تاریخ خبر:آذر ۲۹, ۱۳۹۵ شماره خبر:20453

داوود راهزادی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کهگیلویه و بویراحمد :
خاموشی یک روستا ، نتیجه تدبیر مدیران استان

به ما ربطی ندارد که نصب کنتور تاکنون حل نشده است، برق رسانی به این روستا وظیفه این اداره بود اما اینکه جواب استعلام یا پروانه ساخت نیز از منابع طبیعی و بنیاد مسکن برای آن نیز بگیریم وظیفه ما نیست.

به گزارش دنانیوز، روستای دلی مهتاب، روستایی است در بخش چاروسای شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد که مردم آن هنوز اختراع ادیسون را در خانه، کوچه و خیابان ها ندیده اند.

روستای دلی مهتاب در ۸۰ کیلومتری بخش چاروسا و در ۱۳۵ کیلومتری شهرستان کهگیلویه واقع شده است که مشکلات فراوانی در حوزه های روشنایی، بهداشتی، راه و آب آشامیدنی دارد.

دسترسی به این روستا به علت کوهستانی بودن منطقه و راه سخت گذر و سنگلاخی عمق محرومیت این روستا را دوچندان کرده است.

وجود درختان تنومند بلوط، بنه و پوشش گیاهی مطلوب چهره خاصی به این منطقه بخشیده است اما مشاهده خانه‌های گلی و فرسوده حکایت از زندگی سنتی و سخت مردم این دیار دارد.

خانه‌هایی که با دستان هنرمندانه و تلاش سخت مردمان این دیار از گل، سنگ و چوب درختان بنا شده بود.

۳۵ خانوار این روستا هر کدام به‌ صورت پراکنده برای نگهداری گوسفند یا بزغاله یا گاو خود خود به دور از هیاهو مکانی را انتخاب کرده‌اند.

بعد از ۳۸ سال از پیروزی انقلاب اسلامی شب‌های تاریک «دلی مهتاب» روشن شد اما برق این روستا پس از یک هفته قطع شد.

پایه‌های برق تا در خانه‌ها رفته بود، ولی گویا استعلام نگرفتن شرکت برق از اداره منابع طبیعی و آبخیزداری علت اصلی قطعی برق بوده است.

یکی از ساکنین این روستا با اشاره به اینکه روستای ما برق ندارد و شب های تاریکی دارد، گفت: تنها روستایی که برق ندارد این روستاست و مسئولان در این زمینه چاره ای بیاندیشند.

یکی دیگر از ساکنان این روستا با بیان اینکه چرا مسئولان هیچ گونه توجهی به این روستا ندارند، اظهار کرد: ما هم جزیی از این استان و کشور هستیم چرا مشکل روشنایی، خانه بهداشت و راه ما را حل نمی کنند.

حیات پرواز بخشدار چاروسا در گفت و گو با پایگاه خبری صبح زاگرس با بیان اینکه روستای دلی مهتاب در ۸۰ کیلومتری این بخش واقع شده است، گفت: این روستا ۳۵ خانوار و جمعیتی بالغ بر ۱۴۰ نفر دارد و در حوزه ییلاقی این بخش واقع شده است.

پرواز اولویت مهم این روستا را راه ارتباطی نام برد و افزود: به همین منظور سال جاری معاون سیاسی و امنیتی استاندار به همراه جمعی از مدیران کل برای بررسی مشکلات بازدید داشتند.

وی با بیان اینکه شبکه برق رسانی به این روستا به اتمام رسیده است و نیاز به بهره برداری دارد، اظهار کرد: از طرف منابع طبیعی مجوزی صادر نشده است که انتظار داریم این سیکل اداری  طی شود تا مردم از نعمت روشنایی برخوردار شوند.

بخشدار چاروسا تصریح کرد: دو چشمه در این روستا وجود دارد که از امور عشایر تقاضا داریم آنها را بهسازی کند تا مردم بتوانند از آنها استفاده کنند.

وی با بیان اینکه جاده ارتباطی این روستا هم اکنون از طریق بخش دیشموک امکان پذیر است، افزود: با بهره برداری از جاده برفکوه مسیر ۸۰ کیلومتری به ۳۵ کیلومتر تقلیل می یابد.

همچنین سید هدایت الله آویزش رئیس منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان کهگیلویه در گفت و گو با خبرنگار این پایگاه خبری با بیان اینکه خدمات رسانی برق به این روستا را اداره برق شهرستان بویراحمد انجام داده است، گفت: طبق بخش نامه بند ب ماده ۱۲ قانون افزایش بهره وری کشاورزی و منابع طبیعی هر گونه پروژه اعم از برق رسانی، پل و راه در اراضی منابع ملی ممنوع است.

