تاریخ خبر:بهمن ۲, ۱۳۹۳ شماره خبر:730

گزارش جدید آمانو کاهش ذخایر اورانیوم ایران را تایید کرد

قیمت یک ربع پیاده روی با کری مشخص شد؛ نابودی حدود ۷ هزار کلیوگرم اورانیوم زیر ۵ درصد

در حالی جنگ زرگری دولت آمریکا و کنگره برای تحریم بیشتر ایران موضوع هسته ای را تحت الشعاع خود قرار داده، گزارش جدید آمانو نشان میدهد که به یک باره و بدون دریافت هیچ گونه ما به ازایی، طرف ایرانی بیش از ۲۷۰۰ کیلوگرم از اورانیوم ۵ درصد خود را به اکسید تبدیل کرده است.

به گزارش رجانیوز، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش ماهانه خود که شامگاه سه شنبه منتشر شده، آورده است که ایران ۲ هزار و ۷۲۰ کیلوگرم اورانیوم UF6 با غنای تا سطح ۵ درصد را به پروسه تبدیل در کارخانه پودر U02 به منظور تبدیل به اکسید اورانیوم تزریق کرده است. (متن کامل گزارش آمانو)

به این ترتیب ذخایر اورانیوم غنی شده ۵ درصد ایران از ۸ هزار و ۴۷۵ کیلوگرم به ۵ هزار ۷۵۵ کیلوگرم تقلیل پیدا کرده است. مدیرکل آژانس انرژی اتمی، در گزارش خرداد ۹۳ (می ۲۰۱۴) مقدار ذخایر اورانیوم ۵ درصد ایران ۸ هزار و ۴۷۵ کیلوگرم عنوان کرده بود.

“تایید کاهش ذخایر اورانیوم غنی شده ایران”، در حالی است که محمد جواد ظریف پس از قدم زدن ۱۵ دقیقه ای با جان کری در شهر ژنو هنگامی که با انتقاداتی در داخل  روبرو شد تاکید کرد که در جریان مذاکرات هسته ای از حقوق هسته ای ملت ایران دفاع کرده است و در جریان پیاده روی با کری نیز مذاکرات ادامه داشته است.

 

با این حال روند تبدیل ذخایر اورانیوم ۵ درصد ایران خرداد ماه سال ۱۳۹۳ یعنی زمانی که مذاکرات گام نهایی جدی شده بود، آغاز شده است.

آمانو شهریورماه ۱۳۹۳ در گزارش فصلی خود آورده بود که ایران حدفاصل خردادماه تا شهریورماه ۱۳۹۳، ۷۱۰ کیلوگرم اورانیوم ۵ درصد خود را تبدیل به اکسید کرده است.

این روند تا به امروز ادامه پیدا کرده و در نهایت آمانو گزارش داده که پس از فریز شدن غنی سازی اورانیوم ۵ درصد ایران (در نتیجه توافق ژنو در سال ۱۳۹۲)، نه تنها ایران بنابر تعهد خود بر ذخایر اورانیوم ۵ درصد نیافزوده بلکه تاکنون ۲۷۲۰ کیلوگرم اورانیوم ۵ درصد را نیز تبدیل به اکسید کرده است.

به بیان دیگر اقدام عجیب ایران در کاهش ذخایر فعلی اورانیوم ۵ درصد، گزاره ای است که فراتر از تعهدات ایران در توافق ژنو به حساب می آید.

در توافق ژنو درباره اورانیوم ۵ درصد ایران باره آمده است:

هنگامیکه خط تبدیل UF6 غنی شده تا ۵ درصد به UO2 آماده گردید، ایران تصمیم گرفته است مواد UF6 جدیداً غنی شده تا سطح ۵ درصد طی دوره شش ماهه را به اکسید تبدیل کند، همان گونه که در برنامه عملیاتی کردن تأسیسات تبدیل، به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده است.

