تاریخ خبر:دی ۹, ۱۳۹۵ شماره خبر:20750

در خوابگاه‌های دانشجویی دختران یاسوج چه می‌گذرد؟
خلاء برنامه‌های فرهنگی در خوابگاه‌های خودگردان کهگیلویه و بویراحمد/اعتیاد دختران دانشجو به قرص‌های روانگردان

حجت‎الاسلام غلامرضا مزارعی در نشستی با عنوان پیشگیری از وقوع جرم استان با اشاره به وضعیت خوابگاه‌های خودگردان دانشجویی در شهر یاسوج : خوابگاه‌های خودگردان دانشجویی از سوی سازمان‌ها و نهادهای متولی باید ساماندهی شوند.

به گزارش دنانیوز مستأجران خوابگاه‌های دانشجویی با فرهنگ‌ها و آداب مختلف برای مدت طولانی با هم همسایه می‌شوند و گذران زندگی و تحصیل می‌کنند، بیش از ۶۵ هزار دانشجوی دختر و پسر در دانشگاه‌های مختلف استان کهگیلویه و بویراحمد مشغول به تحصیل هستند که حدود نیمی از آنها در خوابگاه‌ها سکونت دارند و بیش از نیمی از دانشجویان خوابگاهی دختر هستند.

اینگونه نوشته می‌شود که؛ «لزوم وجود یک خوابگاه زنده و پویا در دانشگاهی که می‌خواهد مسیر علم و دانش و فناوری را طی کند امری انکار ناپذیر است؛ چرا که از طرفی (درست یا نادرست) درصد قابل توجهی از دانشجویان زندگی دوران دانشجویی خود را در محیط خوابگاه می‌گذرانند و از طرف دیگر دوری دانشجویان از محیط گرم خانه و خانواده و شهر غریب و دیار غربت و فشار‌های تحصیل و درس شرایط خاص تری را برای دانشجویان خوابگاهی نسبت به دانشجویان بومی رقم می‌زند و عدم توجه کافی و حساب شده به فضای خوابگاه‌های دانشجویی ممکن است به نتایج غیر قابل جبرانی منتج شود: از بیماری‌های روحی، روانی و افسردگی دانشجویان تا افت تحصیلی و گرفتار شدن در دام اعتیاد و مسیرهای انحرافی و احیاناً در موارد انگشت شماری خود کشی!» و چنانچه یک خوابگاه فضای خوبی نداشته باشد دانشجویان هم نتایج تحصیلی خوبی نخواهند گرفت.
از این جهت لازم است دست اندرکاران و مسئولان ذیربط در نهادهای مرتبط و مخصوصا دانشگاه‌ها و همچنین کانون‌های فرهنگی و تشکل‌های دانشجویی برنامه‌هایی با پشتوانه فکری قوی و با در نظر گرفتن همه جوانب و مصالح دینی و اخلاقی و همچنین لحاظ شرایط و فضای حاکم بر خوابگاه‌ها تدارک ببیند و گامی موثر در ایجاد فضای مطلوب خوابگاهی بردارند.»

وجود دانشجویان غیربومی در استان کهگیلویه و بویراحمد می‌توانند مسئولیت سفیران این استان در سایر شهرها و استان‌های دیگر کشور برای معرفی ظرفیت‌هاف توانمندی‌ها و پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری و گردشگری استان کهیگلویه و بویراحمد را بر عهده آنها گذاشت، اما مسئولان کهگیلویه و بویراحمد از ظرفیت این نیروهای انسانی تاکنون غفلت کرده‌اند، موضوعی که نگارنده قصد بحث در مورد آن را ندارد.

تعطیلی برنامه‌های فرهنگی در خوابگاه‌های دانشجویی

ابتدا باید گفته شود که مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد و سایر شهرهای این استان دارای خوابگاه‌های مجهز، امن و مطمئنی هستند، اما وجود آسیب‌های اجتماعی از جمله مصرف انواع مواد مخدر در برخی از خوابگاه‌های شهر یاسوج نگران کننده است موضوعی که فریبرز نیکدل رئیس شورای نظارت بر خوابگاه‌های خودگردان کهگیلویه و بویراحمد نتوانست آن را کاملاً پنهان کند، وی در نشست شورای مبارزه با مواد مخدر استان گفته است؛ تاکنون موارد قابل توجهی از مصرف مواد مخدر در خوابگاه‌های خودگردان استان نداشته‌ایم و تنها تعدادی گزارش جزئی بوده که همه رسیدگی شده است.