آویزش ادامه داد: اداره متولی یک ماه قبل از اجرای پروژه باید مکاتبات و استعلام مربوطه را از طریق اداره منابع طبیعی اخذ نماید که پس از کارشناسی و برآورد خسارت و پرداخت آن به حساب صندوق خزانه داری اداره کل منابع طبیعی استان و اخذ مجوز لازم در کمیته فنی استان مبادرت به اجرای پروژه نمایند که متاسفانه اداره برق شهرستان بویراحمد بدون هر گونه مکاتبه ای و یا ارسال استعلامی به این اداره مبادرت به اجرای پروژه نمود.

وی با بیان اینکه طبق نقشه های موجود تمامی اراضی این منطقه(روستای دلی مهتاب) منابع ملی است، اظهار کرد: اداره منابع طبیعی برای نصب کنتور برق در این روستا به علت اینکه این اراضی منابع ملی و فاقد مستثناعات است اجازه انجام پروژه را نمی دهد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان کهگیلویه با بیان اینکه این اداره مکاتباتی را با استان و استانداری انجام داده است، تصریح کرد: استانداری با تصویب صورتجلسه ای و ارسال آن به این اداره صرفا اجازه برق رسانی را داد.

وی با بیان اینکه طبق مصوبه شورای حفاظت از بیت المال هر گونه خدمات رسانی در اراضی منابع ملی ممنون و تعلیق است، تاکید کرد: از طریق استان نیز مکاتباتی به این شورا انجام شده است که در صورت تایید مشکل برق رسانی صرفا رفع می گردد.

آویزش با بیان اینکه دو راه حل برای رفع مشکل این روستا وجود دارد، گفت: اراضی براساس آیین نامه ۴ قانون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تماماً به صورت کلی در اختیار بنیاد قرار گیرد، اثبات مالکیت از طریق مراجع قضایی در صورت اخذ رای قطعی بر علیه منابع طبیعی، که در صورت داشتن نسق زراعی می توانند مراتب را در کمیسیون ماده واحده بر علیه منابع طبیعی طرح دعوی نمایند که در صورت اخذ رای قطعی منابع طبیعی مکلف می باشد اراضی را به افراد مشارالیه تحویل نمایند.

به ما ربطی ندارد که تاکنون نصب کنتور حل نشده است

همچنین داوود راهزادی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه برق رسانی به روستای دلی مهتاب در سال ۹۴ انجام شد، گفت: هیچ گونه اختلافی با منابع طبیعی نداریم، برای نصب کنتور طبق قانون نیاز به جواب استعلام است که اگر این روستا جزء طرح هادی است بنیاد مسکن جواب بدهد و اگر خارج از طرح است سازمان جهاد کشاورزی و منابع طبیعی باید جوابگو باشد.

راهزادی در پاسخ به این سوال که چرا از سال ۹۴ تاکنون مشکل نصب کنتور این روستا حل نشده است و چرا شما پیگیری نکرده اید؟ اظهار کرد: به ما ربطی ندارد که نصب کنتور تاکنون حل نشده است، برق رسانی به این روستا وظیفه این اداره بود اما اینکه جواب استعلام یا پروانه ساخت نیز از منابع طبیعی و بنیاد مسکن برای آن نیز بگیریم وظیفه ما نیست.

وی ادامه داد: مردم از منابع طبیعی جواب استعلام بگیرند تا نصب انشعاب صورت گیرد و اصلا ربطی به اداره برق ندارد و خودشان باید پیگیری کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به سوال خبرنگار این پایگاه خبری در مورد هزینه برق رسانی به روستای دلی مهتاب گفت: یادم نیست، تو ذهنم نیست.

منبع : صبح زاگرس


ارسال به دوستان ارسال به دوستان نسخه چاپی نسخه چاپی

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

نظر سنجی

نظر شما در مورد سایت چیست؟

View Results

Loading ... Loading ...
یاسوج
١٧(°C)
وزش باد آرام
فشار ٢۴.٢١(in)
محدوده دید ۴.٠(mi)
اشعه فرابنفش 0-Low
رطوبت ٢۴.٢١(in)

تقویم شمسی

آذر ۱۳۹۵
ش ی د س چ پ ج
« آبان   دی »
 12345
۶۷۸۹۱۰۱۱۱۲
۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹
۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶
۲۷۲۸۲۹۳۰