بابک خردمند

فعال فرهنگی

پایگاه خبری تحلیلی دنانیوز
فرازی از رودسمه!

وقتی که از آب شربشان پرسیدیم با انگشت اشاره رودخانه را به ما نشان دادند و از نعمت گاز هم که محروم بودند و در فصل زمستان گرمای خانه هایشان را مدیون کمرهای همیشه استوار شیرزنانشان هستند اما ظاهرا ۷یا۸سال پیش تاریکی خانه هایشان را چون روشنایی دلشان با نعمت برق نورانی کردند .

بقلم بابک خردمند چند روز قبل با دو تن از آموزگارانی که امسال بازنشسته اداره آموزش و پرورش شده بودند عازم سفر به روستایی شدیم که اولین سال تدریسشان یعنی ۲۶ سال پیش (۱۳۷۰) را در آنجا گذرانده بودند . آموزگارانی که فارغ التحصیل دانشسرا بودند و اولین سال تدریسشان ۱۸ سال بیشتر نداشتند. مقصد سفرمان جایی نبود جز روستای رودسمه جایی که در این چند سال اخیر به نماد محرومیت منطقه تبدیل شده است . وقتی به روستا رسیدیم دوسه تن از اهالی روستا به پیشوازمان آمدند و بعد از سلام و احوالپرسی از نام و نشان مان پرسیدند که بعد از یک جلسه تودیع و معارفه چند دقیقه ای و بعد از شناخت همدیگر شروع کردند و خاطرات آن زمان که انگار با طلا در فراخ نای ذهن شان حک شده بود را کلمه به کلمه و با گرمی بسیار همراه با لبخند شیرین بر زبان جاری میکردند.وقتی به سراغ مدرسه قدیمی رفتیم که درب آن قفل و گذر زمان سقفش را سوراخ کرده بود و مدرسه جدید روستا دو عدد کانکس بیشتر نبود . آموزگاران وقتی سراغ دانش آموزان قدیمشان را گرفتند که دختران ازدواج کرده بودند و پسران هم هر کدام در استان خوزستان مشغول کاری ،در لابلای مرور خاطراتشان یکی از آموزگاران تعریف میکرد سالی که ما در اینجا تدریس میکردیم همزمان شده بود با انتخابات مجلس شورای اسلامی که در آن زمان یکی از نامزدهای آن دوره برای تبلیغ به روستا آمده بود و در نطق انتخاباتی خود برای مردم اینگونه بیان میکرد:ای مردمی که سقف خانه هایتان آسمان است و فرش زیر پایتان زمین اگر من به مجلس بروم تمام مشکلاتتان را حل خواهم کرد . اگرچه آن شخص در آن دوره راهی مجلس شد اما چشمان منتظر و خسته مردم رودسمه هیچگاه به جمال خدمات پسا انتخابات آقای نماینده روشن نشد.میگفت آن زمان(۲۶سال پیش) برای عبور و مرور با قاطر از رودخانه عبور میکردیم که ظاهرا بعد از گذشت اینهمه سال هنوز هم در فصل زمستان و هنگام سیلابی بودن رودخانه به دلیل نبود پلی مناسب تنها راه ارتباطی مردم رودسمه قطع میشود . وقتی که از آب شربشان پرسیدیم با انگشت اشاره رودخانه را به ما نشان دادند و از نعمت گاز هم که محروم بودند و در فصل زمستان گرمای خانه هایشان را مدیون کمرهای همیشه استوار شیرزنانشان هستند اما ظاهرا ۷یا۸سال پیش تاریکی خانه هایشان را چون روشنایی دلشان با نعمت برق نورانی کردند .
یکی از از ریش سفیدان روستا که ظاهرا دل پُری هم داشت میگفت ۳۸ سال از انقلاب میگذرد و وضع ما هیچ تغییری نکرده ،میگفت انگار انقلاب یادش رفته که اهالی رودسمه هم جزو پابرهنگان و مالکانش هستند .
خلاصه آنقدر درد دل داشتند و در گذر زمان رنج کشیده بودند که هم زبان از بیان آن اَلکن است و هم قلم از نوشتن آن قاصر، دوست داشتیم بیشتر بمانیم و درد دل هایشان را بشنویم ولی افسوس که فرصت این دیدار نامکرر محدود بود و کم کم غروب از راه رسیده بود و وقت خداحافظی و بغضی که با باز شدن دفترچه خاطرات گلویشان را گرفته بود .
تقریبا هوا تاریک بود که از اهالی رودسمه خداحافظی کردیم در راه بازگشت یکی از آموزگاران میگفت: درست است که در طی این سال ها رنج های زمانه سیمای ظاهریشان را دستخوش تغییرات قرار داده اما این رنج ها نتوانسته هیچ گونه تغییر و خللی در سیرت زیبایشان ایجاد کند.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

تبلیغات

تبلیغات