اعظم کاظمی

فعال اجتماعی

پایگاه خبری تحلیلی دنانیوز
بحران آب

در این وانفسای بی آبی، با بی تدبیری مسئولان ذیربط«سد تنگ سرخ» کلید میخورد تا بیش از نیمی از آب رودخانه ی« بشار» را دو دستی تقدیم استان فارس کنند!

بقلم اعظم کاظمی این روزها تیتر بسیاری از روزنامه ها بحران آب است. مساله ای که کم کم همه طبقات  مردم-شهری و روستایی،فقیر و غنی و…. در مواجهه با ان دست و پنجه نرم می کنند!

بی آبی آنقدر سخت و طاقت فرساست که در شهری چون  یاسوج، با وجود داشتن منطقه پر آب آبشار و رودخانه بشار،مرتبا مردم ، از آب محروم می مانند و در روستاهای تابعه ی این شهرستان مردم همیشه با کم آبی دست به گریبان اند.

در شهرهایی مثل دهدشت و گچساران هم بدلیل کمبود ذخایر آب در فصلی چون تابستان ،مشکل کم آبی پا بر گلوگاه مردم گذاشته و لحظات گرم و طاقت فرسایی را برایشان رقم می زند. در این وانفسای بی آبی، با بی تدبیری مسئولان ذیربط«سد تنگ سرخ» کلید میخورد تا بیش از نیمی از آب رودخانه ی« بشار» را دو دستی تقدیم استان فارس کنند! سدی که از امروز وسایل و تجهیزات حفاری اش وارد شهرستان بویراحمد شده تا ذخایر آبی و از بین رفتن اکوسیستم های پایین تر از این سد در رودخانه بشار شده و همین امر باعث بیکاری صدها کشاورز و فقر آبی هرچه بیشتر شهرستان بویراحمد میشود !

مشابه این رخداد در شرق ایران(هیرمند)و غرب ایران(سدهای متعدد ترکیه)اسباب انتقاد شدید مقامات ایرانی از سران دولتهای همسایه شده است.

بیم آن می رود که آنچه موجبات نامگذاری یاسوج به نام«پایتخت طبیعت»گردیده،رفته رفته بسمت نابودی برود.

احداث این سد نه تنها باعث از بین رفتن چهره ی سرسبز این شهرستان شده بلکه باعث گرمای بیش از حد هوا می شود که روز به روز چهره ی این شهر را از پایتخت طبیعت بودن خارج کرده و به پایتخت بی تدبیری مسئولان بدل خواهد کرد! تمام این اتفاقات در حالیست که رسانه ها هرروز مردم را تشویق به صرفه جویی هرچه بیشتر در آب می کنند و اما هیچکس نیست که مسولین را کمی به فکر وادارد  و در اتخاذ چنان تصمیماتی تجدیدنظر کنند .

بعد از سد کوثر و انتقال آب به خوزستان اینبار نوبت سد تنگ سرخ است و شبیه آن می ماند که استان کهگیلویه و بویراحمد مستعمره ی استان های مجاور است که هربار به هر بهانه ای سرمایه ی مردم که همانا مایه ی حیات است را به استان های همجوار سرازیر کنند.

آقایان مسئولین.طبیعت ما،زندگی و هویت ماست.لطفا آنرا از ما مگیرید.

 

نظرات کاربران

  • مهمان ۱۹:۲۷ سه شنبه, ۱۴ شهریور, ۱۳۹۶

    احداث سد تنگ سرخ به دلایل مختلفی از جمله زمین شناسی منطقه،فرسایش بالادست و رسوبگذاری مخزن،تبخیر از دریاچه سد،زلزله خیز بودن ناحیه دریاچه سد اشتباهی بزرگی است که مسئولین به آن توجه ندارند. اشتباه بزرگتر این است که در حال حاضر میزان آب برداشتی از رودخانه بشار با در نظر گرفتن میزان آب پمپاژها از قبیل کارخانه قند، تل دراز، مختار، بازرنگ و …. و کانال های آبیاری بلکو، علی آباد، سربیشه، و میزان آب مصرفی محصولات کشاورزی اراضی اطراف رودخانه بشار بالغ بر ۱۹۰ میلیون مترمکعب است که می خواهند با احداث سد آنرا به ۴۰ میلیون مترمکعب کاهش دهند. این به معنی نابودی کامل محیط زیست و اکوسیستم بشار است و نتیجه آن متروکه شدن شهر یاسوج. معاملاتی که بر سر بشار انجام شده و می شود آینده ناخوشایندی را برای یاسوج نشینان و مناطق پائین دست رقم خواهد زد. حتی استان خوزستان نیز از این لطمه محیط زیستی بی آسیب نخواهد بود.

    امتیاز به این نظر: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ دادن
  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

نظر سنجی

نظر شما در مورد سایت چیست؟

View Results

Loading ... Loading ...
یاسوج
١٣(°C)
وزش باد آرام
فشار ٢۴.٢۴(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۴.٢۴(in)

تقویم شمسی