تاریخ خبر:مهر ۱۷, ۱۳۹۶ شماره خبر:25325

نمایندگان وانتخابات مجلس:
سهمیه قیر رایگان؛ تلاش نمایندگان یا قانون بودجه کشور

گروه‌های سیاسی کم‌کم خودشان را برای برگزاری انتخابات آیندهٔ مجلس آماده می‌کنند و نمایندگان در حال جمع‌بندی پروژه‌ها جهت اعلام دستاوردهای چهارساله تا آن را در جهت دید مردم گذاشته و البته صلاحیت خود را در جهت کسب اعتماد دوباره مردم قرار دهند.

دنانیوز :یادداشت// محمد عالی زاده
گروه‌های سیاسی کم‌کم خودشان را برای برگزاری انتخابات آیندهٔ مجلس آماده می‌کنند و نمایندگان در حال جمع‌بندی پروژه‌ها جهت اعلام دستاوردهای چهارساله تا آن را در جهت دید مردم گذاشته و البته صلاحیت خود را در جهت کسب اعتماد دوباره مردم قرار دهند.

در ۶ ماهه گذشته مقداری سهمیهٔ قیر به‌ رایگان برای شهرداری‌ها و روستاهای استان تأمین و یا در حال پیگیری است که البته نمایندگان از این موضوع به‌عنوان یک موضوع تبلیغی به نفع خود جهت رأی‌گیری استفاده می‌کنند. نکته‌ای که قابل‌بررسی بود که چگونه در این وضعیت اقتصادی کشور این‌همه قیر رایگان تأمین‌شده و هزاران احسنت نصیب نمایندگان استان گشته؟

بگذارید نظری بر قانون بودجه کشور بیاندازیم:

«بر اساس بند «ه- تبصره ۱ -ماده واحده-قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور» شرکت ملی نفت ایران مکلف است تا پایان سال ۱۳۹۶ نسبت به تحویل کامل مواد اولیه قیر (VB) رایگان تا سقف مبلغ سی هزار میلیارد ریال به نسبت:

۱۳%: در اختیار وزارت جهاد کشاورزی جهت مالچ با قیرابه

۵۴%: در اختیار وزارت راه و شهرسازی جهت روکش آسفالت و آسفالت راه‌های روستایی و معابر محلات هدف بازآفرینی شهری

۱۷%: در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی جهت آسفالت معابر و بهسازی روستاها و انجام طرح (پروژه) های مشارکتی با دهیاری‌ها

۱۳%: در اختیار وزارت کشور (سازمان امور شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور) جهت آسفالت معابر شهرهای با جمعیت زیر پنجاه‌هزار نفر

۳%: جهت نوسازی مدارس در اختیار وزارت آموزش‌وپرورش (سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور) قرار دهد.»

بامطالعه این بند متوجه می‌شویم که این موضوع فقط مربوط به استان ما نبوده و قانون بودجه رسمی کشور است، و بدون تلاش نمایندگان نیز محقق می‌شده است.

نکته مهم‌تر این قانون این است که منابع لازم برای تأمین قیر رایگان طبق قانون بودجه از محل اصلاح قیمت کالاها و خدمات به‌دست‌آمده است؛ یعنی با همان افزایش قیمتی که به کالاها اعمال‌شده و به‌وسیلهٔ مردم پرداخت‌شده است این قیر به‌رایگان به شهرداری‌ها داده‌شده است؛ اما بوده‌اند نمایندگانی که با این اسب پیشکشی توییتر و پست اینستاگرام ساخته‌اند و آن را به نام خود زده‌اند.

به‌هرحال پیگیری نمایندگان و زحمت یک نمایندهٔ به‌هیچ‌عنوان قابل‌انکار نیست اما لازم است نمایندگان رأی بازویشان را بخورند. در مقاله دوم که هدف اصلی مطرح کردن این موضوع است، مدیریت ضعیف قیر وارده شده به شهرداری‌ها را پیگیری می‌کنیم.


نسخه چاپی نسخه چاپی

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

تبلیغات

تبلیغات