در واقع ایران در برنامه مشترک اقدام متعهد شده بود از زمان اجرای توافق ژنو، مقدار اورانیوم جدید ۵ درصدی که تولید می کند را به اکسید تبدیل کند، نه آنکه اورانیوم های ۵ درصدی که پیش از توافق، تولید و ذخیره شده بود را نیز از اکسید کند.

در برگه اطلاع رسانی کاخ سفید (فکت شیت) در توضیح این امتیاز ایران آمده است:

ایران تعهد کرده است پیشروی در زمینه تولید ذخایر اورانیوم ۳/ ۵ درصدی را متوقف کند: ذخایر اورانیوم ۵ درصدی خود را افزایش ندهد، بدین ترتیب به مقدار ذخایر در پایان ۶ ماه افزوده نمی شود و تولیدات جدید نیز به شکل اکسید در می آید.

این امتیاز ایران در توافق ژنو برای غرب امتیاز بزرگی به حساب می آمد چرا که با اکسید کردن اورانیوم ۵ درصد جدید ایران، ذخایر آن افزایش پیدا نمی کند و این یعنی اینکه ظرفیت ایران برای تولید اورانیوم ۲۰ درصد محدود باقی می ماند. چرا که برای تولید ۵۰۰ کیلوگرم اورانیوم۲۰درصد (حداقل اروانیوم مورد نیاز برایbreack out – قابلیت فرار هسته ای ( ۵ تن اورانیوم ۵ درصد نیاز است.

به همین دلیل است که مقامات غربی به منظور دور نگه داشتن ایران از قابلیت تولید اورانیوم ۲۰ درصد، علاوه بر همراه کردن تیم مذاکره کننده ایرانی برای توقف فرآیند تولید ۲۰ درصد، توانستند امتیاز اکسید کردن اورانیوم های ۵ درصد جدیدا تولید شده را بگیرند و در گام نهایی به دنبال آن هستند این ذخایر را به ۲ هزار کیلوگرم کاهش دهند تا ایران به صورت جدی از فرآیند تولید اورانیوم ۲۰ درصد دور بیافتد.

حال آنکه طرف ایرانی بدون اعلام رسمی خود ذخایر اورانیوم غنی شده را کاهش می دهد به گونه ای که ذخیره اورانیوم ۵ درصد ایران همانگونه که ذکر شد، هم اکنون به ۵ هزار و ۷۵۵ کیلوگرم رسیده است.

علاوه بر این در گزارش آمانو آمده است که «ایران ۴۱۱۸ کیلوگرم از هگزافلوراید ۲۳۵ دارای غنای ۲ درصدی خود را به اورانیوم طبیعی تبدیل کرده است.»

بنابراین ایران از زمان اجرای توافق ژنو ۲۷۲۰ کیلوگرم اورانیوم ۵ درصد و ۴۱۱۸ اورانیوم ۲ درصد خود را فراتر از تعهدات توافق ژنو تبدیل به اکسید و یا اورانیوم طبیعی کرده است.

این یعنی آنکه از امضای توافق ژنو تا کنون حدود ۷ تن از ذخایر اورانیوم ۵ درصد و زیر ۵درصد ایران از بین رفته است.

در ازای گام های «فراتوافقی» طرف ایرانی و نابودی زحمات دانشمندان هسته ای ، طرف مقابل نه آنکه به تعهدات برنامه مشترک اقدام عمل می کند بلکه سطح چالش را به این جا رسانده که اگر ایران خواسته های آمریکا را نپذیرد با تحریم هایی مواجه می شود که حتی به گفته رئیس جمهور آمریکا برخلاف توافق ژنو است.

منبع:رجانیوز


نسخه چاپی نسخه چاپی

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

  • توصیه ی اخلاقی و حقوقی

    نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا،نشر اکاذیب و تهمت و ... منتشر نمی شود

تبلیغات
تبلیغات

گزارش تصویری

تبلیغات

تبلیغات