تاریخ خبر:آذر ۲۲, ۱۳۹۶ شماره خبر:25925

به گزارش دنانیوز:
اولین همایش ملی تبیین حقوق شهروندی در یاسوج برگزار شد

اولین همایش ملی تبیین حقوق شهروندی و ابعاد آن از منظر فقه، حقوق و علوم انسانی با حضور مسئولین ارشد استان در یاسوج برگزار شد

به گزارش دنانیوز، استاندار کهگیلویه و بویراحمد ظهر چهارشنبه در این همایش گفت: حقوق شهروندی ابعاد مختلفی دارد که تحقق آن به توسعه و پویایی جامعه منجر می شود.

علی محمد احمدی افزود: موضوع همایش تخصصی است و تبیین لازم در این راستا انجام خواهد شد.

احمدی عنوان داشت: موضوع حقوق شهروندی و یا مفاهیمی در راستای حقوق بشر همزمان با نوسازی در دنیا طی قرن بیستم و امروز آرام آرام  تحت عنوان توسعه پایدار جایگاه خاص خود را پیدا کرده است و به عنوان الزام حقوقی و توسعه ای برای جوامع مطرح شده است و جوامع و دولت ها بر برنامه ریزی برای دستیابی به این مهم تاکید دارند.

وی با بیان اینکه اگر دین ما بیشتر از سایر ادیان و حوزه ها به این موضوع نپرداخته باشد قطعا کمتر از آن نیز نپرداخته است، بیان داشت: حقوق شهروندی با الزامات خاص ما در دین تبیین شده است و از مصادیق آن حق دادرسی عادلانه است که در مضامین دینی توجه به عدل، قسط، احقاق حقوق و توجه به توده های مردم  دیده شده است و بر کسی پوشیده نیست و باید دید در نظام سیاسی ما چقد آیین دادرسی را استقرار داده ایم که  بخشی از حقوق انسان را محقق کند.

وی جلوگیری از اطاله دادرسی و حفظ عزت مردم را از جمله موارد این حوزه از حقوق شهروندی دانست که باید بر اساس آن حرکت کرد و گام برداشت و گفت: همچنین بهره مندی از حق آموزش، شغل و مسکن  از جمله مهمترین حقوق ها است.

احمدی افزود: به روز رسانی سیستم های آموزشی، دسترسی مناسب و عادلانه به اطلاعات و بستر سازی برای دسترسی مردم به تکنولوژی های نوین ضروری است.

احمدی بهداشت و درمان را از دیگر موضوعات مهم  تحقق حقوق شهروندی دانست و بیان داشت: توزیع عادلانه خدمات بهداشتی و درمانی در تمام نقاط به عنوان رعایت حقوق شهروندی است و  همچنین آزادی بیان، اندیشه و مطبوعات نیز در این حوزه مورد تاکید است.

استاندار بر حفظ محیط زیست برای تحقق حقوق شهروندی و انتقال به آیندگان تاکید کرد و عنوان داشت: همه ی موارد ذکر شده باید در حوزه تحقق حقوق شهروندی لحاظ شود.

احمدی تقویت سرمایه اجتماعی را ضروری دانست و اظهار کرد: تحکیم مناسبات دولت و مردم، جامعه با جامعه و گروه ها با یکدیگر لازم است و باید حقوق شهروندی در بعد سرمایه اجتماعی پیاده شود.

استاندار گفت: دولت و نظام و قانون اساسی اهداف این مسیر را دنبال کرده و برنامه های دولت در رفاه اجتماعی، آموزش و بهداشت در همین راستا عملیاتی خواهد شد.

احمدی تصریح کرد: از جمله وعده های دولت این بوده است که به دنبال احقاق حقوق مردم باشیم که بخشی مربوط به دولت و بخشی نزد مـردم است و هر اندازه که دولت باید حقوق مردم را رعایت کند مردم نیز باید حقوق همدیگر و قانون را رعایت کنند.

وی افزود: همه ما در قالب  یک عهد اجتماعی نباید اجازه دهیم فرصت ها  به دست کسانی بیوفتد که شایسنگی ندارند و باید فرصت ها به دست افراد دارای تخصص و تعهد داده شود.

استاندار گفت: بحث حقوق شهروندی بحثی چند بعدی است و باید تلاش شود که به شکل واقعی به حقوق همدیگر احترام بگذاریم و این مفاهیم آرام ارام عملیاتی خواهد شد.

حقوق شهروندی یاسوج 2662175 2662176

منبع: مهر

انتهای پیام/


نسخه چاپی نسخه چاپی

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

تبلیغات

تبلیغات