تاریخ خبر:آذر ۲۲, ۱۳۹۶ شماره خبر:25954

نماینده مردم کهگیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان:
باندبازی‌ها سبب عدم رعایت حقوق شهروندی می‌شود

نماینده مردم کهگیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه باندبازی‌ها سبب عدم رعایت حقوق شهروندی می‌شود، گفت: جامعه‌ای که باندبازی‌ها و تبعیض‌ها بر آن حاکم شد اجتماع نیست بلکه کثرت آدم‌ها در کنار یکدیگر است.

به گزارش خبرگزاری دنانیوز از یاسوج ، آیت‌الله سید شرف‌الدین ملک‌حسینی ظهر امروز در همایش ملی تبیین حقوق شهروندی و ابعاد آن از منظر فقه، حقوق و علوم انسانی با بیان اینکه هر انسان اجتماعی می‌تواند مصداق مفهوم حقوق شهروندی باشد، به چگونگی شکل‌گیری حقوق شهروندی اشاره کرد و اظهار داشت: حقوق شهروندی ترکیبی از تعهدها و امتیازها، حقوق و مسئولیت‌ها است.

وی با بیان اینکه دین در نگاه اول محدوده‌های آزادی و برائت و در نگاه دوم بایدها و نبایدها را تعیین می‌کند، افزود: در دانشگاه و حوزه گرایش تندی به مکتب اول یعنی برائت و آزادی انسان جار زده می‌شود و وقتی می‌خواهند انسان را شرح دهند به سمت حقوق می‌روند در حالی که باید به سمت بایدها و نبایدها بروند و از این جهت ما در حرکت‌مان دچار نوعی تناقض هستیم.

نماینده مردم استان کهگیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه غربی‌ها در تعریف حقوق شهروندی دچار این اشتباه نشدند، گفت: متأسفانه هرگاه بحث حقوق شهروندی مطرح می‌شود تنها از مباحث مربوط به امتیازات حرف زده می‌شود و از آنچه انسان‌ها باید در مقابل پرداخت کنند، بحثی نمی‌شود.

ملک‌حسینی با بیان اینکه بحث حقوق شهروندی معطوف به وظایف و امتیازات است، ابراز کرد: یک درهم آمیختگی انکارناپذیر بین حق و تکلیف وجود دارد که باید به شکل علمی تحلیل و تبیین شود، هر جا برای کسی یا چیزی حقی باشد برای دیگری تکلیفی رخ می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه تکلیف همگان در برابر حقوق دیگران در فقه شیعی برای ما تعریف شده، اظهار کرد: ما شیعه هستیم و باید تشیع در همه رفتارهای‌مان بروز پیدا کند و در هر موقعیتی اگر کسی از ما برتر بود کار را به او واگذار کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: جامعه‌ای که باندبازی‌ها و تبعیض‌ها بر آن حاکم شد اجتماع نیست بلکه کثرت آدم‌ها در کنار یکدیگر است.

ملک‌حسینی افزود: یک تمدن در صورتی شکل می‌گیرد که الهی، اجتماعی و اقتصادی باشد و حقوق انسان‌ها در چنین تمدنی شکل می‌گیرد.

وی بیان کرد: در بسیاری از مناسبت‌ها بحث سردسیری و گرمسیری و چپ و راست مطرح می‌شود که نکبت جامعه بوده و سبب عدم رعایت حقوق شهروندی می‌شود.

انتهای پیام/


نسخه چاپی نسخه چاپی

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

تبلیغات

تبلیغات