سیدمجیدحسینی نیک

کارشناس علوم تربیتی و فعال اجتماعی در زمینه کودکان کار

طی یادداشتی
آیا شیشه های دودی ،سبب خودبینی میشوند؟

در عجبم که مدیران و مسئولان اتو کشیده کودکان شهر یاسوج را میبینند و هیچ واکنشی نشان نمیدهند..

*مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین پایگاه خبری تحلیلی دنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.

فقر و جهل و تبعیض دست به دست یکدیگر می دهند تا برخی از کودکان یاسوجی در سرما و گرما، بجای درس خواندن و بازی کردن،دستمال به دست،پشت چراغ های راهنمایی و رانندگی شهر به کار بپردازند.کودکانی که همه چیز در دنیای شان متفاوت است،برخلاف بقیه بادیدن چراغ قرمز حرکت میکنند و با سبز شدن چراغ،لحظاتی کوتاه نفسی چاق میکنند .

اینان در واقع مردان بی ریش و سیبیلی هستند که یا اسیر فقر خانواده هستند یا اسیر جهل فرهنگی شان.آنان که اسیر فقرند، دلیل کار کردن شان متفاوت است.یکی برای لوازم تحریر،یکی برای بیماری مادر،یکی سرپرست خانواده شده بعد از مرگ پدر،یکی برای نان شب،یکی برای دوچرخه،یکی برای داروی برادر،یکی برای لباس،یکی برای عمل لوزه خواهرش…
اما من نمیدانم چرا در مرکز چنین استان کوچک و غنی ای،صدها کودک به کار کردن مشغول اند؟چرا حتی سرمای جانسوز یاسوج باعث نمی شود که بسیاری از این کودکان دست از دستمال ها بکشند؟ایا دلیل به جان خریدن سرمای سوزناک و تحمل کردن سیلی های افتاب تیز بویراحمد بر گردن این کودکان نحیف جز برای رفع دغدغه نان و پوشاک و درمان است؟
در عجبم که نماینده بویراحمد و دنا،استاندار،امام جمعه،مدیرکل بهزیستی و کمیته امداد و دیگر مسئولان اتو کشیده این کودکان را میبینند و هیچ واکنشی نشان نمیدهند،البته شاید هم اصلا این کودکان را نمیبینند طفلی ها،اخر ادم وقتی در ماشین های پلاک قرمز شاسی بلند با شیشه های دودی مینشیند،تنها انعکاس تصویر خودش را میبیند.
اگر امروز این کودکان را در نیابیم،فردا که بزرگ شوند ،هر فرصتی پیدا کنند،کودکانه هایشان را بروز میدهند. کودکانه هایی که منجر به قتل و اعتیاد و طلاق و فحشا میشود.
اگر امروز تلاشی نکنیم،فردا حق نالیدن از امارها را نداریم.

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

نظر سنجی

نظر شما در مورد سایت چیست؟

View Results

Loading ... Loading ...
یاسوج
١٨(°C)
وزش باد ۵(mph)
فشار ٢۴.٢١(in)
محدوده دید ۴.٠(mi)
اشعه فرابنفش 2-Low
رطوبت ٢۴.٢١(in)