مهدی پیام

کارشناس ارشد روانشناسی

پایگاه خبری تحلیلی دنانیوز
سرگذشت برجام بلای جان

در مخیله شان به این فکر بودند به بهانه این برجام می توانند و عده برجام های متعدد را تا سال ۱۴۰۰ سر بدهند و از این طریق در انتخابات به جای واژه کلید با واژه برجام پیروز شوند.

اگر کسی برجام را بشناسد نیک می داند که درابتدای تولدش چه سر وصدایی به پا شد. از پیام های تبریک مسئولین وبه تبع ان مردم از دنیا بی خبر به همدیکر تا جشن هایی که در ایالت تهران شمالی گرفته شد تا دادن نشان لیاقت وسکه های بی زبان از بیت المال به ظریف وصالحی تا به جهنم فرستادن منتقدین تا سردار دیپلماسی شدن ظریف و باز شدن پای برجام به کتب درسی و گرفتن جشن های سالگرد تولد. آن زمان اگر کسی از برجام انتقادی میکرد یا دلواپس بود یا حسود و یا کاسبان تحریم.کار به جایی رسید علی رغم مخالف های منتقدین و دلسوزان وتحصن آنها درجلو مجلس ، برجام در مجلس در بیست دقیقه به تصویب رسید. قلب اراک با استفاده از مرغوبترین سیمان ها با بتن پرشد ، سانترفیوژ های نطنز و فردو برچیده شدند، دستاورد غنی سازی بیست درصد شهید شهریاری بی ارزش وبدون استفاده قلمداد شد و به سه ونیم رسید و
چهره آمریکا بزک شد و همه سعی داشتند بگویند این رفتار دولت قبل بود که باعث ناراحتی آمریکا و بوجود آمدن تحریم ها شد. تلاش کردند با تحریف اندیشه امام، سعی در حذف شعار مرگ برآمریکا بکنند.لیبرال های امپریالیست پرست چنان فضای جامعه را به سمت وعده بهشت بعد از برجام سوق دادند که مردم بی گناهم داشت باورشان میشد.رهبری هم علی رغم مخالفت ها وهشدارها سرانجام برای اثبات دوباره بی اعتمادی آمریکا و شیطان بزرگ بودن آمریکا با هوشمندی با شرط ها وافزودن ماده هایی برجام را قبول کردند. لیبرال های کهنکار معتمد آمریکا که خود را خدای تجربه وکار در میدان سیاست می دیدند با ساده اندیشی کودکانه فکر می کردند کار را ازچند جهت تمام کرده اند.
۱- تحریم ها را برداشته اند، که این کار از چند جهت برایشان حائز اهمیت بود.از یک طرف نابودی نام ونشان دولت قبل بود که فهمیده بودند توان کار درآن حد و اندازه ها را نخواهند داشت. از طرف دیگر می توانند با آزادی پول های بلوکه شده و برداشته شدن تحریم به اقتصاد مریض الحال مادر زادی رونقی بدهند تا از فشارها بکاهند.
۲- نابودی اندیشه انقلابی و اندیشه امام ورهبری و جایگزینی اندیشه لیبرالی و سازشکارانه بود. میخواستند به جامعه بقبولانند که اندیشه انقلابی و استکبارستیزی نتیجه جز تحریم، نابودی اقتصادی و فقر چیزی نیست. خواستند بگویند بی اعتمادی امام وبه تبع ان رهبری به آمریکا توهمی بیش نیست.
۳- پیروزی در انتخابات ۹۶بود.
در مخیله شان به این فکر بودند به بهانه این برجام می توانند و عده برجام های متعدد را تا سال ۱۴۰۰ سر بدهند و از این طریق در انتخابات به جای واژه کلید با واژه برجام پیروز شوند.
ولی دیر نپایید این فرزند ناخلف سر ناسازگاری گذاشت. علی رغم تبلیغات دو طرف تحریم ها در عمل برداشته نشد. هرچی پیغام و پسغام اشکار و پنهان داده شد هر چی همدیگر را به اسم کوچک صدا کردند و قهقهه و چهه چهه زدند، هرچی ایمیل زدند، خلاصه همه چی زدند ولی استارت رفع تحریم ها نزده نشد. مجبور شدند مردم و منتقدین را به کور ونابینا بودن متهم کنند و بگویند نمی توانند فوایدپسابرجام را ببینند. تحریم های جدید وضع شد باز گفتند این ها به روح برجام اسیب می زند و به جسمش اسیبی نمیزند. هنوز لیبرال ها از کد خدا نا امید نشده بودند و سعی داشتند از یک طرف بابستن دهان منتقدین مردم را بی خبر بگذارند و از طرفی با استفاده از همان تکنیک ایمیل از طرف کد خدا فرجی بشود. آمدن ترامپ برایشان بسیار نگران کننده بود چون ترامپ دیگر حتی ظاهر کار را هم حفظ نمی کرد وعملا ازپاره کردن برجام حرف میزد. این یعنی نابودی عملکرد چهارساله دولت روحانی.هنوز ترامپ نیامده سنا وکنگره تمدید تحریم های ده ساله را تصویب کرد. اوباما هم برخلاف وعده های قبلی با عدم وتو و امضا نکردن باعث اجرایی شدن تحریم ها شد. این دیگر شیلک به جسم برجام بود.

اینجا دیگر دست های دولت به صورت نیمه بالا رفت و برای اولین بار اقای روحانی از بی اعتمادی به آمریکا سخن گفت و دو دستور ویژه به ظریف وصالحی برای اقدام متقابل داد.همه فکردند دولت سر عقل آمده و قصد دارد اشتباهات گذشته راجبران کند و با دستور تولید پیشران های هسته با سوخت ۶۰ لرزه بر اندام امریکا بیندازد .ولی اقای صالحی زود اب سردی بر دستان همه ریخت و گفتند ساخت پیشران های هسته ای در چارچوب برجام وبا سوخت سه ونیم درصد است.این نشان می دهد دولت اقای روحانی هنوز نمیخواهد این شکست را قبول کند و در برابر آمریکا اقدامات متقابل انجام دهد. معلوم می شود این دو دستور هم برای منحرف کردن افکار عمومی و ساکت کردن منتقدین می باشد تا بتوانند راه وچاره جدیدی پیدا کنند.اگر دولت اقای روحانی بخواهد همین مسیر را ادامه بدهد ، همین برجام که روزی فکر میکرد منجی جانش می شود و هشت سال ریاست جمهوری اش را تضمین میکند می تواند بلای جانش شود و در انتخابات ۹۶ راحت جانش را بگیرد و با یک خداحافظی تلخ، همه را خوشحال کند.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

نظر سنجی

نظر شما در مورد سایت چیست؟

View Results

Loading ... Loading ...
یاسوج
١٨(°C)
وزش باد آرام
فشار ٢۴.١٢(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 1-Low
رطوبت ٢۴.١٢(in)