تاریخ خبر:تیر ۶, ۱۳۹۵ شماره خبر:16196

گفتگو با هادی غفاری، سرگروه اردوی جهادی جوانان عدالت خواه:
ماشین پیکان مان باعث نمی شد که مردم ما را از مسئولین کشوری ندانند+تصاویر

تاسف خوردم پس از ۳۷ سال از انقلاب زن روستای رودسمه مجبور است برای اینکه لباسش خیس نشود تا هم از سرما جلوگیری کند و هم در راه از فشار لباس خیس در امان بماند به دلیل نبود پل باید لباسش را بالا بزند و از رود رد شود.

اختصاصی دنانیوز// به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دنانیوز، یکی از اهداف اصلی انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی، رسیدگی به احوال محرومین و مستضعفین بوده و هست. پس از گذشت ۳۷ سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران هنوز مناطقی از ایران اسلامی هست که با فقر، محرومیت، کمبود و حتی نبود امکانات دست و پنجه نرم می کنند، یکی از این مناطق روستای رودسمه از توابع شهر دیشموک استان کهگیلویه و بویراحمد است که با مشکلاتی از جمله نبود پل ارتباطی و آب آشامیدنی سالم روربرو هستند.

  عده ای از جوانان با سرگروهی آقای هادی غفاری که از اعضای شورای مرکزی جریان عدالت خواه هست، برای مشاهده و پیگری مشکلات، راهی این منطقه شدند.سینا سبحانی نیکو خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی دنانیوز  مصاحبه ای را با آقای هادی غفاری انجام دادند

دنانیوز: در خبرها و فضای مجازی اطلاع یافتیم که شما و دوستان عدالتخواه برای بررسی وضعیت رفاهی و امکانات اولیه ی مردم راهی روستای محروم رودسمه شدید، چه چیزی باعث شد که این تصمیم جمعی را بگیرید؟

هادی غفاری: وقتی سیل اخیر در صدر اخبار و رسانه های استان قرار گرفت، متوجه شدم که سیل در دیشموک و چاروسا و چرام به استانمون خساراتی وارد کرده، ۱۰ – ۱۲ روز بعد از این موضوع رسانه های ارتباط جمعی از مشکلات و تلفات ناشی از سیل در روستای رودسمه ی دیشموک نوشتند، ولی فکر می کردم مسئولین پیگیری کردند، اما پس از ۵۰ روز طلبه ی جوان گچسارانی حاج آقا اسماعیل زارعی در کانال تلگرامیشان (جوان مومن انقلابی)  عکسی از بچه های روستای رودسمه را کار کردند که نوشته بود:

روستای رودسمه

۱۵کیلومتری دیشموک

سه هفته پیش اینجا باران بارید

پل رودخانه را آب برد

وجدان ها را خواب برد

کاش دیگر باران نبارد

یا وجدان های خفته بیدار شود.

غوغایی در درونم به پا شد و قلبم به درد آمد که عده ای از هم استانی هایم پس از ۵۰ روز که از سیل گذشته هنوز دارند با مشکلات پس از سیل گذران زندگی می کنند. از طریق بعضی دوستان و مسئولین پی گیری کردم ولی بعضی می گفتند مشکلات شون حاد نیست و بعضی می گفتن چرا هنوز مشکلات شون پا برجاست. با دوستان عدالت خواه دهدشت هماهنگ کردیم که در روز جمعه ۳۱ اردیبهشت خودمون به روستا بریم و از نزدیک مشکلات مردم را لمس کنیم.

جمعه با چهار تا از دوستان راهی دیشموک و روستای رودسمه شدیم و در راه به روستاهای دیگری نیز سر زدیم تا ببینیم در چه وضعیتی قرار دارند.

