تاریخ خبر:دی ۱۴, ۱۳۹۵ شماره خبر:21077

پدیده طلاق و فروپاشی بنیان خانواده
تصمیمات احساسی در ازدواج به طلاق خم می شود

علت‌های اصلی طلاق بین خانواده‌ها را تفاهم نداشتن و امکان سازش، دخالت خانواده‌ها، ترک زندگی، محقق نشدن شروط ضمن عقد، اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی، استنکاف شوهر از دادن نفقه، ضرب و شتم و یا سوء رفتار مستمر و بیکاری باید دانست

به گزارش دنانیوز کارشناسان، فقر، گرانی، تصمیم به ازدواج در سنین پایین، اختلاف سنی زوج‌ها و نداشتن مهارت کافی در مدیریت زندگی را از جمله دلایل افزایش طلاق می‌دانند.

بر اساس آمار موجود در سال ۹۴ بیش از ۱۶۳ هزار مورد طلاق در کشور به ثبت رسیده که زنگ خطری برای دیگر آسیب‌های اجتماعی است.
یک زن ۳۱ ساله ساکن شهر یاسوج که خود فرزند طلاق است و اکنون یک فرزند طلاق نیز دارد گفت: آسیب‌های طلاق ممکن است تا ۲ دهه بعد از طلاق گریبان گیر فرزندان شود.
وی که خود را فاطمه معرفی کرد، افزود: کودکی که پدر یا مادر خود را به دلیل مرگ آنها از دست می‌دهد، آسیب‌های اجتماعی و روانی کمتری متوجه او خواهد شد.
وی نگاه خاص جامعه به فرزندان طلاق را یکی از آسیب‌های جدی زندگی دانست.
این زن جوان ابراز کرد: دخالت‌های بی جای خانواده‌ها در امور جزئی که منجر به اختلاف‌های بزرگ می‌شود باعث جدایی پدر و مادرم شد.
وی بیان کرد: من درحالی‌که همسرم به مواد مخدر اعتیاد داشت با آگاهی از این امر او را انتخاب کردم و امروز با داشتن یک دختر تصمیم به جدایی گرفتم.
فاطمه از دختران جوان خواست برای مهمترین رخداد زندگی خود یعنی ازدواج تمام معیارهای فرهنگی و منطقی را در نظر داشته باشند.
یک مرد ۳۴ ساله ساکن شهر دهدشت گفت: اختلاف سن بالای ۱۰ سال با همسرش عمده‌ترین عامل جدایی او بوده است.
اکبر عوض زاده بیان کرد: اختلاف سن باعث متفاوت شدن خواسته‌های زوج‌ها و در نهایت سست شدن بنیان خانواده خواهد شد.
وی ابراز داشت: وجود مهارت‌هایی مانند کنترل خشم، پرهیز از شتاب زدگی در تصمیم گیری‌ها به ویژه در زمان بحران از طریق آموزش برای زوج‌های جوان قبل از ازدواج می‌تواند به موفقیت در زندگی اجتماعی کمک کند.
یک بانوی ۵۰ ساله ساکن شهر دوگنبدان گفت: کمرنگ شدن نقش خانواده‌ها در تصمیم‌گیری های دختران و پسران سبب افزایش طلاق شده است.
مریم کشاورز افزود: اکنون طلاق امری عادی شده و زشتی خود را در خانواده‌ها از دست داده است که این امر تهدیدکننده بنیان خانواده است.
وی با اشاره به نقش فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در فروپاشی خانواده‌ها خواستار ارائه آموزش‌های تخصصی در امر ازدواج و طلاق شد.
کشاورز بیان کرد: در برخی خانواده‌ها چندین مورد طلاق وجود دارد که نشان دهنده عمق مشکلات این عرصه است.
کارشناس آسیب‌های اجتماعی گفت: مشاوره در حین زندگی و در هنگام بروز مشکلات جزئی ضرورت فراموش شده برای کاهش اختلافات خانوادگی و طلاق است.
زهرا عزیزی با انتقاد به روند موجود که زوج‌ها پس از شکسته شدن حرمت‌ها و مراجعه به دادگاه به کارشناسان اورژانس اجتماعی مراجعه می‌کنند بر ضرورت فرهنگ‌سازی در مقوله مشاوره تاکید کرد.
وی تصریح کرد: اختلاف سن بالای ۱۰ سال، فقر، بیکاری، ازدواج‌های احساسی و به دور از منطق از عمده‌ترین عوامل طلاق است.
