تاریخ خبر:فروردین ۲۱, ۱۳۹۶ شماره خبر:23123

پایگاه خبری تحلیلی دنانیوز
اظهارات قابل تامل جوان هم استانی به جدل مسئولین درنحوه برگزاری مراسمات شادی ایام عید نوروز

متاسفانه متخصصین، گوشه نشین یا ناکار آمد هستند، رک بگویم اداراتی که در حوزه دین و فرهنگ کار میکنند متخصص دردمند فرهنگی ندارد لذا طبق روایت (الناس علی دین ملوکهم ) مردم به سمت پذیرش موارد غیر ارزشی میروند.

به گزارش از دنانیوز این نخبه طلبه و دانشجوی هم استانی در جمع فرهیختگان و شرکت کنندگان معتکف شهرستان دهدشت با تبریک ایام عید نوروز و ماه رجب به همه هم نوعان خود، در لابلای سخنان خود پاسخی جالب به سخنان مسئولین داده است که به شرح زیر است:
…جای تقدیر دارد که مسئولین به فکر مردم خصوصا شادی آنها هستند وگوشه ای از فرامین الاهی را جامه عمل می پوشانند…
حقوق دان برتر مراکز تخصصی حقوق و قضا افزودند: آیاتی وجود دارد که به خوب ها می‌گوید شادی کنید و خوشحال باشید. «قُلْ بِفَضْلِ اللَّهِ وَ بِرَحْمَتِهِ فَبِذلِکَ‏ فَلْیَفْرَحُوا» (یونس/۵۸
و چه زیبا امیر سخن میفرماید: کسی که سرور و شادی‌اش زیاد نیست، این مردن برایش بهتر است. در واقع مرده است.
حال سوالی که باید مطرح شود این است که مصادیق شادی دراسلام چیست؟ این که برخی به اسم اسلام شادی میکنند مورد تایید عقل و شرع است؟
فعال اجتماعی سید امیدعلی داستان گفت: شناخت و علم نبست به موضوع سنگ بنای عمل به موضوع است ، دین اسلام جامع ترین قوانین زندگی بشریت را داراست و حتی در مسائل ریز راهنمای خوشبختی انسان هاست و یک متخصص دین چون علوم دین را مسلط است و این قوانین فراگیر در همه موضوعات زندگی گسترده است لذا به راحتی میتواند اظهار نظر کند و ضعف ما نداشتن متخصص دینی در بین مسئولین اجرایی در شهرستان است…
ادامه دادند: اسلام، فرهنگ مفید جوامع را پذیرفته و با فرهنگ غلط به شدت برخورد میکند که مصداق آن نپذ یرفتن عادات عرب جاهلی و پذیرش غیرت عربی میباشد،حال باید دید هویت های ملی ما کدام درست و کدام نادرست است؟ گرچه طبق مشهودات شادی های انجام شده جزء هویت ما نیستند مثل موسیقی ارگ و پاپ و…که به عینه پخش شده…
با لحنی مودبانه و باطنی تیز نسبت به مسئولین ادارات و دستگاه های نظارتی گفت: شاعر معروف شعری دارد:
پیام داد سگ گله را، شبی گرگی* که صبحدم بره بفرست، میهمان دارم،
مرا بخشم میاور، که گرگ بدخشم است* درون تیره و دندان خون فشان دارم،
جواب داد، مرا با تو آشنائی نیست* که رهزنی تو و من نام پاسبان دارم،
من از برای خور و خواب، تن نپروردم.
