تاریخ خبر:آبان ۱۵, ۱۳۹۶ شماره خبر:25600

ای که دستت می‌رسد کاری بکن
فقر و محرومیت های زیلایی در هیاهو های کاذب سیاسی گم شده است(+جزئیات)

زیلایی پر از دردها و محرومیت‌هایی است که این روزها توسط رسانه‌های استانی و کشوری به تصویر کشیده می‌شود، به تصویر کشیدن زندگی مردمانی که تقاضای امکانات اولیه را دارند و انتظار می‌رود مسوولان این همه محرومیت را ببینند و برای رفع آن اقدامی کنند.

به گزارش دنانیوز نام زیلایی این روزها بیشتر از هر زمان دیگری شنیده می شود.دهستانی از توابع شهرستان بویراحمد که از محرومیت فراوانی رنج می‌برد، از کمبود سوخت در این منطقه گرفته تا فقر اقتصادی که غبار پیری را بر چهره مردمان این منطقه نشانده و چندین و چند مشکل و محرومیت که رنج زیلایی را صد چندان کرده است.

زیلایی بخش‌های مختلفی دارد اما مشکلات همه بخش‌ها تقریبا شبیه به هم است ، خانه‌های همه این روستاها گاه‌گلی و زندگی در این خانه‌ها سخت و طاقت فرسا است، روستائیان با مشکل سوخت مواجه هستند به گونه‌ای که درختان زیادی را قطع کرده‌اند و به قول خودشان دیگری درختی برای شکستن و استفاده از هیزمش وجود ندارد.

ترک تحصیل دختران زیلایی زخمی دیگر بر پیکره این منطقه است، دختران زیلایی به این دلیل که مدرسه در مقاطع بالاتری در این دهستان وجود ندارد و فاصله روستاها برای ادامه تحصیل هم زیاد است ترک تحصیل می‌کنند.

نبود زیرساخت و راه ارتباطی مناسب دیگر موضوعی است که بر محرومیت زیلایی افزوده است، جاده‌های مناطق این دهستان در تابستان خاک و در زمستان گل و لای است و اگر برف و بارانی ببارد مسیر بسته می‌شود و مردم مجبور می‌شوند از طریق لردگان استان چهار محال و بختیاری تردد کنند.

مدرسه‌هایی که در زیلایی ساخته شدند آبشخور  و  سرویس بهداشتی مناسبی ندارند و حتی فاقد امکانات ورزشی هستند و برخی مناطق زیلایی مانند جلاله دارای یک خانه بهداشت است.

و اما فقر اقتصادی؛ گذشته از تمام محرومیت‌هایی که در زیلایی وجود دارد فقر اقتصادی کمر مردم را خم کرده و چهره زنان و دختران را پیرتر از آنچه هستند به تصویر می‌کشد.دختران بازمانده از ازدواج در این منطقه با سوء تغذیه روبرو هستند و زنان باردار و شیرده نیز چنین مشکلی دارند، آنها با وجود مشکلاتی که دارند، سخت کار می‌کنند.

زیلایی پر از دردها و محرومیت‌هایی است که این روزها توسط رسانه‌های استانی و کشوری به تصویر کشیده می‌شود، به تصویر کشیدن زندگی مردمانی که تقاضای امکانات اولیه را دارند و انتظار می‌رود مسوولان این همه محرومیت را ببینند و برای رفع آن اقدامی کنند.

وجود همه این محرومیت‌ها موجب شده تا برخی از مردم زیلایی به شهر یاسوج و شهرهای استان‌های همجوار مهاجرت کنند و کم‌کم روستاهای این منطقه خالی از سکنه شوند.

هفته گذشته بود که مدیرکل مناطق محروم کمیته امداد به همراه مشاور معاون امور روستاها و مناطق محروم ریاست جمهوری و تنی چند از مدیران استانی از زیلایی بازدید کردند تا خود از نزدیک گوشه‌ای از رنج این منطقه را ببینند.

 مدیرکل کمیته امداد کهگیلویه و بویراحمد در این بازدید با بیان اینکه کمیته امداد خانوارهای روستاهای زیلایی را تحت پوش قرار داده گفت: برخی از خانوارهای زیلایی از مسکن مددجویی بهره‌مند هستند، ضمن اینکه بالا بودن قیمت تمام شده مسکن در این مناطق را یکی از مشکلات کمیته امداد است.

وی گفت: امداد در مناطق محروم زیلایی از جمله روستای اشکفت اقدامات خوب و شایسته‌ای از جمله ساخت ۵۶ سرویس بهداشتی، پرداخت ۱۰۱ فقره وام اشتغال و خودکفایی، خرید ۲۵۰ جهیزیه، اعطای ۱۵۵ مورد وام قرض‌الحسنه، تامین لوازم التحریر دانش‌آموزان ، تامین سبد غذایی برای کودکان دچار سوء تغذیه و توزیع لوازم ضروری منزل مانند پنکه و بخاری را انجام داده که البته  نیازمند حمایت خیرین هستیم.

اما تدوین طرحی برای برون‌رفت زیلایی از محرومیت دیگر نتیجه حضور مسؤولان در منطقه محروم زیلایی بود. معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد خواستار تدوین این طرح با اولویت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی شد تا مشکلات و محرومیت‌های این منطقه در یک بازده زمانی مشخص رفع شود.

تدوین طرح برای برون رفت زیلایی از محرومیت شاید کمی دیر شده باشد اما باز هم می‌تواند مؤثر باشد، امیدواریم تدوین طرح به فراموشی سپرده نشود و مسؤولان به صورت جد پیگیر این موضوع باشند.

گزارش از مهین راوند


نسخه چاپی نسخه چاپی

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

تبلیغات

تبلیغات