وی البته هم گفته است؛ که خوابگاه‌های خودگردان محل‌های آسیب پذیراند که متاسفانه هیچ گونه برنامه فرهنگی در آن‌ها انجام نمی‌شود و فقط نگاه اقتصادی به این خوابگاهاست.

تنها ۸ خوابگاه مجوز دارد

نیکدل در ادامه می‌‍گوید؛ تنها ۸ خوابگاه در استان کهگیلویه و بویراحمد مجوز دارند و سایر خوابگاه‌ها هنوز مجوزی از استان دریافت نکرده‌اند.

دود سیگاری که به چشمان همه می‌رود

 برخی از دانشجویان در گفت‌وگویی اظهار کردند: که بعضی وقت‌ها در خوابگاه‌ها متاسفانه دود سیگار، قلیان و گاهاً مواد مخدر دیده می‌شود که دود این مصیبت به چشمان همه می‌رود.

یکی از این دانشجویان که در خوابگاه دانشجویی دانشگاه … یاسوج سکونت دارد، گفت: نظارت جدی از مسئولان در برخورد با افرادی که سیگار و قلیان می‌کشند و یا مواد مخدر مصرف می‌کنند، صورت نمی‌گیرد که ضرورت دارد در این راستا اقدامات اساسی و آگاه‌سازی‌های لازم انجام بگیرد.

بانک اطلاعاتی از آسیب‌های اجتماعی ایجاد شود

 فتاح محمدی معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز می‌گوید؛ اولویت قرار دادن زنان و دانشجویان در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی از سوی مسئولان ضرورت دارد، چرا که این دو قشر بیش از سایرین در معرض خطر و زمینه‌ساز گسترش آسیب‌ها هستند.

وی تصریح کرد: بانک اطلاعاتی از میزان آسیب‌های اجتماعی در دو حوزه زنان و دانشجویان بویژه در زمینه مصرف مواد مخدر ایجاد شود.

ناصر رضایی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه برنامه‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در حوزه مصرف مواد مخدر از سال‌های گذشته در دستور کار بوده، اظهار کرد: این برنامه‌ها در سال جاری با شدت بیشتری انجام گرفته است.

اعتیاد دختران دانشجو به قرص‌های روانگردان

وی با بیان اینکه کهگیلویه و بویراحمد از معدود استان‌های کشور بوده که مرکز ویژه ترک اعتیاد بانوان در آن فعال است، اظهار کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده ضریب مصرف و اعتیاد به قرص‌های روانگردان بین دانشجویان دختر این استان بیشتر از دانشجویان پسر است.

دلیل این رشد نیز تبلیغات سوء و منفی برای مصرف این قرص‎ها به ویژه «ریتالین» عنوان شده است. بیشترین میزان مصرف این نوع قرص‎ها نیز در باشگاه‌های ورزشی و آرایشگاه‌های زنانه برای تناسب اندام، لاغری و یا زیبایی است.

یکی از دانشجویان ساکن در خوابگاه دانشجویی واقع در چهار راه… یاسوج می‌گوید؛ متأسفانه سرپرست‌های که برای خوابگاه‌ها مشخص می‌شوند، صلاحیت آنها گزینش نمی‌شود و خود آنها گاهاً دلیل تشدید برخی آسیب‌های اجتماعی در بین دانشجویان می‌شوند.

این دانشجو می‌گوید، عدم گزارش دقیق از وضعیت خوابگاه‌ها به لحاظ استفاده از سیگار، انواع مواد مخدر به مسئولان نظارتی دانشگاه نیز بر افزایش این آسیب‌ها کمک خواهد کرد.

وی افزود: نبود نظم و مقررات دقیق و مطابق با ذات دانشجویی نیز از دیگر مشکلات خوابگاه‌ها است.