برادران مسئول از هر خط و نشانی وظیفه خدمت به مردم و پاسبانی از ارزش های دینی را دارند و درمقابل فیوضاتی بهشان میرسد که تا نسل های صغیر خود امتداد دارد لذا نباید منتی داشته باشند… دستگاه های اجرایی در تصمیمات خود با متخصصین آن موضوع مشورت کنند گر چه خود مسئول باید متخصص باشد، متاسفانه متخصصین؛ گوشه نشین یا ناکار آمد هستند، رک بگویم اداراتی که در حوزه دین و فرهنگ کار میکنند متخصص دردمند فرهنگی ندارد لذا طبق روایت (الناس علی دین ملوکهم ) مردم به سمت پذیرش موارد غیر ارزشی میروند از طرفی اشکالی که فلاسفه سیاسی معتقدند بر دمکراسی محقق میشود که عوام گرایی جوانه زده تا مسئولان در سطح عوام شوند در صورتی که باید در اندیشه جزء خواص و در سطح زندگی جزء عوام باشند…
اظهار کردند: چرا دستگاه های نظارتی خاموشند؟ …
و به تشریح موارد شادی ونشاط پرداختند:
دو نمونه شادی وجود دارد، یکی شادی‌های واقعی و دیگری شادی گذرا،
حضرت علی(ع) می‌فرمایند: «شادی انسان از به دست آوردن چیزی است که هرگز آن را از دست ندهد»
اسلام مصداق شادی‌های پایدار و زوال ‌ناپذیر را راز و نیاز عاشقانه، دعا و نیایش با شور و حال، نماز، کمک به انسانی افتاده، نوازش یتیمی غمگین، سیر کردن گرسنه‌ای بینوا، دیدار بستگان، گفت‌و‌گو با دوستی صمیمی، ابراز عشق به همسر و فرزندان، ایجاد سرور در دل‌ها و… معرفی کرده است که طرب و شادی بیشتر و پایدارتری را در فرد ایجاد می‌کند.
و شادی ‌گذرا که از مصرف مواد مخدر و موسیقی‌های مبتذل و نبودن لذت‌های واقعی سبب می‌شود مردم به دنبال هیجان‌های تازه میباشند وقتی به اوج می‌رسند دلتنگی به دنبال دارند، این‌گونه شادی‌ها که توام با هوس‌رانی و شهوت است، انسان را به سرعت از خداوند دور و از درک حقایق باز می‌دارد.
انواع شادی در قرآن: ۱شادمانی ناپسند: این نوع شادمانی در برابر گناه، طغیان و رذایل اخلاقی است شادی به مظاهر دنیوی (رعد ـ ۲۶)، مال و ثروت (قصص ـ ۷۶)، به علم و دانش (غافر ـ ۸۳)، توأم با فراموشی (هود ـ ۱۰)، غفلت (شورا ـ ۴۸) و تمسخر (مومنون ـ ۱۰۹و ۱۱۰) از این قسم می‌باشند.
۲ شادمانی پسندیده: مقصود شادمانی به فضل و رحمت الهی است «بگو به فضل و رحمت خدا باید خوشحال شوند که این از همه آن چه گردآوری کرده‌اند، بهتر است» (یونس ـ ۵۸). فضل، چیزی است که زائد بر حد اعتدال باشد و هر بخششی را که بر عطاکننده لازم نباشد فضل گویند بنابراین ریشه غم و غصه، جهل به پروردگار و فضل و رحمت اوست.
۳ ایمان: مهم‌ترین عامل شادی، ایمان است. نداشتن نگرانی، اضطراب و افسردگی و رسیدن به اطمینان قلبی، اساس هر نوع شادی است و این فراهم نمی‌شود مگر با ایمان به قدرت خداوندی که سرچشمه همه نیکی هاست؛ به طوری که در آیه ۲۷ و ۲۸ سوره رعد بیان شده است: «الذین آمنوا و تطمئن قلوبهم بذکرالله. الا بذکرالله تطمئن القلوب» طبق آمارهای دانشگاهی بیشترین افسرگی ها را افراد غیر مذهبی دارند، ویلیام جیمز نیز میگوید: زندگی در پرتو مذهب، اطمینان و آرامشی باطنی را برای انسان به وجود می آورد.

انتهای پیام/


نسخه چاپی نسخه چاپی

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

تبلیغات

تبلیغات