تاریخ : شنبه, 4 بهمن , 1399 10 جماد ثاني 1442 Saturday, 23 January , 2021
2

کاهش تعداد چک های برگشتی باجود بی توجهی بانک مرکزی به قانون جدید

  • کد خبر : 32082
  • 06 اکتبر 2020 - 16:35
کاهش تعداد چک های برگشتی باجود بی توجهی بانک مرکزی به قانون جدید
گزارش بانک مرکزی از آمار چک های مبادله ای در مرداد ماه ۹۹ نشان می دهد نسبت تعداد چک‌های برگشتی به مبادله ای در این ماه نسبت به تیرماه ۳.۱ درصد کاهش یافته است.

به گزارش دنانیوز؛ مطابق گزارش بانک مرکزی، در مرداد ماه ۱۳۹۹ در کل کشور بالغ بر ۸.۵ میلیون فقره چک به ارزشی حدود ۱۹۳۹ هزار میلیارد ریال مبادله گردید که نسبت به مـاه قبـل از نظـر تعـداد و مبلـغ بـه ترتیـب ۶.۶ درصـد و ۵.۶ درصد کاهش نشان می‌دهد.

از این تعداد بیش از ۷.۷ میلیون فقره چک به ارزشی حـدود ۱۷۴۹ هـزار میلیارد ریال وصول گردید که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۶.۳ درصـد و ۵.۹ درصـد کاهش نشان می‌دهـد. به عبارتی از کل تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده در ماه مذکور به ترتیب ۹۰.۷ درصد و ۹۰.۲ درصد وصول گردیده است. درصد تعداد و مبلغ چک های وصول شده در تیرماه ۱۳۹۹ به ترتیب معادل ۹۰.۴ درصد و ۹۰.۵ درصد و در مرداد ماه ۱۳۹۸ بـه ترتیـب برابـر ۹۱.۱ درصـد و ۸۷.۵ درصـد بوده است.

در مرداد ماه ۱۳۹۹، در کل کشور بالغ بر ۷۹۴ هزار فقـره چـک بـه ارزشـی حـدود ۱۹۰ هـزار میلیارد ریال برگشت داده شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۹.۲ درصد کاهش و از نظر مبلغ ۲.۶ درصد کاهش نشان می‌دهـد.

از کل تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده در ماه مـذکور (مرداد ۹۹) بـه ترتیـب ۹.۳ درصد و ۹.۸ درصد برگشت داده شده است. تعداد و مبلغ چک های برگشت داده شده نسبت به چک های مبادله شده در تیر ماه امسال به ترتیب معادل ۹.۶ درصد و ۹.۵ درصد و در مرداد ماه ۹۸ به ترتیب برابـر ۸.۹ درصـد و ۱۲.۵ درصد بوده است. عبارت دیگر، تعداد چک‌های برگشت داده شده نسبت به چک‌های مبادله شده در مرداد ماه ۹۹ در مقایسه با تیرماه امسال ۳.۱ درصد کاهش یافته است.

قانون جدید چک عامل کاهش چک‌های برگشتی

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان ازجمله مهمترین دلایل کاهش تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی، تصویب قانون جدید چک در سال ۱۳۹۷ بود. به گونه‌ای که نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های صادره در سال ۱۳۹۸ در مقایسه با سال ۱۳۹۷به میزان ۴۲ درصد کاهش یافته است. علی‌رغم مزایای قانون جدید، اما هنوز بندهایی از این قانون از جمله «صدور چک الکترونیک» مغفول مانده و بانک‌ها نسبت به آن بی‌توجه هستند. براساس قانون، آذرماه سال ۱۳۹۹ آخرین مهلت اجرایی کامل قانون جدید چک بوده است.

کمیسیون حقوقی مجلس پیگیر اجرای کامل قانون جدید چک

درهمین راستا، حسن نوروزی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: «قرار بود آئین نامه‌های قانون جدید چک تا آذرماه ۹۹ بطور کامل تدوین و به بانک‌ها ابلاغ شود. علی‌رغم مزایای قانون جدید، اما هنوز بندهایی از این قانون از جمله «صدور چک الکترونیک» مغفول مانده و بانک‌ها نسبت به آن بی‌توجه هستند».

وی در ادامه افزود: «کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس بعد از تعطیلات مجلس، مکاتبه‌ای در این باره با وزارت اقتصاد خواهد داشت. مجلس معتقد است در اجرای این قانون تمرد صورت گرفته است. تمام محورهای قانون جدید چک باید اجرایی شود».

تمرد بانک مرکزی از اجرای قانون جدید چک

طبق تبصره ۱ ماده ۱ قانون اصلاح قانون صدور چک «بانک مرکزی مکلف است ظرف مدت یک سال پس از لازم‌الاجرا شدن اصلاحیه‌ی قانون صدور چک، اقدامات لازم در خصوص چک‌های الکترونیکی (داده‌پیام) را انجام داده و دستورالعمل‌های لازم را صادر نماید.» در حال حاضر علی‌رغم گذشت بیش از ۲۱ ماه از لازم الاجرا شدن قانون مذکور، چک الکترونیک عملیاتی نشده‌است. با اجرای این بند از قانون، جرائمی همچون جعل و سرقت چک به میزان قابل توجهی کاهش یافته و یا بعضاً موضوعیتی نخواهد داشت و نگرانی‌ها در خصوص از بین رفتن برگه چک در حوادثی از قبیل سیل، زلزله و غیره ازبین خواهد رفت.

کاهش هزینه و زمان دادرسی چک های برگشتی

ازجمله دیگر مزیت های قانون جدید چک، ساده‌سازی فرایند دادرسی برای چک‌های برگشتی است. در قانون قبلی، فرایند دادرسی پر هزینه و وقت‎گیر بود. به طوری که در همان ابتدا ۳.۵ درصد مبلغ چک برای حق دادرسی و به طور میانگین ۱۰ درصد مبلغ چک نیز برای حق الوکاله باید کنار گذاشته می‌شد و از آن مهم تر معمولا این فرایند ۱ الی ۲ سال به طول می‌انجامید. به همین دلیل افراد معمولا ترجیح می‎دادند از حق خود گذشته و یا از راه های دیگری مانند شرخری حق خودشان را پس بگیرند که این بعضا موجب ضرر هنگفت دارنده چک و یا بروز آسیب های اجتماعی بسیاری می‌شد.

اما طبق قانون جدید، بانک‌ها مکلف هستند پس از گذشت ۲۴ ساعت از ثبت برگشتی و غیر قابل پرداخت بودن چک در سامانه متمرکز بانک مرکزی، به میزان کسری مبلغ چک در حساب های دیگر صادر کننده، حتی در بانک‌های دیگر مسدود کنند و ظرف حداکثر ۲۰ روز با پیگیری قضایی، کسری مبلغ چک از حساب صادر کننده برداشت و به حساب دارنده واریز می‎گردد.
انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://denanews.ir/?p=32082

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.