ابوالقاسم بهشتی روی

.

پتروشیمی بویراحمد بغضی مرگ آور برای دشت سقاوه

با توجه به مشکل زیست محیطی و همچنین مشکلات کشاورزی و دامداری منتج از آلودگیهای پتروشیمی، ساکنین روستای بی بی خاتونین(س) چاره ای جز مهاجرت به شهر نداشته و با توجه به عدم استطاعت مالی بالاجبار حاشیه شهر را برای سکونت انتخاب می کنند. این حاشیه نشینی مشکلات، آسیب ها و هزینه های اجتماعی را برای شهر یاسوج همراه دارد

*مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین پایگاه خبری تحلیلی دنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست، می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.

نامه سرگشاده یکی از ساکنین دشت سقاوه به آقای زارعی نماینده محترم شهرستان های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی مبنی بر نوید ایشان به احداث پتروشیمی بویراحمد.

سقاوه دشتی روح فزا به لطافت گل لاله های واژگونش، دشتی به وسعت پهنای برگ های ریواس و به بلندای ارتفاع برف های زمستانیش، دشتی با رایحه اوریشم، گل باوینه، برنجاس، کاسنی و چویلش، دشتی به استواری مردمان و هزاران عشایر کوچ نشین غیورش، دشتی به مظلومیت کشاورزان به دور مانده از داس و خیش و خرمنکوبش، دشتی آنقدر عزیز که خداوند متعال برا امنیت بیشترش حصاری از کوهها را دور تا دور آن کشیده و قلبش را با وجود امامزادگان بی بی خاتونین (س) مزین کرده است. دشتی تنها با بغضی مانده در گلو، بغضی به بزرگی بغض مردمان با احساسش در غروب پاییزی مال کنون ایلات عشایرش، بغضی که با سرازیر شدن اشک ها نیز نمی ترکد . بغضی در حال بزرگ شدن تا بستن مجاری تنفس و در نهایت مرگ. بغضی که خاطره انگیزترین همسایگانش را نیز آرام آرام به کام مرگ می کشاند. بغضی که گلوی سرچنار، نرمو، چهیل چوو، آبشار بهرامبیگی و زنگوا یعنی بی بدیل ترین نقاط طبیعت بویراحمد را در آینده ای نه چندان دور می فشارد.
بغضی بنام پتروشیمی بویراحمد
جناب آقای زارعی نماینده محترم شهرستان های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی چندی پیش در پایگاههای خبری استان احداث پتروشیمی بویراحمد را نوید داده بودید و ضمن این نوید اظهار داشته اید که با “سنگ اندازان” برخورد قاطع خواهید نمود. باید به عرض شما برسانم که واژه سنگ اندازی دو تعبیر مختلف دارد، یکی سنگ اندازی به معنای مانع تراشیدن در امور خیر و تعبیر دوم رمی جمرات یا همان سنگ اندازی برای دور کردن شر می باشد، که به عقیده طبیعت دوستان برداشت دوم به تعبییر شما نزدیک تر می باشد چون پتروشیمی بویراحمد خسارات غیره قابل انکاری را به بار خواهد آورد که این خسارات بر هیچ عقل سلیمی پوشیده نبوده و گرد شر این خسارات بر دامن خیلی ها می نشیند.
جناب آقای زارعی بنده به عنوان شخصی که صنعت پتروشیمی را مرتبط با تخصص خود دانسته و با دغدغه های زیست محیطی نیز آشنایی دارم، جا دارد پاره ای از مشکلات پیش رو پتروشیمی بویراحمد را گوشزد نمایم تا شاید شما هم عده ای را متقاعد کرده تا به جرگه سنگ اندازان بپیوندد و در راه دور کردن شر تلاش نمایید:
