان در خطبه های نماز جمعه شروع و با پاسخ تندتر و خشن تر تاجگردون نماینده شهرستان ادامه یافت و به سطح هواداران و فعالان سیاسی دو طیف کشیده شد.
در عرف سیاسی اختلاف نظر و درگیری های لفظی در بین مسئولین تا سطحی قابل پذیرش و از الزامات دمکراسی است و لزوما نیاز نیست همه مسئولان از صدر تا ذیل یک سلیقه و عقیده را مورد حمایت قرار دهند. هر چند شایسته است همین اختلاف نظرها و تفاوت دیدگاه ها و اعتراض ها و نقدها به خصوص در یک شهرستان کوچک و دارای حساسیت های قومیتی در جلسات حضوری حل و فصل شوند. اما آنچه که به عقیده نگارنده در گچساران اتفاق می افتد تماما ناشی از یک اختلاف عقیده و دیدگاه نیست و همین مسئله هم باعث شده است مسائل به جلسات حضوری کشیده نشود. مشکل این روزهای شهرستان ناشی از یک اصل در عالم طبیعت است.
اصل تنازع برای بقاء

این اصل می گوید همواره تمام موجودات عالم در تحت قانون تنازع برای بقا دارای قوا و نیروهایی است که برای حفظ آنها دائما با موجودات دیگر در نزاع و جدال است و در این منازعه دائمی و دامنه دار که در میان افراد، حیوانات و نباتات آشکارتر است آن نوعی فاتح می شود که قوی تر باشد و افراد ضعیف تر در این میان از بین می رود. باتکیه بر این اصل شاید بتوان اتفاقات چند روز اخیر را بهتر تحلیل نمود.
جناح مخالف آقای تاجگردون که شش سالی دستشان از قدرت کوتاشده و نان شان را آجر شده می بینند و ازسیطره تاجگردون بر ادارات و نهادهای شهرستان به ستوه آمده و دیگر چشم دیدن هنرنمایی های تاجگردون در سطح ملی و منطقه ای را ندارند و با نگرانی و ابهام نسبت به آینده به سر می برند و نگرانند چنانچه با شگردهای خاص جناب نماینده اتفاقات دور قبل باز تکرار شود، باید برای همیشه از صحنه سیاسی شهرستان کنار بروند و نظاره گر یکه تازی های تاجگردون در عرصه های مختلف باشند. پیامد این نگرانی ها که با استرس و اضطراب نیز همراه شده است باعث خشونت کلامی و بعضا پرخاشگری و تخریب و تهدید در سطح بزرگان و فعالان سیاسی می باشد که در صورت ادامه و دامنه دار شدن به سطح هواداران و جامعه نشت خواهد کرد.
در آن سوی ماجرا تاجگردون و هوادارانش و کسانی که از این رهگذر به نان و نوایی رسیده اند هنوز سرمست از رای هفتاد و سه درصدی هستند و تصاویر مانیتور ثبت رای را در فضاهای مجازی به رخ جناح مقابل می کشند و آنها را دعوت به سکوت (هیس) می کند. البته این جنگ های روانی خبر از درونی نگران و متلاطم می دهد. چون نیک می دانند لشکر بیکار جوانان، مشکلات و آسیب های اجتماعی و مشکلات مردم محلات فقیرنشین مرتفع نگشته است و ممکن است در آینده به وعده ها سرخرمن دیگر مردم بهایی ندهند و کارهای زیر ساختی و جاده و… نیز نتواند به داد تاجگردون برسد. به همه این ها بی عدالتی ها و نارضایتی های قومیت های مختلف را نیز اضافه کنیم وضعیت مبهم تر و نگران کننده تر می شود. همه این ها دست به دست هم می دهد نماینده شهرستان و فعالان سیاسی هوادار در برابر کوچکترین واکنش و خشونت جناح مخالف واکنش های تندتر و احساسی تر و خشونت بارتر ازخود بروز دهند و رکورد شکستن مرزهای حرمت و احترام را جابه جا کنند.
اما آنچه که حائز اهمیت است خطر دامنه دار و طولانی شدن این کشمکش ها وخشونت ها در سطح مسئولان و فعالان سیاسی می باشد. چون بدون شک این مسائل در صورت ادامه به سطح مردم عادی و جامعه سر ریز و نشت خواهد کرد و ممکن است کار دیگر از فضاهای مجازی و خبری و به درگیری ها در سطح خیابان ها و از واکنش ها و خشونت های کلامی به خشونت های فیزیکی کشیده شود که نشانه های آن از دید روانشناسان و جامعه شناسان پنهان نیست. (این خطر را به مسئولین گوشزد می کنم.)
مسئولان باید بدانند طبق حدیثی از پیامبر اکرم (ص) مردم در خوبی ها و بدی ها و خلق و خو شبیه حاکمان و عالمان خود خواهند شد. هرچند واکاوی این سخن پیامبر حکایت از اصالت یک اصل کلی تر در عالم جامعه شناسی دارد و آن تغییرات از کل به جزء (از بالا به پایین) دارد. و چنین تغییراتی (ازسطح حاکمان به مردم) مانند کاتالیزور عمل می کند، سریع، شدید و ضربتی. یعنی امروز دیگر تغییرات از فردی به سیستمی و حکومتی تبدیل شده است. حاکمان با تصمیمات شان خیلی سریع می توانند تاثیر گذار باشند.
بنابراین از همه مسئولان و فعالان سیاسی میخواهیم که اهمیت جایگاه خود را بدانند و با رجوع به گفتار و سیره امیرالمومنین از این بگو مگوهای سیاسی که بعضا بوی دنیا خواهی می دهد پرهیز نموده و دراین ایام منتهی به نوروز طبق فرموده حضرت امیر افراد مستمند و کم درآمد را مورد توجه قرار دهند و در حل مشکلاتشان تلاش نمایند که حضرت در بخشی از نامه خویش به مالک می فرماید سپس خدا را در خصوص طبقات پایین و محروم جامعه که هیچ چاره ای ندارند، زمین گیران، نیازمندان، گرفتاران و دردمندان در نظر بگیر. همانا دراین طبقه گروهی خویشتن داری می کنند و گروهی به گدایی دست نیاز بر می دارند؛ سپس برای خدا پاسدار حقی باش که خداوند برای این طبقه معین نموده است. مبادا سرمستی حکومت تورا از رسیدگی به آنان باز دارد که هرگز انجام کارهای فراوان و مهم عذری برای ترک مسئولیت های کوچک تر نخواهد شد، و همواره در فکر مشکلات آنان باش و از آنان روی مگردان؛ به ویژه به امور کسانی از آنان بیشتر رسیدگی کن که از کوچکی به چشم نمی آیند و چون دیگران آنها را کوچک می شمارند به تو دسترسی ندارند.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

تبلیغات

تبلیغات