تاریخ خبر:آبان ۳۰, ۱۳۹۴ شماره خبر:11675

در گفت و گو با مهندس کامران مطرح شد:
طرح بافت فرسوده چالش جدید یا فرصت بزرگ/ مجسمه خروس و تخم مرغ معروفترین نماد گچساران

وجود دید سیستمی به مسئله شهر سازی باعث می شود ما عوامل مختلف را در کنار یکدیگر ببینیم و کارهای موثرتری در زمینه های مختلف از جمله بحث ترافیک انجام دهیم و نباید نقش فرهنگ سازی در این زمینه را فراموش کنیم. مسئولان باید از افرادی که خودجوش واردفضای کمک به پیشرفت شهرستان می شوند و سمن ها را حمایت کنند تا خیلی از کارهای کوچکتر و حتی بحث های فرهنگی را پیش ببرند.

اختصاصی دنانیوز//به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دنانیوز؛در گذشته بخش اول گفت و گوی دنانیوز با مهندس جلال کامران منتشر شده؛ در اینجا ادامه صحبتهای این کارشناس پایه یک دادگستری را می بینم.

دنانیوز:مسئله بعدی که باید در شهرستان گچساران به آن اشاره کرد نبود المان شهری یا نماد شهری است به نظر شما دلیل آن چیست؟

در حال حاضر گچساران هیچ المان شهری ندارد و مسافران و رهگذرانی که از این شهر عبور می کنند هیج نمادی از این شهر را به یاد نخواهند داشت چنانکه در شهر های دیگر این نماد وجود داشته و یا آن را درست کرده اند. ولی در سال های پیش نماد معروفی در ورودی شهر از سمت شیراز وجود داشت و آن سربازی بود که مشعلی روشن گاز را در دست داشت. سالیان این نماد به یاد عابران و مردم مانده بود و هیچ هزینه ای هم در بر نداشت تا اینکه به دلیل نامشخصی آن را برداشتند و میدان را به اسم نماز نام گذاری کردند! بنده با وجود اعتقاد به نماز و دین اسلام علت این کار را نمی دانم و دوباره یک نسخه ی کپی برداری شده از شهرهای دیگر را در گچساران قرار دادند. در حال حاضر هم پس از چند سال هنوز مردم آن فلکه را به نام مشعل یا سرباز می شناسند و حتی کسبه ی محل نام جدید را نمی دانند.

نماد سازی آن هم به این صورت هیچ هزینه ای ندارد. اما برای شهری که با منابع نفتی خود معروف است باید نمادی از تولیداتش وجود داشته باشد. جالب توجه اینست اگر از کسانی که عمدتا در مسیر گچساران شیراز عبور می کنند یک نماد از این مسیر بپرسید حتما آدرس مجسمه ی خروس و تخم مرغ که در حوالی امامزاده جعفر قرار دارد را به شما می دهند؛ اما یک نماد از شهر گچساران به یاد ندارند!

دنانیوز: مدتیست طرح مرمت بافت فرسوده و تسهیلات آن مطرح شده و مراحل اجرایی شدن آن در حال تکمیل است نظر شما در این مورد چیست؟

در شهر گچساران بافت فسرده مشکلات بسیاری را برای مردم آن بافت ایجاد کرده از جمله این مشکلات می توان در خدمات رسانی فوریتی چه پزشکی و چه آتش نشانی را نام برد. در کشور نیز این معضل دیده شده و قرار است به عنوان نمونه در چند شهرستان از جمله گچساران اجرا شود تا این جای کار وجود چنین طرحی برای سامان دهی این مناطق بسیار مفید و بجاست.

مسکن مهر گچساران

اما از این به بعد اقدامات مسئولین مهم است. مدیریت شهری و ارگانهای متولی باید نظارت کنند تا این طرح و تسهیلات به جا انجام شوند. مثلا اگر این تسهیلات در مسیر مناسب هزینه نشوند و به سمت خودرو خریدن یا هزینه های دیگر روند هدف ناقص می ماند و این طرح دردسر ساز می شود. به عنوان مثال ما تجربه مسکن مهر را در شهرستان داریم که با وجود پرداخت تسهیلات مناسب برای خانه دار شدن قشر محروم جامعه به دلیل عدم نظارت کافی متولیانی همچون نظام مهندسی و نیز ورود پیمانکاران بی تجربه به هدف خود نرسید و منازل تهیه شده به بی کیفیتی شهره اند و یا تکمیل نشده اند و به مراکز فساد و اعتیاد تبدیل شده اند.

بافت فرسوده - گچساران

همانطور که گفتم کار باید طرح کارشناسی شده پیش رود تا این طرح نیز به خانه دار شدن مردم به قدر منزلت آنها کمک کند و خدای نکرده افرادی که در این بافت ها زندگی می کنند آواره نشوند و حلبی آبادها را شکل ندهیم و طرح به سرانجام مسکن مهر دچار نشود. که اگر قرار است به همان صورت مدیریت شود به نظر بنده بهتر است که به همین صورت باقی بماند.

