حجت‌الاسلام ناصر مصباح‌نژاد

امام جمعه سی‌سخت

«واقعیتی فراتر از یک نامه»؛ تحلیل نامه تاریخی شهید «بهشتی» به امام خمینی(ره)
موانع و چالش‌های پیش رو انقلاب اسلامی

شهید مظلوم با درک درست و صلابت و شهامت بی‌نظیر به آسیب شناسی انقلاب اسلامی پرداخته و چالش‌های فراروی آن را اینگونه احصاء می‌نماید: اختلاف بین رییس جمهور وقت «بنی صدر» و نیروهای انقلابی مثل شهید بهشتی و آیت‌الله خامنه‌ای یک اختلاف شخصی و رقابت بر سر قدرت نبود بلکه اصطکاک دو بینش و تفکر بود.

*مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین پایگاه خبری تحلیلی دنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.

ابتدا یاد یار مهربان امام راحل حضرت آیت‌الله دکتر بهشتی که در آتش کینه دنیاطلبان منافق ماها قبل تا شهادت می‌سوخت را گرامی می‌دارم و به روح بزرگ آن مرد که در حق او باید گفت «لو جئته لرایت الناس فی رجل»و ۷۲ یار پاک و باصفایش درود می‌فرستم و لازم می‌دانم تاملی بر نامه تاریخی و پر محتوایش که از مغزی  متفکر تراوش نموده داشته باشم و درسی در محضرش برای زمانه ام فرا گیرم، شهید مظلوم با درک درست و صلابت و شهامت بی‌نظیر به آسیب شناسی انقلاب اسلامی پرداخته و چالش‌های فراروی آن را اینگونه احصاء می‌نماید: اختلاف بین رییس جمهور وقت «بنی صدر» و نیروهای انقلابی مثل شهید بهشتی و آیت‌الله خامنه‌ای یک اختلاف شخصی و رقابت بر سر قدرت نبود بلکه اصطکاک دو بینش و تفکر بود، بینش اول که معتقد و ملتزم به فقاهت و اجتهاد فقه جواهری است که زنده و پویا و جوابگوی نیاز زمان که برآمده از وحی وکتاب و سنت است، بینش دیگر بینش حداقلی است که نه از وحی بریده و نه آن چنان که باید و شاید متعهد و پایبتد ویژگی این بینش در برابر بیگانگان و هجمه های تبلیغاتی و سیاسی سخت برخدا توکل و اعتماد به نفس و تکیه برتوان اسلامی دارد. ویژگی دیگر این بینش صاحب سبک زندگی مستقل بر پایه نظام ارزش‌های اسلامی است ولی بینش دوم می‌خواهد در هاضمه جامعه جهانی و ارزش‌های غربی با حفظ نام و پوسته اسلام کشور را غرق نماید. نظیر سند ۲۰۳۰ در زمان ما که ادامه همان بینش دوم است. چالش دوم تداوم و دو قطبی شدن دو بینش است که منجر به کند شدن سرعت قطار انقلاب می‌شود که نه کارهای جاری مردم سر و سامان پیدا می‌کند و نه مشکلات موجود دینی، فرهنگی و اخلاقیات اجتماعی و اقتصادی این مردم رنج دیده و مانع از طرح های اصیل اسلامی و عملیاتی کردن آنان است و به حاشیه راندن و دلسرد کردن عناصر مومن انقلابی چالش دیگری بود که شهید بهشتی را رنج می‌داد، مطالبی را که سید مظلوم به امام یاد آور شد تا در تاریخ بماند برای آیندگان؛ ۱- شنیدن صدای پای آمریکا و هم دستان و هم داستان های او بشکل گسترده، ۲- پنهان شدن عناصر توطئه گر پشت سر رییس جمهور، ۳-پناه دادن رییس جمهور به مخالفان حاکمیت اسلام ۴ -طرح مسیله حذف رهبری در آینده، ۵-رشد کمی و کیفی عناصر معتقد به بینش اول که بینش اسلام فقاهتی پویا و مبتنی بر وحی وعترت می‌تواند کشور را به خوبی اداره نماید، با تفکر و تامل در این مطالب نغز ما جوانان نسل کنونی نیک می فهمیم که این خط و چالش هم چنان ادامه دارد و توفیقات جمهوری اسلامی در همه عرصه مرهون بینش اول و عدم توفیقات آن و کند شدن سرعت پیشرفت وتعالی نتیجه چالش ها و مشکلاتی است که بینش غرب گرایان التقاطی و لیبرالی برای این نظام اسلامی بوجود آوردند و همچنان ما از دست آنها رهایی و خلاصی نداریم ولی با صبر و جهاد بصیرت و استقامت در راه به فرموده کریمه «فاستقم کما امرت» مکلف و مآمور به استقامت در میدان مبارزه خردمندانه ومجاهدانه با هدایت‌ها و نظارت‌های ولی فقیه امام خامنه‌ای هستیم.

انشالله علی الله التکلان

عمرها باید که تا یک کودکی از روی طبع
عالمی گردد نکو یا شاعری شیرین سخن
قرنها باید که تا از پشت آدم نطفه‌ای
بوالوفای کرد گردد یا شود ویس قرن

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

نظر سنجی

نظر شما در مورد سایت چیست؟

View Results

Loading ... Loading ...
یاسوج
١٨(°C)
وزش باد ۵(mph)
فشار ٢۴.٢١(in)
محدوده دید ۴.٠(mi)
اشعه فرابنفش 2-Low
رطوبت ٢۴.٢١(in)