دنانیوز: سؤالی به ذهنم خطور کرد، به هرحال استان کهگیلویه وبویراحمد و شهرستان  کهگیلویه و بخش دیشموک مسئولینی دارند و وظایفشان مشخص است با وجود مسئولین و رسانه های محلی چه نیازی به حضورشما ودوستانتان در این روستا بود؟

غفاری: در جامعه اسلامی همه مسئولند، کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیه، همه نسبت به هم مسئولیت داریم. مدل انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی، مدل اتکاء به مسئولین و یا خواص برای حل مسائل نیست، مگر در ۸ سال دفاع مقدس فقط نظامیانی که شغل و وظیفه ذاتیشان دفاع سخت بود درجنگ حضوریافتند؟! خیل عظیم هجوم عاشقانه ی توده های مختلف ازاصناف گوناگون ملت در قالب یکی از زیباترین ابتکارات الهی- مردمی تاریخ بشریت یعنی بسیج مردمی توسط امامی مردمی امام روح الله و استمرار این الگوی پیشروانه با تشکیل کمیته امداد، جهادسازندگی، شورای نگهبان، بنیادمسکن و … نمونه هایی است که سند گویای تاریخی ای در تقویت حرکت های خودجوش مردمی برای پیشبرد اهداف عالی انقلاب است.

دنانیوز: یعنی می فرمایید مسئولین ممکن است توجهی نکنند یا حتی اگرمسئولین هم پیگیری و دنبال کنند، مجددا تصمیم شما دنبال کردن این مسائل و مطالبه گری می باشد؟

غفاری: البته خود مسئولین هم از همین مردم هستند و منقطع و منفک از جامعه نیستند، و لیکن به هرحال ممکن است غفلتی صورت گیرد، یا مسئولی علاقه مند به حل این مسایل باشد، ولی برخی اولویت بندی های غیرموجه و کاذبی که در تقسیم اعتبارات و تسهیلات و خدمات صورت می گیرد و فشاری که بر مسئول مربوطه از ناحیه لابی های سیاسی وارد می گردد و یا دیدگاه و نوع نگرش خود مسئول، موانعی بر سر راه حل مشکلات نقاط محرومتر باشد، که با ورود جریانات مردمی و خودجوش زمینه و بستر لازم برای حل مسائل فراهم می شود.

دنانیوز: در سفری که به این دیار داشتید، شنیده ها و اخبار مربوط به مشکلات رودسمه ناشی از سیل صحت داشت؟

غفاری: بله، کاملا  صحت داشت و متاسفانه باید گفت مربوط به سیل امسال تنها هم نیست، احوالات زمستانی هر ساله  و بهاره بعضی سال های مردم ، مشکل پل ارتباطی می باشد.

دنانیوز: اهم مشکلات اهالی رودسمه رو ذکر کنید؟

غفاری: از دیشموک به سمت روستای رودسمه راه افتادیم تا دو راهی درغک مسیر خوب بود ولی از ابتدای مسیر روستاهای دلی و پاتاوه رودسمه مسیر به خاطر بارش های شدید از سنگ و گل پر شده بودند که طی هفته ی اول سیل زدگی، اداره راه و بخشداری توانسته بودند به اندازه یک ماشین راه رو باز کنند از شهر دیشموک تا روستای رودسمه شاید ۱۵ کیلومتر هم نشود ۴ – ۵ کیلومتر از مسیر آسفالت بود، چند کیلومتری هم زیرسازی شده بوده ولی هنوز آسفالت نیست و باز سیل مقداری از مسیر زیرسازی را نیز نوازش داده بود و مابقی راه هم فقط یه جاده خاکی پر از سنگلاخ و دست انداز و … بود به طوری که در برگشت اگزوز ماشین خودم ترک برداشت.

بعد از روستای دلی تا رودسمه خانه هایی تکی و دوتایی و چند تایی دیدیم و پیش یکیش وایسادیم و از مشکلات منطقه سوال کردیم

خانمی باردار بود و گفت شوهر و سه فرزندش رفتن رودسمه و در رودخانه حمام کنند (پیش خود فکر کردم حتما آب رودخانه زیاد سرد نیست) گفت آب لوله کشی دارند، اما گاهی قطع میشه و آب رودخانه را تا منزل حمل می کنند و در بشکه هایی می ریزند و بعد از ته نشینی استفاده می کنن، از قطعی برق گله می کردند، از قطع و وصل خطوط تلفن همراه سخن گفت. درانتها، آبی از دست این بانوی زحمت کشیده خوردیم و به سوی رودسمه راه افتادیم.

