تاریخ خبر:مرداد ۲۳, ۱۳۹۶ شماره خبر:24719

به گزارش دنانیوز
اما و اگرها در خصوص مجوز فعالیت صندوق تعاونی روستایی ایرانیان (+جزئیات)

با اظهار نظر بانک مرکزی در خصوص نداشتن مجوز فعالیت صندوق تعاونی روستائیان ایران و از طرفی اظهار نظر مدیر عامل اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی کشور در خصوص فعالیت قانونی این صندوق این سوال پیش می آید که مردم با چه اطمینانی در این صندوق ها و موسسات سپرده گذاری کنند و از طرفی نقش نهاد های نظارتی در خصوص این بانک و موسسات چیست؟و در حال حاضر چه کسی جوابگوی مطالبات سپرده گذاران صندوق تعاونی روستایی ایرانیان در یاسوج خواهد بود؟

اختصاصی دنانیوز : امروزه بانک و موسسات مالی مختلف در کشور با وعده پرداخت سود بالا به سپرده های مردم بخشی زیادی از پول نقد موجود را در بانک ها و موسسات خود جمع می کنند و به سرمایه گذاری در بخش های مختلف می پردازند و این قاعده هم در استان محروم کهگیلویه و بویراحمد وجود داشته است. گذشته از همه ی اشکالاتی که به این بانک ها و موسسات وارد است این سوال مطرح می شود که آیا این سپرده ها در استان سرمایه گذاری می شود ؟ یا فقط اسم استان را یدک می کشند و در جاهای پر زرق و برق مثل پایتخت و… سرمایه گذاری می شوند

استاندار کهگیلویه وبویراحمد در گردهمایی روسای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور که ۱۳ مردادماه به میزبانی اتاق بازرگانی یاسوج برگزار شد بیان داشت : بانک‌ها و موسسات خصوصی زیادی درست کردیم که این بانک‌ها و موسسات خصوصی خود به معضل بزرگی برای کهگیلویه و بویراحمد  تبدیل شدند چرا که پول‌های مردم را در این بانک‌ها جمع می‌‌کردند و به جای کمک به استان برای اجرای اصل ۴۴ این پول‌ها در تهران سرمایه‌گذاری می‌شد.

بعد از تجمع اعتراضی سپرده گذاران موسسه کاسپین در استان حال جمعی از سپرده گذاران صندوق تعاونی روستایی ایرانیان شعبه یاسوج طی تماسی  با این پایگاه خبری، بیان داشتند که طی مراجعاتی که به این صندوق داشته اند خواستار دریافت سپردهایشان شدند که تاکنون جوابی دریافت نکرده اند.

خبرنگار پایگاه خبری دنانیوز طی تماسی که با بهرام علیزاده مسئول صندوق تعاون روستایی ایرانیان شعبه یاسوج پیگیر درخواست سپرده گذاران این صندوق شد که در ادمه علیزاده بیان داشت : ۱۸۰ میلیارد تومان از سپرده های این صندوق که در موسسه کاسپین بعنوان سپرده گذاشته شده بود توسط دستگاه قضایی مسدود شده است و طی مکاتباتی که داشتیم قول مساعد جهت بازگشت این سپردها را داده اند و طی مکاتبه ای که با مدیر عامل صندوق تعاونی روستائیان کشور داشتیم خواهان درخواست نقدینگی برای این صندوق شدیم.

photo_۲۰۱۷-۰۸-۰۴_۰۵-۰۵-۵۶

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: صندوق تعاون روستایی ایرانیان واقع در شهر تهران و ۱۴ شعبه فعال در استان کرمان، فاقد مجوز فعـالیت از سوی این بانک بوده و مجاز به ادامه فعـالیت نیست در اطلاعیه بانک مرکزی آمده است: هموطنان باید از سپرده‌گذاری در این صندوق و شعب آن جدا خودداری کنند؛ بنابراین گزارش، توقف فعالیت تعاونی مذکور از طریق مراجع ذی‌ربط در دست اقدام‌ می باشد(۱۴ بهمن ۹۱) و سامانه ای که در حال حاضر در سایت رسمی بانک مرکزی در راستای مطلع شدن از بانک های و صندوق های دارای مجوز موجود است و بر اساس آن این صندوق در لیست صندوق های دارای مجوز فعالیت نمی باشد که به شرح زیر است:

Capture1

مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی : در حال حاضر فعالیت قانونی این صندوق مورد تایید قوه قضاییه، دیوان عدالت اداری است و ردیف بودجه اعتباری مستقلی نیز برای این بخش در نظر گرفته شده است و در حال حاضر یک هزار و ۳۰۰ شعبه این صندوق در سراسر کشور فعال است که طبق مصوبه هیات وزیران باید تا پایان برنامه پنجم توسعه تعداد این صندوق ها در روستاها به یک هزارو ۶۰۵ مورد برسد، که این مستندات دال بر فعالیت قانونی این صندوق براساس اساسنامه قانونی است(۱۸ بهمن ۹۱)

با اظهار نظر بانک مرکزی در خصوص نداشتن مجوز فعالیت صندوق تعاونی روستائیان ایران و از طرفی اظهار نظر مدیر عامل اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی کشور در خصوص فعالیت قانونی این صندوق این سوال پیش می آید که مردم با چه اطمینانی در این صندوق ها و موسسات سپرده گذاری کنند و از طرفی نقش نهاد های نظارتی در خصوص این بانک و موسسات چیست؟ و در حال حاضر چه کسی جوابگوی مطالبات سپرده گذاران صندوق تعاونی روستایی ایرانیان در یاسوج خواهد بود؟

باگذشت بیش از یک هفته از وعده مدیر عامل صندوق تعاونی روستایی ایرانیان شعبه یاسوج تاکنون تغییری در وضعیت سپرده گذاران این صندوق حاصل نشده است و امیدواریم که مسئولان مربوطه مشکل سپرده گذاران صندوق تعاونی روستایی ایرانیان را برطرف کنند.

چیزی که در این میان بیش از هر چیز دیگری به چشم می آید نبود نظارت کافی است به طور مثال اگر قبل از اینکه چنین مشکلاتی ایجاد شود مسئولان اجرایی استانی همزمان با بانک مرکزی بر بانک ها،موسسات مالی و صندوق ها نظارت کافی در خصوص فعالیت و نحوی دریافت سپرده های مردمی را داشته باشند و از همه مهم تر ایجاد سازوکاری جهت سرمایه گذاری این سپرده ها در پروژه های استانی است.


نسخه چاپی نسخه چاپی

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

تبلیغات

تبلیغات