میثم دهقان

خبرنگار

مرثیه گمشده / اندر حکایت جریان حزب الله در چرام

چرا مردمی که خود را متعلق به انقلاب و میدانند و تنها در سال گذشته در حرکت خودجوش جوانان انقلابی چرام شریک شده و برای برپایی موکب های اربعین حسینی بیش از ۳۰۰ میلیون ریال از درآمدهای نقدی و غیرنقدی شان را هدیه کردند، در مناسبتهای سیاسی و اجتماعی نسبت به این جریان اقبالی نشان نمی دهند؟!

«در جمهوری اسلامی همه باید با انتقادها و طرح اشکالها راه را برای سعادت جامعه باز کنند.» [صحیفه نور، ج ۱۴/ ص ۲۴۸]

اگر به روند جذب و عضوگیری جریان داعیه دار حزب الله طی سالهای اخیر در شهرستان چرام نگاهی بیندازیم متوجه می شویم که اقبال عمومی به این جریان نه تنها با روند رو به رشدی همراه نبوده است، بلکه کاهش نیز داشته است که با نگاهی به حضور مردم در مراسمات و مناسبتهای ملی مذهبی می توان به صحت و سقم این ادعا پی برد. این تغییرات کاهشی در حالی در چرام اتفاق می افتد که همواره در طول تاریخ قبل و بعد از انقلاب اسلامی، از این شهرستان به عنوان قطب فرهنگی و مذهبی کهگیلویه و بویراحمد نام برده شده است. تغییرات معناداری که نشان دهنده ی کاهش و عدم رضایتمندی مردم از نحوه نگرش و عملکرد داعیه داران این جریان است.

سوال اینجاست که چرا مردمی که خود را متعلق به انقلاب و آرمان های آن میدانند و تنها در سال گذشته و طی مدت زمان ۷۲ ساعت در حرکت خودجوش جوانان انقلابی شهرستان چرام شریک شده و برای برپایی موکب های اربعین حسینی بیش از ۳۰۰ میلیون ریال از درآمدهای نقدی و غیرنقدی شان را هدیه کردند، در مناسبتهای سیاسی و اجتماعی نسبت به این جریان اقبالی نشان نمی دهند و تمایلی به حضور در آن ندارند!؟

جواب این سوال را باید در دورشدن جریان داعیه دار حزب الله از خواسته های واقعی مردم که همان عدالت اجتماعی است جستجو کرد. متاسفانه طی سالهای اخیر افرادی در راس این جریان قرار گرفته اند که شیفته قدرت بوده و به اصحاب ثروت و قدرت متصل شده اند. جریانی که روزی داعیه دار انقلابی گری و حمایت از مستضعفان جامعه بود، امروز در راس آن افرادی قرار گرفته اند که برای حفظ مقام و شغلشان و یا برای حفظ مال یا محبّت به اولاد، خانواده و نزدیکان به راحتی چشم بر حق خوری ها و بی عدالتی ها می بندند و دم نمی زنند. یا اگر می بینیم که به ندرت در جایی فریادی بلند می شود نه برای احقاق حق یک مظلوم است، بلکه چون بزرگان این جریان در گوشه ای دست شان از قدرت کوتاه شده طیف مخالف را به باد انتقاد گرفته و فریاد می زنند.

یکی دیگر از عواملی که باعث رانده شدن مردم و به خصوص قشر جوان تحصیلکرده و مذهبی از این جریان شده است، عدم انتقادپذیری آن هاست. متاسفانه به وفور شاهد هستیم که با مطرح شدن کوچکترین نقد به عملکرد یکی از این نهادها و اشخاص، بلافاصله فرد منتقد را منحرف و ضدولایت خطاب می کنند. این در حالی است که خود رهبری صراحتا بارها اعلام کرده اند که نقد سازنده لازمه زنده بودن جریان انقلاب است. همچنین شاهد هستیم که مسوولیت اجتماعی به عنوان روش و سیره عملی ائمه معصومین علیهم السلام در بزرگان این جریان به فراموشی سپرده شده و جایش را به مناسک ظاهری و فردی دین داده است.

بطور مثال سالهاست مردم مناطق و قشرهای مختلف شهرستان چرام نظیر روستائیان توگبری، شهرک نشینان مسکن مهر، کارگران روز مزد شهرداری و دهها نمونه دیگر از مردم با مشکلات متعدد مواجه هستند اما تا به حال کوچکترین حرکتی برای رفع مشکل معیشتی آنها توسط داعیه داران این جریان صورت نگرفته است و از تریبون های آنها نیز هیچ صدای علیه این بی عدالتی های اجتماعی به گوش نمی رسد و مصلحت را در سکوت می دانند.

مقام معظم رهبری در تاریخ ۱۲ تیر ۹۵ در دیدار با دانشجویان و نخبگان کشور، منظور از دفاع از نظام را نه در دفاع از رهبری بلکه در دفاع از مجموعه‌ی ارزش‌های درهم‌تنیده‌ای دانستند که انقلاب با تکیه بر آنها به رشد و بالندگی خود ادامه می‌دهد.

بنابراین پر واضح است که با دور شدن جریان حزب الله و نهادهای دینی وابسته از زندگی مردم و مشکلات روزمره آنها، مردم نیز روز به روز از دین و جریانات منتسب به آن دورتر می شوند. پس جریان حزب الله در چرام اگر می خواهد مانند سابق از پایگاه قوی مردمی برخوردار شود، نباید تنها به ظواهر اسلامی بسنده کند بلکه باید با مطالبه گری از مسئولان و نهادها پیگر رفع مشکلات اقشار مختلف جامعه باشد و گروههای مختلف مردم را به سمت خود جذب کند. همچنین این جریان باید همچون گذشته تنها خود را متعلق به انقلاب بداند و در جهت تحقق اهداف آن تلاش کند و خود را وامدار هیچ حزب و گروهی نداند.

باید افرادی در راس جریان حزب الله باشند که پایبند به ارزشهای انقلاب بوده و حرکت مستمر و مستقیم داشته باشند و در تندباد حوادث تغییر نکنند و هر روز و با هر حادثه ای به یک طرف کشیده نشوند.

و السلام علی من اتبع الهدی

انتهای پیام/

نظرات کاربران

 • احسان ۱۵:۳۰ دوشنبه, ۲۱ خرداد, ۱۳۹۷
  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'denanews'@'localhost' (using password: NO) in /home4/denanews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home4/denanews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'denanews'@'localhost' (using password: NO) in /home4/denanews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home4/denanews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  قدم اول خوش نامی است
  از خوش نامی به بدنامی رسیدن قدم دوم است.
  قدم آخر گم نامی است…
  طوبا للغراباء

  امتیاز به این نظر: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

  نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

تبلیغات

تبلیغات