عزیزی بیان کرد: ازدواج در سن پایین، نداشتن بلوغ فکری و مهارت اجتماعی از دیگر دلایل منجر به طلاق است.
وی گفت: آموزش‌های قبل از ازدواج هم در زمینه روانشناسی و مهارت‌های زندگی راهکاری برای تحکیم بنیان خانواده است.
عزیزی افزود: دخالت خانواده‌ها که در سال‌های گذشته به عنوان عمده‌ترین دلایل طلاق مطرح بود امروز جای خود را به بی اعتمادی زوج‌ها نسبت به یکدیگر داده است.
این کارشناس، بخشیدن مهریه از سوی زنان برای گرفتن سرپرستی فرزندان برای زنانی که به دلیل تصمیم‌های غلط حمایت خانواده را از دست داده‌اند باعث فقر و مشکلات معیشتی شده است.
وی ابراز داشت: افسردگی، مشکلات روانی، افت تحصیلی و حتی امکان طلاق در فرزندان طلاق از آسیب‌های این پدیده شوم اجتماعی است.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۸۴۰ واقعه طلاق نیمه نخست سال جاری در دفاتر رسمی طلاق این استان به ثبت رسید که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۶۹۳ واقعه طلاق بود، ۲۱ درصد رشد داشته است.
سعید محوری اظهار کرد: ۲۴ درصد طلاق‌های ثبت شده زوج مربوط به رده سنی ۳۰ تا ۳۴ سال و بیشترین طلاق‌های ثبت شده زوجه ۲۳ درصد مربوط به رده سنی ۲۵ تا ۲۹ سال بوده است.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: سال گذشته بیشترین ثبت طلاق زوج بر اساس تحصیلات با ۶۸ درصد دیپلم و زیر دیپلم، ۱۵ درصد تحصیلات دانشگاهی و حوزوی و ۱۷ درصد بی سوادی بوده است.
وی علت‌های اصلی طلاق بین خانواده‌ها را تفاهم نداشتن و امکان سازش، دخالت خانواده‌ها، ترک زندگی، محقق نشدن شروط ضمن عقد، اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی، استنکاف شوهر از دادن نفقه، ضرب و شتم و یا سوء رفتار مستمر و بیکاری اعلام کرد.
محوری بیان کرد: ۱۵ درصد طلاق‌ها در فاصله زمانی سه تا پنج سال،۲۴ درصد طلاق‌ها در فاصله زمانی پنج تا ۱۰ سال،۱۴ درصد طلاق‌ها در فاصله زمانی ۱۰ تا ۱۵ سال و هشت درصد طلاق‌ها در فاصله زمانی ۱۵ تا ۲۰ سال و ۱۱ درصد در بازه زمانی بیشتر از ۲۰ سال زندگی مشترک انجام گرفته است.
این مسئول افزود: بر اساس اطلاعات موجود در سامانه ثبت ازدواج و طلاق در سال ۹۴ بیشترین فراوانی ثبت واقعه ازدواج به ترتیب در ماه‌های ذیحجه ۱۴ درصد، جمادی‌الاول ۱۲ درصد و در ماه ربیع الثانی ۱۰ درصد ثبت شده است.
محوری گفت: ثبت واقعه ازدواج در ماه‌های صفر و رمضان سیر نزولی داشته و در ماه‌های محرم و صفر به ترتیب سه و ۲ درصد و در ماه رمضان نیز چهار درصد افزایش یافته است.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک کهگیلویه و بویراحمد افزود: بیشترین فراوانی واقعه طلاق به ترتیب در ماه‌های جمادی‌الاول ۱۰ درصد، ربیع‌الثانی ۹ درصد و در ماه ربیع‌الاول ۸٫۷ درصد است و کمترین طلاق مربوط به ماه صفر ۷٫۳ درصد بوده است.
استان ۷۰۰ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران قرار دارد.

منبع/ ایرنا


ارسال به دوستان ارسال به دوستان نسخه چاپی نسخه چاپی

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

نظر سنجی

نظر شما در مورد سایت چیست؟

View Results

Loading ... Loading ...
یاسوج
١٧(°C)
وزش باد آرام
فشار ٢۴.٢١(in)
محدوده دید ۴.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۴.٢١(in)