تاریخ خبر:دی ۱۳, ۱۳۹۵ شماره خبر:21031

مدیرکل صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد خبر داد
صادرات صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد به خارج از کشور

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد، گفت: پیش‌بینی می‌شود تا سال ۹۹ بتوانیم تولیدات صنایع دستی را از طریق گمرک استان به خارج از کشور صادر کنیم.

به گزارش دنانیوز محمود باقری، اظهار کرد: هنرمندان زیادی با توانایی بالا در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارند که برخی از آنها حتی هیچ کلاس آموزشی نرفته اما هنرمندانه صنایع دستی را می‌بافند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به صنایع دستی ممتاز استان، گفت: صنایعی مانند گلیم، جاجیم، قالی، توبره، گچمه و سفره توسط هنرمندان بومی استان بافته می‌شود.

وی با بیان اینکه تعداد زیادی از این محصولات باکیفیت و مطلوب هستند، گفت: اغلب این محصولات شرایط صادرات به خارج از استان و حتی خارج از کشور را دارند.

باقری با عنوان اینکه هر بافنده تقریبا سالانه ۴۸ متر مربع گلیم و جاجیم می‌بافد، گفت: امسال ۱۷۱ هزار و ۸۴۰ مترمربع گلیم و جاجیم در استان تولید شد که به عدم وجود زیرساخت‌های لازم امکان صادر کردن آنها فراهم نشد.

این مسوول با اشاره به نامطلوب بودن زیرساخت‌های لازم برای صادرات، گفت: به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌های صادرات از طریق گمرک استان امکان صادر کردن و فروش این محصولات به خارج مقدور نیست.

باقری بر توجه و فراهم کردن زیرساخت‌های صادرات از طریق گمرک استان تاکید کرد و بیان داشت: باید تلاش کرده و این شرایط را برای توسعه صادرات و اقتصاد استان فراهم کنیم.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌های انجام شده برای توسعه صادرات صنایع دستی استان در سال‌های آتی، یادآور شد: پیش‌بینی کرده‌ایم که میزان صادرات صنایع دستی استان از طریق گمرک خودمان هر سال افزایش یابد.

وی ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده امیدواریم افزایش صادرات صنایع دستی از طریق گمرک استان تا سال ۹۹ به ۱۰ درصد رسیده و بتوانیم این محصولات سنتی و اصیل را به خارج از کشور صادر کنیم.

باقری بر شناسایی و استفاده از تجار و ظرفیت‌های بومی استان تاکید و گفت: حضور افراد بومی تجاری و آشنا به این حوزه می‌تواند در توسعه صادرات، درآمدزایی و اشتغال موثر باشد.

منبع: فارس


ارسال به دوستان ارسال به دوستان نسخه چاپی نسخه چاپی

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

نظر سنجی

نظر شما در مورد سایت چیست؟

View Results

Loading ... Loading ...
یاسوج
١٧(°C)
وزش باد آرام
فشار ٢۴.٢١(in)
محدوده دید ۴.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۴.٢١(in)