دنانیوز: جدیدا دیده شده که تعاونی ادارات به قسمت کردن زمین های تحت تصرف خود روی آورده اند و آنها را واگذار می کنند پیامد چنین اقداماتی را چگونه ارزیابی می کنید؟

بله بعضا دیده شده تعاونی ادارات طرح های تفکیک اراضی را انجام داده اند و بدون در نظر گرفتن بایسته های لازم شروع به واگذاری می کنند و این کار مشکلات زیادی را برای شهروندان به بار خواهد آورد. برای مثال ما در منطقه بعد از میدان سه راهی تا آخر کارکنان حدودا ۳۰ درصد جمعیت شهر را داریم ولی خدمات رفاهی آنچنانی در آنجا نمی بینیم و همینطور قسمت پانصد دستگاه و مناطق بعد از آن که حتی یک بانک هم وجود ندارد و حتی مراکز درمانی. مسئولین باید به این نوع اقدامات واکنش نشان دهند و جلوی برخی کارهای غیر منطقی را بگیرند. باید گفت که بعضا شهرداری رو بروی این نوع مسائل می ایستد ولی نهایت امر به یک جریمه ختم می شود که ان هم نفعی برای شهرداری است و ضرر آن نصیب شهروندان در آینده می شود.

البته باید از اقدامات شهرداری نیز تقدیر کرد چون سرانه ی فضای سبز در شهرستان در وضعیت خوبی به سر می برد و نیز سرانه تفریحی خوبی داریم که امیدواریم به همین شکل باقی بماند.

دنانیوز: درآخر اگر راهکاری برای مشکلاتی که بیان شده و یا پیشنهادی دارید بفرمایید:

مسئولان باید سعی کننند بار ترافیکی را از روی ۵۰۰ متر خیابان بلادیان بردارند و این امر با انتقال مراکزی همچون مراکز پزشکی و اداری امکان پذیر است. برای مثال طرح ساماندهی بازارچه ی میوه طرح خوبی بود و توانست رضایت شهروندان را در بر داشته باشد. هرچند می شد این بازارچه را عقب تر(به سمت پارک نفت) نیز برد و بار ترافیکی را به آن سمت انتقال داد.

در نهایت مدیریت شهری باید برپایه ی یک مدل سازی پیش رود ما باید در مورد تولید سفر، توزیع سفر و تفکیک ترافیکی برنامه داشته باشیم و براساس آنها اقدام کنیم. براساس آمار می شود میزان نیاز به پارکینگ در شهر را از میانگین هر نفر ۷ متر مربع به سمت یک متر مربع برد و این کار با فرهنگ سازی استفاده از وسایل نقلیه ی عمومی امکان پذیر است. اما در حال حاضر اتوبوس های شهرداری نهایتا در مراسمات به کار می آیند.

بحث بعدی سرعت گیرهای بی شمار شهر هستند که مسئولین به جای مطالعه روی چگونگی تنظیم مقدار سرعت مجاز خودروها در هر جایی که تصادفی اتفاق افتاده سرعت گیر نصب کرده اند و شما با شمارش این سرعت گیر ها می توانید تعداد تصادفات را محاسبه کنید. در کنار تعداد آنها نوع قرار گیری غیر استاندار آنها نیز باعث شده هم کسانی که بیش از سرعت مجاز رانندگی می کنند و هم دیگران از این سرعت گیرها متضرر شوند.

در آخر باید گفت که شهرداری باید نقاط ضعف و قدرت شهر را بشناسد و بر اساس آنها برنامه ریزی کند. هرچند که اجرای چنین طرح هایی هم زمان بر و هم هزینه بر است ولی باید سختی ها را تحمل کرد و فقط به دنبال اجرای طرح های زودبازده نبود تا بتوانیم پیشرفت شهر را ببینیم.

همانطور که گفتم وجود دید سیستمی به مسئله شهر سازی باعث می شود ما عوامل مختلف را در کنار یکدیگر ببینیم و کارهای موثرتری در زمینه های مختلف از جمله بحث ترافیک انجام دهیم و نباید نقش فرهنگ سازی  در این زمینه را فراموش کنیم. مسئولان باید از افرادی که خودجوش وارد فضای کمک به پیشرفت شهرستان می شوند و سمن های فعال را حمایت کنند تا خیلی از کارهای کوچکتر و حتی بحث های فرهنگی را پیش ببرند.

با تشکر از وقتی که برای پایگاه خبری تحلیلی دنانیوز گذاشتید

شورای سردبیری پایگاه خبری تحلیلی دنانیوز منتظر نظرات و سوژه های هم استانی های عزیز در جهت مطالبه گری می باشد.


نسخه چاپی نسخه چاپی

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

تبلیغات

تبلیغات