عیسیی محتشم

فعال سیاسی و عدالتخواه

اصلاح‌طلب و اصولگرا هر دو مقصرند

امروز مردم همه می‌دانند اگر مجلس به گفته نایب رئیس اولش عزمی برای مبارزه با فساد ندارد و نظارت را به‌عنوان یک وظیفه ذاتی قربانی باج‌خواهی و رانت کرده است، مجلسی است که تقریباً اصلاح‌طلب اعتدالی و اصولگرا در آن برابرند. اگر دولت تدبیر و امید، ناتوان، فاقد برنامه و سوار بر گرده مردم است، برآیند تلاش و همزیستی همه جریانات اصلاح‌طلب‌ها اعتدالیون و اصولگرایان معتدل (عقل‌گرا!) است

به نظر می‌رسد برای تحلیل شرایط کنونی و آشوب‌های خیابانی کشور ابتدا باید صف معترض و منتقد را از فتنه‌گر و آشوبگر جدا کرد. می‌توان معترضین و منتقدان دلسوز به وضع اقتصادی کشور را به دو قسم اصلی تقسیم کرد:
قسم اول: شامل مردم، نخبگان، علما و مراجع عظام تقلید هستند که طی سال‌های اخیر همواره به وضع بد اقتصادی گلایه داشته‌اند و آن را در تریبون‌ها و تحلیل‌ها و دیدارهای خود همواره به مسئولین امر، مشفقانه، گاها عتابانِ و حتی با گریه به عرض مسئولین امر رسانده‌اند؛ و خواهان بهبود شرایط اقتصادی کشور شدند که از آن جمله هشدار اغلب مراجع تقلید بارها علنی شده است.
قسم دوم از منتقدان و معترضین به شرایط و فساد اقتصادی، تنها شامل مقام معظم رهبری می‌شود. ایشان بیش از بیست سال همواره دغدغه معیشت و وضعیت اقتصادی کشور را داشته و |آن را به مسئولین و دولت‌ها و جریانات مختلف سیاسی گوشزد کرده است.
بیش از شانزده سال از فرمان ۸ ماده‌ای او می‌گذرد. فرمان هشت ماده‌ای مبارزه با مفاسد اقتصادی که در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۳۸۰ به سران سه قوه اعلام شد، درواقع نشان‌دهنده ریشه‌ای بودن این مفاسد از دولت‌های قبلی بود که انتظار می‌رفت دولت مدعی عدالت اجتماعی به آن جامه عمل بپوشاند. در آن سال‌ها مقام معظم رهبری از مسئولین قوای سه‌گانه خواسته بود به سراغ ریشه‌ها و ام‌الفساد بروند نه به سراغ ضعفا که این خود بیانگر ریشه‌ای بودن فساد است و طی سال‌های اخیر به دولت تدبیر و امید که می‌خواست با اجلاسیِ و همایش به مبارزه با مفاسد اقتصادی برخیزد، در پیامی نوشته است: «مگر وضعیت برای شما مسئولین سه قوه روشن نیست؟… چرا اقدام قاطع و اساسی صورت نمی‌گیرد؟… توقع من از آقایان محترم تصمیمات قاطع عملی و بدون هرگونه ملاحظه با فساد است»؛ اما متأسفانه راهنمایی‌های مشفقانه و تشرهای رهبری حتی آنجا که گ فرمود: از بسیاری از چیزهایی که در کشور می‌گذرد، مردم گله‌مندند، هم در مسئولین قوای سه‌گانه که اکثراً برآیندی از جریانات سیاسی‌اند، اثر نکرد. حتی ابراز شرمندگی مقام معظم رهبری از بیکاری جوانان و تحصیل‌کردگان، نتوانست مسئولین فشل و تنبل را تکانی بدهد.
همین کافی بود تا اعتراضات به‌حق و مردمی، نسبت به عملکرد برخی از مؤسسات مالی و اعتباری طی روزهای اخیر دستمایه‌ای شود تا عده‌ای از ایرانی نماها، با خشونت و هتک حرمت آن‌گونه که از شعارهایشان پیداست با نظام اسلامی، انقلاب، رهبری و… تسویه‌حساب کنند.
اما جریان‌های سیاسی مثل همیشه آدرس غلط می‌دهند و از زیر بار مسئولیت شانه خالی کردند و اتفاقاً دنبال سوءاستفاده از اتفاقات اخیر به نفع خود هستند. اصولگرایان به‌حق یا ناحق سیاست‌های اقتصادی و وعده‌های توخالی دولت و برخی عناصر وابسته به آن را عامل شکل‌گیری این اعتراضات و اردوکشی خیابانی می‌داند؛ و اصلاح‌طلبان معتقدند که برخی اصولگرایان و بازندگان انتخابات ۹۲ به دنبال تخریب وجهه دولت و زیر سؤال بردن توان اجرایی و اقتصادی آن هستند. هر دو جریان سیاسی در اظهارات و تحلیل شرایط اولاً تلاش می‌کنند که خود را مبرا از اشتباه و تقصیر جلو دهند و دوما به‌نوعی تظاهرکنندگان و آشوب‌طلب‌ها را معترض به وضعیت معیشتی و اقتصادی ازجمله گرانی، تورم و فساد اقتصادی مسئولان قلمداد کنند.
اما حقیقت این است که معترض واقع‌بین به وضعیت اقتصادی، معیشتی و بی‌عدالتی دو گروه فوق‌اند و آنان که این شب‌ها پنجه به چهره اسلام قران انقلاب و رهبری می‌کشند از جنس فتنه گران ریشه‌دار ۸۸ هستند، با همان شعارها و تخریب اموال عمومی و دولتی که از خارج از مرزها هدایت و فرماندهی می‌شوند. اینان چه معترض باشند (به فرض محال) چه آشوب گر و برانداز، به‌واسطه عملکرد جریانات اصلاح‌طلب و اصولگرا فضای مساعدی برای عرض‌اندام پیداکرده‌اند. این جریانات سال‌هاست توان اجرایی، نظارتی و خدماتی نظام را بازیچه قدرت‌طلبی و تن‌آسایی و اشرافی گری کرده‌اند و امروز برای هم شاخ‌وشانه می‌کشند و به دنبال دزد می‌گردند.
امروز مردم همه می‌دانند اگر مجلس به گفته نایب رئیس اولش عزمی برای مبارزه با فساد ندارد و نظارت را به‌عنوان یک وظیفه ذاتی قربانی باج‌خواهی و رانت کرده است، مجلسی است که تقریباً اصلاح‌طلب اعتدالی و اصولگرا در آن برابرند. اگر دولت تدبیر و امید، ناتوان، فاقد برنامه و سوار بر گرده مردم است، برآیند تلاش و همزیستی همه جریانات اصلاح‌طلب‌ها اعتدالیون و اصولگرایان معتدل (عقل‌گرا)!! است. اگر قوه قضائیه در برخورد با مفاسد و اجرای عدالت لنگ می‌زند تحت تأثیر همین جریانات است. که باید به افکار عمومی حساب پس دهند

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

تبلیغات

تبلیغات