دنانیوز: یعنی شما هنوز به رودسمه نرسیدید؟

هادی غفاری: خیر، به جایی رسیدیم که به سر رودسمه معروف بود، مردمشان می گفتن مسئولین معتقدند چون به رودخانه نزدیک هستید و تعداد خانه ها  زیاد نیست آب لوله کشی برای تان نمی توانیم بیاوریم و از آب رودخانه استفاده کنید و مدرسه هم نداشتند، یک اتاق از منازل اهالی را برای مدرسه ی ابتدایی داده بودند و بچه ها در آن درس می خواندند، از همین جا روستای رود سمه و پای پر که آن طرف رودخانه بود به چشم می آمد. از جاده ای با پیچ های تند و شیب زیاد پایین آمدیم و دیدیم که پل خراب است و آقایی با موتور با دو دختر و یک پسرش در اول رودخانه ایستادند، ماشین را پارک کردیم و سمتشان رفتیم. شوهر همان خانم بارداری بود که در مسیر  مهمانش شده بودیم،گفت برای حمام اینجا آمده ایم.

سریع گفتم مگر در منزل حمام ندارید؟

گفت نه، نه آب داریم ، و نه آب گرم کن، هر وقت بتونیم برای استحمام خود را به رودخانه می رسانیم. البته خانم هامون در گوشه ای از اتاق حمام می کنند.

دنانیوز: در واقع از همان ابتدا سعی داشتید با همه صحبت کنید؟

غفاری:بله ، اصلا برای شنیدن دردهای مردم به آنجا رفته بودیم، به گفته ی اهالی جریان آب از هفته های قبل کمتر شده بود، همراه با دوستان کفش ها را در آوردیم و شلوارهای مان را بالا زدیم و از رودخونه گذشتیم، در بعضی نقاط آب از زانوهای مان بالاتر می آمد و بسیار هم با شدت آب رودخانه در حرکت بود، از پل فقط یک لوله بتنی مانده بود، من خودم ندیدم اما به گفته اهالی دو لوله بتنی بعد از سیل کمی پایین تر در رودخانه پیدا بودند. بچه های روستای رودسمه با شادی و تعجب به پیشوازمان آمدند.

رودسمه

دنانیوز: ازبرخورد بچه ها چه استنباطی داشتید؟ یعنی فهمیدید که آنها چه تصوری پیدا کردند؟

غفاری: خوب ببینید برایشان شاید تعحب آور و در عین حال بهجت انگیز بود. اولین سخنم با بچه ها در مورد مدرسه بود، ابتدایی ها در خود رودسمه درس می خوانند و  داخل دو کانکس که یکی دو سالی هست که برایشان تدارک دیدند درس می خوانند، اما راهنمایی ها باید هر روز تن به آب بدهند و از رودخانه رد شوند و چیزی نزدیک به یک ساعت پیاده روی داشته باشن تا به مدرسه ی راهنمایی برسند که به خاطر بالا بودن آب نزدیک به ۳۰ روز از درس و مدرسه محروم بودند.

دنانیوز: با توجه به این رودخانه، کانال هدایت شده یا جوی آبی برای سیراب کردن زمین های کشاورزی دارند؟

غفاری: یکی از اهالی هر چه دعای خیر بود برای امام خمینی داشت که انقلاب را به پا کرد و باعث شد که وضعیت شان از افتضاح به وضعی بهتر برسد می گفت ما هم مال همین مملکتیم زمان همه پرسی جمهوری اسلامی صندوق رای رو به این طرف رودخانه آوردند و ما رای دادیم. گفت ما مردم طایفه بهمئی غیرت داریم و در زمان جنگ بسیاری از افراد طایفه در دفاع مقدس حماسه ها آفریدند و برای مملکت کم شهید و جانباز نداده ایم.

همچنین دعای خیر می کردند برای مقام معظم رهبری که در سفر سال ۷۳ به استان باعث شدند جوی آب کشاورزی روستا احداث بشود  که همراه با آب کشاورزی زندگی را برای روستا جاری ساخت، که متاسفانه الآن بخاطر اینکه مکانی که جوی آب از آب رودخانه باید پر بشود، پایین رفته و احتیاج به سدی کوچک یا موتور پمپاژی دارد تا دوباره آب در جوی جاری شود. این هم یکی دیگر از مشکلاتشان بود. اکثر خانه ها عمری ۴۵ – ۵۰ ساله دارند و مسقف به چوب درخت بلوط اند. منزل انسان ها و احشام تفاوت شان در کف شان بود و گرنه دیواره و سقف شان یکی بود.

