تاریخ خبر:دی ۳, ۱۳۹۶ شماره خبر:26047

مدیر کل آموزش و پرورش اعلام کرد:
گچساران باسوادترین شهر کهگیلویه و بویراحمد

مدیرکل آموزش وپرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت:باسواد ترین شهرستان این استان شهرستان گچساران و بالاترین نرخ بی سوادی را شهرستان کهگیلویه دارد.

به گزارش دنانیوز، هادی زارع پور ظهر شنبه، دوم دی ماه در نشست خبری به مناسبت هفته سواد آموزی افزود: ۳۴هزار و ۱۰۶ نفر بی سواد در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد البته این آمار پایش نشده است چراکه برخی افراد همچون معلولان ذهنی شرایط باسوادی را ندارند و آموزش پذیر نیستند.

وی بیان کرد: از مجموع بی سوادان این استان ۹۲۰۵ نفر مرد و ۲۴ هزار ۹۰۱ نفر زن هستند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: براساس سرشماری سال ۹۵ جمعیت استان ۷۱۳هزار و ۵۲ نفر است که ۴۹٫۳ درصد را زنان و ۵۰٫۷ درصد را مردان تشکیل می دهند.

زارع پور با بیان اینکه ۵۲۷هزار و ۶۸۸ نفر معادل ۸۴٫۴ درصد جمعیت ۶ سال به بالاتر این استان باسواد هستند، تصریح کرد: میانگین بادسوادی کشور ۸۷٫۶درصد است.

وی ادامه داد: باسوادی در بین مردان ۶ سال به بالاتر این استان ۸۹٫۳ درصد و در بین زنان ۷۹٫۴ درصد است که بین زنان و مردان فاصله  ۱۰درصدی وجود دارد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد:۹۰درصد جمعیت شهری و ۷۷٫۴ درصد افراد ۶ سال به بالاتر استان باسواد هستند.

زارع پور تاکید کرد: ۴۷۱هزار و ۱۵۲ نفر جمعیت ۱۰ تا ۴۹ سال استان که جامعه هدف باسوادی آموزش و پرورش هستند که ۴۳۷هزار نفر ۴۶ خود را بعنوان باسواد اعلام کردند و میزان باسوادی در این گروه سنی ۹۲٫۷درصد است در حالی که میانگین کشوری ۹۴٫۷درصد است.

وی بیان کرد: ۹۲٫۲جمعیت باسواد این استان در سال ۹۰ باسواد بودند در حای که طی چهارسال اخیر این میزان با ۲٫۳ درصد افزایش به ۹۴٫۵ درصد رسیده است.

مدیرکل آموزش وپرورش استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۹۱٫۶ درصد مردان و ۸۹٫۴ درصد زنان ۱۰ تا ۴۹ سال در این استان باسواد هستند.

زارع پور افزود: ۳۴هزار و ۱۰۶ نفر در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد بی سواد هستند که البته این آمار پایش نشده است چراکه برخی افراد همچون معلولان ذهنی شرایط باسوادی را ندارند و آموزش پذیر نیستند.

گچساران باسواد ترین و کهگیلویه بی سوادترین شهرستان کهگیلویه و بویراحمد

وی در خصوص وضعیت باسوادی در سطح ۸ شهرستان استان تصریح کرد: میزان با سوادی در شهرستان باشت ۹۲درصد، بهمئی ۹۱٫۲ درصد، بویراحمد ۹۳٫۸درصد، چرام ۹۲٫۶ درصد، دنا ۹۲ درصد، کهگیلویه ۸۸٫۲ درصد، گچساران ۹۶٫۶ درصد و لنده ۸۸٫۴ درصد است.

مدیرکل آموزش وپرورش استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: باسواد ترین شهرستان این استان شهرستان گچساران و بالاترین نرخ بی سوادی را شهرستان کهگیلویه دارد.

زارع پور عنوان کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد در بین استانهای کشور رتبه ۲۶ باسوادی را قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه ۴ استان کشور در زمینه سواد آموزانی که موفق شدند تحصیلات عالی را طی کنند، اضافه کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از این چهار استان در کشور است.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/


نسخه چاپی نسخه چاپی

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

تبلیغات

تبلیغات