محمد سروش نیا

فعال اجتماعی

پایگاه خبری تحلیلی دنانیوز
وقتی واژه ها، خالی از معنا می شوند!

با یک حساب سر انگشتی و دقت خطای منصفانه، خواهید یافت که این امانتداران و خزانه داران، در یک کشور اسلامی و شهرکاملا شیعی در آینده ای نه چندان دور، آنچنان در حساب های شخصیشان گردش و رفت و آمد مالی خواهد شد که راه های صد ساله را چند ساله طی خواهند کرد.

برای نوبت دهی یکی از بستگان راهی کلینیک امام سجاد(ع) دهدشت شده و به دلیل قوانین دست و پاگیری که از بالا برای دفترچه ها تدوین کرده بودند با مشکلی برخورد کردم که مناسب ترین راه و انتخاب در آن لحظه، گرفتن نوبت دهی بصورت آزاد بود.

مسئول صندوق کلینیک را خانمی دیدم که در حال شمارش اسکناس هایی بود که در نزدش امانت بود.

هنگامی با ارائه دادن مشخصات بیمار از ایشان درخواست نوبت برای دیدار و درمان با پزشک مربوطه را داشتم، مبلغ ویزیت را به عدد ۱۴۰۰۰۰ ریال لحاظ کردند و بنده هم این مبلغ را پرداخت کردم، اما هنوز چند قدمی از صندوق دور نشده بودم که مبلغی را در رسید ثبت شده بود و خواندم، تنها ۱۳۹۰۰۰ ریال بود.

چند لحظه ای به فکر فرو رفته و مسائلی را در ذهن گرد هم آورده که چرا در یک شهر اسلامی کاملا شیعی اینچنین باشد؟

اینکه این مسئول خزانه دار در جمهوری اسلامی آنچنان محو کارش باشد که از خواندن رقم واقعی مبلغ چشم پوشیده و با فردی که حداقل از عهده شمارش و خواندن عددی با چند رقم اعشار بر آمده اینگونه ایفای نقش کرده باشد، با آن پیرزن و پیرمرد بیچاره ای که ده ها بیماری دمار از روزگاشان در آورده و فریادرسی جز خدایش ندارند و از  قافله درس و مشق جا ماندند که امروز بتوانند از پی شمارش اسکناس و خواندن اعداد و ارقام بر آیند، چگونه نقش خود را بازی خواهد کرد!

شاید در نگاه فردی، پرداختن به مبلغ۱۰۰۰ ریال مسئله دسته چندمی باشد، اما به جماعت و دسته بندی آنهمه پزشک و بازدیدکنندگان که مشاهده می شود با یک حساب سر انگشتی و دقت خطای منصفانه، خواهید یافت که این امانتداران و خزانه داران، در یک کشور اسلامی و شهرکاملا شیعی در آینده ای نه چندان دور،  آنچنان در حساب های شخصیشان گردش و رفت و آمد مالی خواهد شد که راه های صد ساله را چند ساله طی خواهند کرد.

راستی، مولفه های یک شهر اسلامی چیست؟

پ ن: در سال۸۱ در روستای شوتاور قلعه رئیسی استان کهگیلویه و بویراحمد، هاجر نویدی دختری ۱۵ ساله تنها به خاطر نداشتن مبلغی ناچیز، از مراقبت و درمان در نزد مسئولین جا ماند وجان تسلیم کرد.

انتهای پیام/

 

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

تبلیغات

تبلیغات