گفتم احشام ! بعضی از روستاییان ۱۰ – ۱۵ بز داشتند و به اندازه شیر و ماست و دوغ و … برای استفاده هر خانواده شاید کفاف می داد.

دنانیوز: با توجه به اینکه طبق تصاویر شما با لباس ورزشی و غیررسمی به رودسمه رفته بودید؟: واکنش اهالی روستا به این حرکت چگونه بود؟

غفاری: به عمد با لباس ورزشی به روستا رفته بودم اما لباس ورزشی هم باعث نشد که مردم تصوری کمتر از نیروی هیئت دولت از ما داشته باشند،متأسفانه باید بگویم اینقدر مسئولین را ندیده بودند که در باورشان نهادینه بود که من مسئولی هستم که از تهران با لباس ورزشی به روستا اومدم.

بعضی ها مشکلات شخصی از نوع مالی رو مطرح می کردند و منتظر بودند که قول کمک مالی بدیم. تو مسیر روستا نیز با چند نفر  هم کلام شدیم  و از مشکلات شان می گفتند و منتظر بودند که با پول نقد جواب شان را بدهیم ! حتی ماشین پیکان مان باعث نمی شد که مردم ما را از مسئولین کشوری ندانند.

گروه های خبری و خیرین و گروه های جهادی آنقدر به بچه های منطقه بیسکوییت و اسباب بازی و لباس و … هدیه داده بودند که نه فقط بچه ها بلکه بزرگترهای شان نیز منتظر هدایای ما برای بچه های شان و شاید هم خودشان بودند.

یعنی ناخودآگاه به جای اینکه ما روحیه کار و تلاش و تولید مردم را تقویت کرده باشیم روحیه ای به مردم تزریق کرده بودیم که باعث شده بود مردم روحیه ی اقتصادی خود را از دست بدهند.

گروه جهادی ای عید امسال به روستاها آمده بودند و برای پای پری ها دو اتاق کلاس مدرسه ابتدایی احداث کرده بودند. خدا خیرشان بدهد اما راهنمایی هایشان شبیه دیگر بچه ها باید به رودسمه بروند و از رودخانه رد شوند و یک ساعتی را تا مدرسه ی راهنمایی طی کنند.

خاک منطقه را حاصل خیز دیدم درختان گردو، انجیر، بادام ، انگور، انار و … را در منطقه مشاهده کردم، مردم در حال برداشت جو و گندم بودند، اما نمی دانم چطور باید این ها رو به آنطرف رود  برای فروش ببرند! واقعا مشقت دارد.(خودشان می‌گفتند که برای فروش  باید به شهر ببرند.)

تازه سر رودسمه  و رودسمه و پای پر هیچ کدام آسیاب ندارند و برای شان سخت بود که گندم ها را به آسیاب ببرند و آردش را به منزل برگردانند و به همین دلیل از شهر آرد می خرند و به روستا می آورند، که هر کیسه آرد تا به منزل شان برسد ۴۴ هزارتومان هزینه دارد.

روستایی های مان از آرد محلی بی نصیبند، این خیلی حرفه باید ساز وکاری طراحی شود که دسترسیشان به آسیاب آسان شود.

dav

دنانیوز: آقای غفاری روستای رودسمه و روستاهای همجوار به خوزستان نزدیکند، شنیده ها حاکی از مهاجرت برخی ازساکنین این روستاها به شهراست، دلیل این موضوع رامتوجه نشدید؟

غفاری: چندین روستا در بالای رودسمه وجود داشت که نزدیکترین شان نامش بهاره است و چون سر بالایی دارند، نزدیک به ۱۵ دقیقه پیاده روی داره، اما در استان خوزستان و بخش صیدون قرار دارند.