یکی دیگر از دانشجویان اظهار کرد: متأسفانه در خوابگاه‌ها مشاهده می‌شود علاوه بر دانشجویان افراد دیگری همانند کارمندان و زنان مطلقه نیز حضور دارند که این با فضای دانشجویی سنخیتی ندارد.

اسکان غیر دانشجو در خوابگاه‌های دانشجویی خلاف قانون است

حجت‎الاسلام غلامرضا مزارعی در نشستی با عنوان پیشگیری از وقوع جرم استان با اشاره به وضعیت خوابگاه‌های خودگردان دانشجویی در شهر یاسوج افزود: خوابگاه‌های خودگردان دانشجویی از سوی سازمان‌ها و نهادهای متولی باید ساماندهی شوند.

مزارعی با اشاره به اینکه زن مطلقه، دختر فراری، دانشجویان متاهل و مشغول به کار در سایر مشاغل در این خوابگاه‌ها اسکان دارند، تاکید کرد: نباید غیر از دانشجویان، زنان و دختران صنوف و مشاغل دیگر در خوابگاه‌های خودگردان دانشجویی دخترانه اسکان داده و پذیرفته شود چراکه این امر خلاف قانون است.

خلاء برنامه‌های فرهنگی در خوابگاه‌های خودگردان کهگیلویه و بویراحمد

 فریبرز نیکدل رئیس شورای نظارت بر خوابگاه‌های خودگردان کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید: خلاء برنامه‌های فرهنگی در خوابگاه‌های خودگردان کهگیلویه و بویراحمد احساس می‌شود.

نیکدل به اقدامات اساسی در ساماندهی خوابگاه‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: جدا کردن کارمندان از دانشجویان از جمله اقدامات اساسی صورت گرفته برای ساماندهی وضعیت خوابگاه‌های خودگردان استان است.

وی با اشاره به اینکه در سایر شهرهای استان تاکنون هیچ مجوزی صادر نشده است، تصریح کرد: در شهرستان بویراحمد خوابگاه‌های خودگردان به خوبی ساماندهی شده و وضعیت آنها به صورت مرتب کنترل و رصد می‌شود.

وی با بیان اینکه یکی از اقدامات اساسی در بحث ساماندهی خوابگاه‌ها، جداکردن کارمندان از دانشجویان بود، ادامه داد: دانشگاه یاسوج هیچ خوابگاه خودگردانی نداشته و دانشجویان در خوابگاه‌های ملکی تحت نظر دانشگاه ساکن هستند.

رئیس شورای نظارت بر خوابگاه‌های خودگردان استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در این راستا، حدود یک‌هزار نفر از دانشجویان پسر دانشگاه یاسوج را در خوابگاه‌های تحت نظر دانشگاه ساماندهی شدند.

وی تاکید می‌کند؛ در خوابگاه‌های خودگردان استان هیچگونه کار فرهنگی انجام نمی‌شود که این موضوع به عنوان یک خلأ خودنمایی می‌کند، و شورای نظارت بر خوابگاه‌های خودگردان استان آمادگی لازم برای بحث آموزش در این خوابگاه‌ها را دارد.

در پایان ذکر چند نکته؛۱- اجرای برنامه‌های غنی و دارای محتوای بالای فرهنگی، برگزاری اردوهای کارشناسی شده و همچنین برنامه‎های جهت مقابله و پیشگیری از مواد مخدر در خوابگاه‌های دانشجویی ضروری است. ۲- حضور روانشناسان خبره و کارآمد در کنار سایر تیم سرپرستی خوابگاه‌ها الزامی می‌باشد. ۳- نظارت دقیق و مستمر بر خوابگاه‌ها از سوی مسئولان مربوطه باید مدنظر قرار بگیرد.

نباید فراموش شود که خوابگاه‌های دانشجویی بسیار آسیب‌پذیر هستند.

منبع :کبنا


ارسال به دوستان ارسال به دوستان نسخه چاپی نسخه چاپی

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

نظر سنجی

نظر شما در مورد سایت چیست؟

View Results

Loading ... Loading ...
یاسوج
١٨(°C)
وزش باد آرام
فشار ٢۴.١٢(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 1-Low
رطوبت ٢۴.١٢(in)