محمود ذکاوت

.

نکاتی در مورد نام گذاری بیمارستان شهید جلیل

استاندار و مسئولان ذی صلاح باید هر چه سریع تر وارد عمل شوند و یک بار برای همیشه به این مسئله خاتمه دهند و تصمیم مصوب و قانونی را که از فیلتر وکانال های قانونی گذشته به اطلاع عموم برسانند تا دیگر شاهد چنین برخورد ها و رفتارهایی نباشیم و هیچ کسی به خود اجازه مقابله با قانون را ندهد.

مقوله نام گذاری یکی از موارد اساسی و مهمی است که معمولا سعی می شود با وسواس خاصی به آن پرداخته شود چرا که نامها به هر چیزی اطلاق شوند به آن هویت و اعتبار می بخشند. در بحث اماکن و میادین و… نیز همین شرایط حاکم است و نام گذاری ها حکم برند و شناسنامه را دارند. نام گذاری میادین و اماکن و… در کشور و به تبع استان ها معمولا از نام ائمه، شخصیت های بزرگ و تاثیر گذار و شهدا سرچشمه می گیرد تا بدین طریق یاد و نام آنها زنده بماند. در این بین در استان کهگیلویه وبویراحمد نیز نام گذاری ها بر همین منوال انجام گرفته است، ولی گاها بخاطر شرایط و بافت خاصی که از دوران گذشته تاکنون بر جو استان حاکم بوده،  نام گذاری ها با حواشی زیادی مواجه بوده که از جمله آنها می توان به حواشی و جنجال های پیرامون نام گذاری تنها زیرگذر شهر یاسوج و ورزشگاه ۱۵ هزار نفری این شهر اشاره کرد .
البته این پایان ماجرا نبوده و اخیرا نیز حواشی درباره نام گذاری بزرگ ترین بیمارستان شهر یاسوج ایجاد شده، کلنگ این بیمارستان درسال ۸۶ در دولت نهم ودر دور دوم سفر ریاست جمهوری به زمین زده شد و قرار شد با افتتاح این بیمارستان بخش زیادی از مشکلات درمانی و بهداشتی شهر و حتی استان مرتفع گردد و خدمات رسانی بهتری به مردم صورت بگیرد. بعد از طی شدن پروسه ساخت این بیمارستان مسئله نام گذاری بیمارستان بر سر زبان ها افتاد و قرار شد نام این بیمارستان به نام تنها پزشک شهید استان یعنی شهید” قربانعلی جلیل” مزین شود که به نظر می رسید بهترین و متناسب ترین نام گذاری ممکن برای این بیمارستان باشد چرا که نام تنها شهید پزشک استان به موازات انتخاب چنین نامی بهتر به جامعه و مردم معرفی و شناسانده می شد. این نام گذاری انجام گرفت، ولی با موانع و مخالفت هایی مواجه شد که مصداق عینی آن با مخدوش شدن تابلوهای منتهی به بیمارستان به نمایش گذاشته شد. مسئله ای که البته با واکنش مسئولان و افکار عمومی جامعه مواجه شد .
زهرا زمانی رئیس کمیسیون فرهنگی – اجتماعی شورای چهارم شهر یاسوج در همین خصوص گفت نام مصوب شده بیمارستان جدیدالتاسیس شهر یاسوج در شورای سوم و چهارم اسلامی بنام شهید دکتر جلیل است و اسناد هم موجود است و همه اعضای شورای سوم و چهارم نیز نام شهید جلیل را برای بیمارستان ۲۸۳ تختخوابی این شهر انتخاب کرده اند.
هدایت اکبری رئیس شورای شهر یاسوج نیز اخیرا طی نامه ای به رئیس دانشگاه علوم پزشکی از وی خواست با استناد به رای شورای نظارت برنامگذاری اماکن و معابر و مصوبات شورای فرهنگ عمومی هرچه سریعتر نسبت به نصب تابلوی مزین بنام شهید جلیل بر سر در این بیمارستان اقدام کند.
آیت الله ملک حسینی نماینده وی فقیه در استان هم حجت را تمام کرد و گفت وقتی نام بیمارستان در شورای فرهنگ عمومی و به لحاظ قانونی تصویب شده کار تمام است.
ولی با همه این اوصاف و با وجودی که این نام گذاری از طریق مجاری قانونی صورت گرفته بود و مسئولان نیز بر آن مهر تایید زده اند، اخیرا باز هم مخالفت هایی صورت گرفت که در پیش گرفتن چنین رویه ای این سوال را مطرح می کند که مگر جایگاه شهدا باهم فرق دارد که گفته شده نام شهید دیگری جایگزین شود و ثانیا اینکه آیا پروژه های عمرانی از این دست، محلی برای تعصبات قومی و طایفه ای است که بخواهیم اینجا نیز مناسبات قومی را مطرح کنیم و چشم را بر روی واقعیات موجود ببندیم تا جایی که حتی قانون را مقبول ندانیم، ثالثا ما که ادعای قانون مداری داریم بهتر نیست این مسئله را درقالب عمل هم نشان دهیم و بهانه دست کسی ندهیم و اجازه ندهیم چنین اتفاقاتی اسباب سوء استفاده و تمسخر استان باشد.

مجموع اتفاقات موجود نشان می دهد استاندار و مسئولان ذی صلاح باید هر چه سریع تر وارد عمل شوند و یک بار برای همیشه به این مسئله خاتمه دهند و تصمیم مصوب و قانونی را که از فیلتر وکانال های قانونی گذشته به اطلاع عموم برسانند تا دیگر شاهد چنین برخورد ها و رفتارهایی نباشیم و هیچ کسی به خود اجازه مقابله با قانون را ندهد.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

تبلیغات

تبلیغات