این روستاها تا سال ۱۳۷۶ جزء استان کهگیلویه وبویراحمد بودند، اما به دلیل مشکل راه و آب و … ترجیح دادند به صیدون وصل شوند تا کمی از مشکلات شان حل شود. و واقعا هم الآن وضعیت بهتری نسبت به روستای همجوارشان در دیشموک دارند.

اما فاصله رودسمه تا شهر نسبت به بهاره و دیگر روستاها به اولین شهر استان خوزستان بسیار کمتر است ولی چون هر ساله پل را آب میبرد مردم رغبتی به ماندن در روستا و کار کردن ندارند.

اکثرشان به باغ ملک و روستاهای بخش صیدون مهاجرت کرده اند ولی هر ساله می آیند و گندم و جوی شان را می کارند و برداشت می کنند یا به یکی از اهالی می دهند تا بکارد و مقداری از برداشت را بهشان بدهند، یعنی کوچ کرده اند ولی زمین های شان را نفروخته اند و منتظرند که وضعیت راه و آب آشامیدنی و آب کشاورزی و مدرسه و … حل شود تا برگردند.

رودسمه

دنانیوز: اقای غفاری امیدی به حل مسائل داشتند و آیا مسئولین بازدیدی از این منطقه داشتند؟

غفاری: مردم می گفتند تنها بخشدار چند مرتبه به روستا اومده ولی کار چندانی از دستشان برنمیاد و مسئولین شهرستانی و استانی همکاری چندانی با ایشان نمی کنند. باز جای شکرش باقیست که بخشدار چند باری به رودسمه رفته بود و حداقل یک مقام از جمهوری اسلامی با مردم از نزدیک و در روستای شان ملاقات داشته است.

بعضی ها مشکل مسکن و وضعیت مالی خود را مطالبه می کردند، یک نفر شماره ی فرماندار کهگیلویه را می خواست که دستانش نشان از کار سخت روزانه می داد گفتیم شماره ی فرماندار را برای چه کاری می خواهی گفت می خواهم در مورد پل رودخانه و آب کشاورزی با ایشون صحبت کنم، خوشحال شدم که حداقل یک نفر امید به ساخت پل را در دل دارد.

شخصی از اهالی می گفت یکی دو سال پیش مسئولی به دلی آمد و ما مردم به روستای دلی رفتیم و یک بز جلویش قربانی کردیم و گفتیم به رودسمه بیا و مشکل پل ما رو ببین و کاری برای مان بکن، آن مسئول گفت که مشکل پل تان را حل می کنیم اما زحمت نداد تا رودسمه بیاید و مشکل را از نزدیک ببیند. از حرفایشان مشخص بود مسئول کشوری ای بودند نه استانی.

به یاد سخن امام خمینی افتاده م که از قضا بر روی دیواری داخل روستا نیز نوشته شده بود:

من یک موی شما کوخ نشینان را به تمام کاخ نشینان عالم نمی دهم.

رودسمه

آن وقت مردم باید جلوی پای مسئول جمهوری اسلامی قربانی کنند تا شاید پل رودخانه شان درست شود و باز طرفی نبندد این کار.

دنانیوز: دلخراش ترین صحنه ها کدام بودند؟

غفاری: مردم می گفتند۶ سالی می شود که برق به روستایشان رسیده، نمی خواستم باور کنم اما وقتی از اکثر مردم روستا شنیدم باورم شد، از مردم روستا خداحافظی کردیم ولی وقتی از رودخانه می خواستیم رد شویم صحنه ای دیدم که داغم را تازه کرد،

زنی داشت از رودخانه رد میشد لباسش را بالا زده بود تا حداقل بخشی از لباس هایش خیس نشود تا بتواند از آن طرف رود به جایی که می خواهد برود

واقعا” تاسف خوردم ۳۷ سال از انقلاب گذشته و این روزها در کشور حرف از برخورد با بدحجابی است اما زن روستای رودسمه مجبور است برای اینکه لباسش خیس نشود تا هم از سرما جلوگیری کند و هم در راه از فشار لباس خیس در امان بماند به دلیل نبود پل باید لباسش را بالا بزند و از رود رد شود

اول خواستیم فیلم بگیریم اما…

دنانیوز: واکنش مسئولین بخش وشهرستان نسبت به این حرکت مردمی چگونه بود؟

غفاری: بخشدار و بعضی از مسئولین از طریق تماس و پیام از حرکت مان تقدیر کردند، فردای روز بعد به دیدار رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان کهگیلویه رفتم که از قبل  پیام داده بودند و اولین خبر خوش را برایم گفت ، پیمانکاری را برای احداث یک منبع بزرگ موازی با سر رودسمه به منطقه فرستاده تا کار پمپاژ آب را همزمان برای منبع و جوی آب روستای رودسمه نیز انجام دهد و گفت تا قبل از ظهر پیمانکار در منطقه خواهد بود.