۱. فرایند های پتروشیمی با آزاد سازی مقدار زیادی انرژی بصورت گرما همراه می باشند که به منظور ایمنی مخازن و جلوگیری از انفجار و آتش سوزی، این مخازن با جریان آب خنک خواهد شد. بطور کلی هر واحد پتروشیمی بسته به میزان تولید و نوع محصولات تولیدی در یک ثانیه تا ۵۰۰ لیتر آب برای خنک کردن برجها و مخازن نیاز دارد یعنی در هر دقیقه حجمی معادل یک تانکر سی هزار لیتری آب مورد نیاز می باشد. حجم آب مورد نیاز هر واحد پتروشیمی به حدی زیاد است که این حجم آب در پتروشیمی های عسلویه از آب دریا، در ماهشهر از رودخانه کارون، در اصفهان و شیراز از سدها و در اراک از چا ههای عمیق تامین می شود. حال نظر به اینکه در دشت سقاوه تامین آب با هیچ کدام از منابع فوق امکانپذیر نمی باشد و حتی تلاش های ۱۵ ساله کارشناسان و متخصصین برای تامین آب کارخانه سیمان مستقر در این منطقه با حفر چاه های عمیق بی نتیجه مانده است. شاید نزدیکترین منبع آب موجود رودخانه بشار باشد که حتی با کوهتاترین مسیر حدود ۳۰ کیلومتر از محل احداث این پتروشیمی فاصله داردکه اولا این رودخانه آب مورد نیاز کشاورزان زیادی را تامین می کند و امکان انتقال این منبع از لحاظ حقوقی وجود ندارد و دوماً با فرض بر اینکه این منبع بطور کامل منتقل شود حتی نیمی از آب مورد نیاز پتروشیمی را تامین نمی کند. بنابراین مطالعات امکان سنجی پروژه پتروشیمی بویراحمد بدرستی انجام نشده و در صورت اجرایی شدن با شکست مواجه خواهد شد.
۲. اصل ۵۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران عیناً اذعان دارد:
در جمهوری‏ اسلامی، حفاظت‏ محیط‌ زیست‏ که‏ نسل‏ امروز و نسل‌های‏ بعد باید در آن‏ حیات‏ اجتماعی‏ رو به‏ رشدی‏ داشته‏ باشند، وظیفه‏ عمومی‏ تلقی‏ می‏ شود. ازاین‌رو فعالیت‌های‏ اقتصادی‏ و غیر آن‌که‏ با آلودگی‏ محیط‌ زیست‏ یا تخریب‏ غیرقابل‌جبران‏ آن‏ ملازمه‏ پیدا کند، ممنوع‏ است.
همانگونه که مستحضرید صنعت پتروشیمی صنعتی است که بطور بلقوه آلایندگی های فراوانی دارد. فرایندهای پتروشیمی پتانسیل بالایی برای انتشار گازهای نیتروژن، سولفور، گازهای گلخانه ای، گازهای فرار آلی و خاکستر در اتمسفر را دارا می باشند، ترکیب این آلاینده ها در جو با مه و یا بخارات آب منجر به باران اسیدی می گردد. این باران به سرعت بر وری گیاهان، درختان و تمام روییدنی ها اثر می کند، در خاک نفوذ کرده و تعادلات شیمیایی خاک را بهم زده و حاصل خیزی خاک را به مرور از بین می برد، این باران پس از فرود به رودخانه ها و دریاها می ریزد و تمامی آبزیان را به هلاکت می رساند. همچنین فاضلاب های آزاد شده از واحد های پتروشیمی دارای مقادیر زیادی از هیدروکربن های آروماتیک، فنول ها، مواد فعال سطحی، مشتقات فلزی، سولفید ها، نفتالیک اسیدها و مواد شمیایی فراوانی می باشد که علی رغم تصفیه موثر می توانند خطرات بسیار جدی را برای محیط زیست به همراه داشته باشد. بطور کلی آلودگیهای صنعت پتروشیمی مشکلات عدیده ای همچون مشکلات ریوی و تنفسی، سرطان، سقط جنین، عقب ماندگیهای ذهنی، افسردگی را برای ساکنین منطقه و همچنین با اختلال در اکوسیستم خشکی و آب نابودی درختان، گیاهان، پرندگان، جانوران و آبزیان را به همراه دارد.

