مریم کاظمی

فعال اجتماعی

پایگاه خبری تحلیلی دنانیوز
احداث سد تنگ سرخ و مستعمره شدن دوباره بویراحمد

حق مردم است بدانند چرا باز هم آب بویراحمد ملی شده و اگر این آب جهت فضای سبز فارس مناسب است چرا به کار کشاورزی و امرار معاش مردم خودش نمی آید؟

بقلم مریم کاظمی از یاسوج به سمت شهر راز که عازم شوید کمی پس از منطقه ی تنگ سرخ وارد خاک فارس میشوید خاکی که تقریبا بعد از منطقه سپیدان پر است از ویلاها و باغهای میلیاردی! باغهایی که گاها محصولاتشان به مصرف هیچکس نمیرسد و صاحبان متمول این باغات سالیانه ‌تنها شاید یکی دوبار جهت تفریح به آنجا سربزنند! باغاتی بسیار زیبا و چشم نواز که اکثرا میزبان منبع های آبی سربرافراشته به سوی آسمان هستند. و این برای من که مردم استانم اکثرا کشاورزند و از محصولات باغشان جهت رفع نیازهای روزمره و فروش آن بهره می جویند کمی سخت است دیدن هرباره ی این باغات تقریبا بلااستفاده اما زیبا که جدیدا هم تعدادی را تخریب کرده اند از هرکس دلیلش را پرسیدم جواب درستی ندادند! از چندین سال قبل تا کنون زمزمه ی احداث سد تنگ سرخ‌ را راه انداخته اند و یک دلیلشان نیز تامین آب فضای سبز فارس می باشد. جالبست که کارشناسان بارها اعلام کرده اند که سد تنگ سرخ باعث نابودی اکوسیستم های پایین دست و طرح های ماهی و طبیعت بکر میشود اما شاید آب رسانی به باغات و فضای سبز فارس مهم تر است تا خشک شدن تالاب ها تا خشک شدن طرح های ماهی پایین دست تنگ سرخ تا خشک شدن مناطق بکر و طبیعی بویراحمد که در دست پایین این سد واقع شده اند! در این میان سکوت مسئولین بسیار جالب توجه است و جالبتر از آن مسئولین عزیزمان که هربار به بهانه ی کم آب بودن بویراحمد بصورت جدی تر قضیه ی احداث سد را پیگیری می نمایند! روزی آب در کهگیلویه پیدا شد گفتند این آب سرمایه ی ملی ست باید به خوزستان برود و پشت بندش جوانانمان را بردند جهت کارگری سر زمینهای کشاورزی خوزستان ! قبل از آن نفتمان را سرمایه ی ملی اعلام نموده بودند که آنطور که باید؛ جوانانمان را جهت کار در این پروژه های نفتی شریک نکردند! اما این بار انگار نوبت آب تنگ سرخ است و مردم بویراحمد شاید همیشه در ملی شدن سرمایه هاشان با دیگران باید شریک شوند اما هنوز حتی در یک خط راه آهن با هیچ استانی شریک نشده اند! و استانی که میان دو استان صنعتی فارس و اصفهان واقع شده است از هیچگونه امکانات رفاهی و صنعتی چون این دو استان برخوردار نیست. استان ما شاید مستعمره ی استانهای مجاور است و سرمایه های ما ملی و سرمایه های استانهای دیگر تنها مختص بومیان آنجا باید باشد. پایتخت طبیعت را دگرگون نکنید ؛ خشکی حق بویراحمد نیست. اگر قرار است سدی بسازید در مکانی که اصول زمین شناسی جهت سد سازی مناسب است بسازید و اگر بناست سد تنگ سرخ را همچنان ادامه دهید حق مردم است بدانند چرا باز هم آب بویراحمد ملی شده و اگر این آب جهت فضای سبز فارس مناسب است چرا به کار کشاورزی  و امرار معاش مردم خودش نمی آید؟

انتهای پیام/

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

تبلیغات

تبلیغات