مرضیه دادگر

پایگاه خبری تحلیلی دنانیوز:
جای خالی «روز دنا» در تقویم

با وجودی که موهایش به سپیدی گراییده ولی بازهم با کاکل سفیدش عجیب دلبری می‌کند. خداوند آن‌قدر لطف داشته است که از خوان کرمش هرچه داشته در بستر منطقه حفاظت شده دنا ریخته و از تمام رنگ‌ها تا در آن استفاده کرده.

برای مردمان خطه چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد دنا یک هویت و یک فرهنگ است که با تاروپود وجودشان عجین شده، آن‌قدری که در تمام استعاره‌ها و تشبیه‌ها نیز ردپای دنا و تعلقاتش دیده می‌شود. اصلاً نام دنا که می‌آید انگار نامش قرار می‌دهد و بی‌قرار می‌کند. دنا شبیه مردی میان‌سال است که با وجود قدمت دیرینه‌اش برای کهگیلویه و بویراحمدی‌ها بوی کهنگی نمی‌دهد و تمام اصالت این دیار را در طول دوران با خودش یدک کشیده، دنا باصلابت، استوار و زیبا بر قاموس این استان خودنمایی می‌کند و ابهت از گوشه گوشه‌اش به چشم می‌خورد.
با وجودی که موهایش به سپیدی گراییده ولی بازهم با کاکل سفیدش عجیب دلبری می‌کند. خداوند آن‌قدر لطف داشته است که از خوان کرمش هرچه داشته در بستر منطقه حفاظت شده دنا ریخته و از تمام رنگ‌ها تا دران استفاده کرده و بعد هم کلکسیونی از همه زیبایی‌ها و مخلوقات اعم از پرنده، خزنده، آبزی، پستاندار، گیاهان، جنگل‌ها، چشمه‌ها و رودخانه‌ها، کوه‌ها و…. را در آن گنجانده است.
منطقه حفاظت شده دنا اوج هنرمندی و یکی از شاهکارهای زیبای خلقت است. وجود بیش از ۳۲۰ گونه جانوری در این منطقه، داشتن بیش از ۲۵۵ هزار هکتار مساحت، وجود بیش از ۱۰۰ چشمه و رودخانه، ۱۲۰۰ گونه گیاهی و از همه مهم‌تر وجود انواع گونه‌های گیاهی و جانوری نایاب و کمیاب در منطقه حفاظت شده دنای شرقی نشان می‌دهد این منطقه چه سرمایه عظیمی را در خود جای داده است و ثبت جهانی این زیست کره گواه روشنی بر وضعیت خاص و پتانسیل این منطقه است. این منطقه در تیرماه سال ۹۰ منطقه حفاظت شده دنا توسط سازمان یونسکو به‌عنوان دهمین ذخیره گاه زیست کره ایران ثبت جهانی شد، ولی با این وجود چند نفر از ما تاکنون در باب دنا این ثروت و سرمایه ملی و خدادادی غور و تأمل داشته‌ایم تا کنون چند نفرمان حس کرده‌ایم جای دنا در تقویم کشورمان و در کنار سایر مناسبت‌ها خالی به نظر می‌رسد.
همه مناسبت‌های ملی و مذهبی یک روز خاص را به خود اختصاص داده‌اند و در روز منحصربه‌فردشان از آنها یاد می‌شود ولی ما در این باب کوتاهی کرده‌ایم و در کنار تمام مناسبت‌ها گنجاندن نام دنا به‌عنوان یک سرمایه ملی با ظرفیتی عظیم امری ضروری به نظر می‌رسد که مسئولین ما باید چنین مسئله را پیگیری و دنبال کنند تا این پتانسیل و ظرفیت ملی بهتر شناسایی و معرفی شود. شاید کمتر کسی بداند که دنا چه ظرفیتی را در خود جای داده و این ظرفیت به حدی بوده که مسئولین یونسکو را مجاب کرده که آن را در جهان ثبت کنند تا به‌عنوان یک زیست کره جهانی از آن یاد شود.
مسئولین ما نیز باید این نکته را مدنظر قرار دهند و در تقویم کشور روزی را به این سرمایه ملی اختصاص دهند چرا که شش دانگ این منطقه تکمیل است و باید در کشور هم به آن ارزش و جایگاه واقعی خود برسد.
*سرمقاله روزنامه ابتکار جنوب

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

نظر سنجی

نظر شما در مورد سایت چیست؟

View Results

Loading ... Loading ...
یاسوج
٩(°C)
وزش باد آرام
فشار ٢۴.١٩(in)
محدوده دید ٣.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۴.١٩(in)