۳. ساکنین محترم این روستا به علت فقر سفره های آب زیر زمینی سالهای مدیدی از آب لوله کشی برخوردار نبوده اند، لذا در سالهای اخیر با به هم پیوستن آب دو چشمه فصلی و انتقال آن به منبع از آب لوله کشی بهرمند شده اند. از بد روزگار این دو چشمه در فاصله ۱۵۰ متری پایین دست محل احداث پتروشیمی قرار دارند که مطمئنا با احداث پتروشیمی آب این چشمه های نه تنها قابل آشامیدن نیست بلکه برای مصارف خانگی غیره آشامیدنی نیز مناسب نمی باشد. لذا با توجه به مشکل فوق و همچنین مشکلات کشاورزی و دامداری منتج از آلودگیهای پتروشیمی، ساکنین این روستا چاره ای جز مهاجرت به شهر نداشته و با توجه به عدم استطاعت مالی بالاجبار حاشیه شهر را برای سکونت انتخاب می کنند. این حاشیه نشینی مشکلات، آسیب ها و هزینه های اجتماعی را برای شهر یاسوج و استان کهگیلویه و بویراحمد به همراه دارد.

۴. زمین ها و مراتع دشت سقاوه جز املاک موقوفه امامزادگان بی بی خاتونین(س) می باشند. این سند وقفی و در کنار آن ارادت خاص مردم منطقه به امامزادگان شریفین باعث شده بود که حتی در زمان خوانیین و نظام ارباب – رعیتی هیچ گونه تعرضی به خاک این سرزمین صورت نگیرد و همچنین به احترام این امامزادگان، خوانین منطقه از کشاورزان هیچ گونه عایدی دریافت نمی کردند. حال در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تصرف زمین های که اولاً موقوفه امامزادگان بی بی خاتونین(س) می باشند و ثانیا با ۶ نسق زراعی تحت مالکیت کشاورزان میباشد از دیدگاه ناظران توهین به ارزشهای مقدس مذهبی و به نوعی زورگویی را نمایان می کند.

۵. در کنار همه موارد بالا جا دارد اضافه نماییم که دشت سقاوه فقط به ساکنین روستاهای آن تعلق ندارد بلکه به خاطر طبیعت سرشار و حضور پر برکت امامزادگانش سالانه میعادگاه هزاران زائر عاشق اهل بیت و طبیعت دوستانی است که از سرتاسر استان به این دشت عزیز سفر کرده و خرمی و معنیویت را با خود سوغات می برند. همچنین در فصل بهار و تابستان ییلاق عشایری است که از مناطق گرمسیری استان گهگیلویه و بویراحمد و استان خوزستان به این منطقه کوچ کرده تا بتوانند چراگاه میلیونها راس دام خود را تامین کنند.
۶. شاید قویترین توجیه در برابر همه محدودیت های ذکر شده برای احداث پتروشیمی بویراحمد بحث اشتغالزای آن باشد. با اندکی تامل می توان یافت که هزینه ها و آسیب های این اشتغالزایی بر مزایای آن سنگینی می کند. آسیب های که در بلند مدت منجر به آواره کردن و حاشیه نشین کردن بالغ بر دو هزار نفر از ساکنین دشت سقاوه می گردد، اشتغال زایی که چراگاه میلونها دام را به ویرانی می کشاند، اشتغال زایی که زمین های حاصل خیز این دشت را مسموم و منجر به خشکیدن هزاران اصله درختان میوه این دشت خواهد شد، اشتغال زایی که طبیعت و پوشش گیاهی چشم نواز دشت سقاوه و همسایگان آن یعنی سرچنار، چهیل چوو، زنگوا، آبشار بهرام بیگی، نرمو و … را به مرگ تدریجی دچار می کند و در نهایت اشتغال زایی که دل هزاران گردشگر و دوستداران طبیعت را رنجانده و موجبات خشم آنها را فراهم می کند.
جناب آقای زارعی! با توجه به موارد ذکر شده مردمان ساکن دشت سقاوه به عنوان کسانی که در جهت اعتلای پرچم مقدس جمهوری اسلامی شهید و جانباز تقدیم کرده اند و در زیر سایه این پرچم مقدس حق حیات با حقوق مدنی را برای خود قائل می باشند از شما به عنوان نماینده و وکیل آنها بر طبق سوگند یادشده در مجلس شورای اسلامی انتظار دارند که در تصمیمات خویش مصالح آنها را نیز مد نظر قرار داده و حقوق آنها بدون تبعیض یا سرکوب محترم شمارده شود.
من الله توفیق
انتهای پیام/

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

تبلیغات

تبلیغات