سیده زهرا سعادت طلب

دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج

از زن آرمان نگر تا زن واقع نگر

در مراسمی که از تکریم و حقوق زن گفته شد، حرمت قشر زن شکسته شد؛ از لزوم نقد گفته شد، ولی تاب انتقاد از طرف یک دانشجوی دختر چادری را نداشته و بجای جواب به نقدهای ایشان با ادبیات پست و کوچه بازاری سعی در تحقیر ایشان و البته طیفی که نماینده ی آن بودند، یعنی قشر زنان متدین و انقلابی و قشر زنان چادری را داشتند

*مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین پایگاه خبری تحلیلی دنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست، می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.

خدایا مرا از این فاجعه پلید ” مصلحت پرستی ” که چون همه کس گیر شده وقاحتش از یاد رفته و بیماری شده است که از فرط عمومیتش هر که از آن سالم مانده باشد بیمار مینماید مصون بدار تا: “تا به رعایت مصلحت حقیقت را ذبح شرعی نکنم”
(دکتر علی شریعتی)
سالن حکیم جرجانی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج که بیشتر مراسمات مهم دانشگاه و استان در این سالن برگزار میشود این بار نیز شاهد اتفاقات و تند روی هایی بود که می توانم بگویم در این چهارسال حضورم در دانشگاه علوم پزشکی یاسوج اگر بی سابقه نبوده، کم سابقه بوده است.
دوسال پیش بود که بزرگداشت سالروز دانشجو در همین سالن برگزار شد و تئاتری چنان سخیف به اجرا درآمد و با حرکات و دیالوگ های به دور از خلاق و عرف جامعه به شعور دانشجو توهین شد که حتی از بازگویی آنچه گذشت شرم دارم و در همین مراسم بود که میز گردی سیاسی تشکیل دادند و حق پرسش و پاسخ به هیچ کدام از دانشجویان داده نشد و اعتراض همه گان را برانگیخت و این یعنی دانشجو در روز دانشجو حق صحبت ندارد.

و این بار نیز از قضا در همان سالن و در مراسمی با مسئولیت همان تشکل و تشکل همسوی دیگرشان، حرمت شکنی های دیگری رخ داد. از خواندن شعری مستهجن و سراسر توهین به مقدسات گرفته تا توهین به دانشجویان و نهاد های انقلابی و برعکس جلوه دادن حقایق که بگذریم روی صحبتم بر رخ دادن اتفاقاتی بدور از اخلاق و شان جامعه در مراسمات دانشجویی است. در مراسمی که از تکریم و حقوق زن گفته شد حرمت قشر زن شکسته شد. از لزوم نقد گفته شد، از آزادی بیان و آزادی پس از بیان، ولی تاب انتقاد از طرف یک دانشجوی دختر چادری را نداشته و بجای جواب به نقدهای ایشان با ادبیات پست و کوچه بازاری سعی در تحقیر ایشان و البته طیفی که نماینده ی آن بودند، یعنی قشر دانشجوی دختر، قشر زنان متدین و انقلابی و قشر زنان چادری را داشتند. که ورق برگشت و با این رفتار کودکانه تنها خودشان تحقیر شدند. البته جریانی که سوابقش با تند روی عجین شده و با افراط و تفریط ها وجه اسلام را مخدوش کرده اند و اکنون مدعی کرامت زن شده اند، چنین رفتاری زیاد هم بعید نیست.
در تصحیح سخنان سخنران مدعو خانم مرجان کاووسی که دلیل تغییر مواضع اصلاحات را اقتضای زمان اعلام کرده اند و تفکر طیف مقابل را متهم به ماندن در ۱۴۰۰سال پیش کردند، باید بگویم در حقیقت منظور از اقتضای زمان همان رنگ عوض کردن های سیاسی به اقتضای جو حاکم بر جامعه و تلاش درماهیگیری از آب گل آلود است. درست مانند آنان که روزی در دوره ی اصلاحات پست و مقامی داشته و حامی جدی اصلاحات بوده اند و اکنون به اپوزیسیون خارج نشین مبدل شده اند و ابایی از انکار مقدسات دین مبین اسلام ندارند و ندای آزادیشان گوش فلک را کر کرده و درحقیقت ازآن ور بام افتاده اند و اینان همان هایی هستند که در اوایل انقلاب پونز به پیشانی دختران کم حجاب میچسباندند و از این ور بام افتاده بودند. و یا آنان که قصد داشتند در دهه ی شصت دیوار در دانشگاه ها بکشند اکنون ادعای آزادی سر می دهند و از دیوار کشی خیابان ها توسط طیف مقابل خبر میدهند. ضدیت با زن از همین طیف فکری شناخته شد و همین ها هستند که یا افراط را در پیش گرفته و یا تفریط و گویی اسلام واقعی را هرگز نشناختند.

هرچند که آزادی و‌ کرامت زن نه تنها از آرمان های ایران اسلامی بلکه از آرمان های انسان های آزاده ی جهان است ولی آنچه در واقعیت دیده شده دوری هرچه بیشتر از این آرمان ها و رو به زوال رفتن و حتی تغییر مفهوم واقعی آن ها است. باشد که آرمان ها با مفاهیم واقعی آن ها در جامعه و جهان پیاده شوند.

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

تبلیغات

تبلیغات