دومین خبر ساعت ۹ شب به دستم رسید که پل رودخانه به صورت موقت برای عبور و مرور درست شده است. چند روز بعد دیداری با رئیس اداره ی راه داشتیم ، ایشان اول به ما گفتند چرا روی رودسمه تمرکز کرده اید در صورتی که روستاهای محروم تری نیز وجود دارد ما نیز گفتیم ما از مشکلات رودسمه مطلع شدیم و بعد از حل مشکل روستای رودسمه سراغ روستاهای دیگر نیز خواهیم رفت و از این به بعد باید مرتب منتظر دیدارمان باشید برای نقاط مختلف شهرستان.

برای شان توضیح دادیم که نه دنبال تخریب مسئولین هستیم و نه چیزی عاید شخص خودمان می شود.

ایشان مستند گفتند از اعتبارات ملی راه روستاهای کشور برای شهرستان ۱۰ میلیارد تومان و از اعتبار مناطق کمتر توسعه یافته ی استان های محروم ۹ میلیارد و ۳۸۰ میلیون تومان برای شهرستان کهگیلویه در سال ۱۳۹۴ در نظر گرفته شده ولی نه به کهگیلویه که به کل استان هنوز ۱۰۰۰ تومان پول داده نشده است.

از قضا در همین مستندات کشوری برای پل رودخانه روستای رودسمه و پای پر ۷۶۰ میلیون تومان ثبت شده بود.

رئیس اداره راه نیز قول دادند که تا کمتر از ۱۵ روز دیگر جاده را کامل باز کنند و تا خود روستای رودسمه رو تیغ بزنند تا فعلا مردم مشکلی نداشته باشند.

ایشان گفتند برای پل رودسمه ۴ میلیارد بودجه لازمه ولی ما پیشنهاد دادیم به جای لوله های بتنی لوله های فلزی بالای ۴۰ اینچ گذاشته بشه و به وسیله ی آلموتور به هم جوش داده بشوند و سپس با بتن محکم روی آن را درست کرد و با یک همچین پلی مشکلات این روستا بسیار کمتر خواهد شد، که ایشان قول دادند مطالعات اولیه در این مورد انجام گرفته میشه و در صورتی که شدنی باشه این کار به فعلیت خواهد رسید و ما هم نیز قول دادیم آنچه در توان داریم دریغ نورزیم

دنانیوز: شماهمچنان پیگیرید؟

غفاری: بله

دنانیوز: وعده های مسئولین تا این لحظه عملی شده؟

غفاری: از طریق مردم پی گیری کردیم و فعلا مردم راضی اند ولی ما میگیم تا مشکل پل به صورت اساسی حل نشه مردم هر ساله با این معضل روبرو خواهند بود.

دنانیوز: اگرصحبتی در انتها دارید بفرمایید؟

غفاری: از عناصرانقلابی توقع دارم ظرفیتهایشان را به خدمت حرکتهای مردمی و خودجوش در بیاورند، اهالی رسانه فریاد محرومیت ها و مطالبات مستضعفین باشند، نویسنده ها و شاعران از درد و رنج این صاحبان حقیقی انقلاب بگویند و مسئولین برای حل مسائل محرومین خواب را بر خود حرام کنند.

دنانیوز: ممنون ازوقتی که در اختیار پایگاه خبری تحلیلی دنانیوز گذاشتید.

غفاری: خواهش می کنم. موفق باشید./

تصاویر:

رودسمه

رودسمه

رودسمه

انتهای خبر/


نسخه چاپی نسخه چاپی

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

تبلیغات

تبلیغات