تاریخ : سه شنبه, 21 مرداد , 1399 22 ذو الحجة 1441 Tuesday, 11 August , 2020
0

«چرا» و «چگونه» و «از کجا آورده‌ای»، را باید عمومی کنیم!

  • کد خبر : 29325
  • 08 ژوئن 2020 - 22:26
«چرا» و «چگونه» و «از کجا آورده‌ای»، را باید عمومی کنیم!
این مسأله، در فضاهای شهرستانی و مناطق غیرکلان، به مراتب با سختی‌ها و‌ هزینه‌های بیشتری همراه است، و انتقاد از تبعیض‌ها ‌و اشرافی‌گری‌ها، مشکلات زیادی برای منتقدین و مطالبه‌گران ایجاد می‌کند!

به گزارش دنانیوز؛ در موضوعات آسیه پناهی، غیزانیه، اکبر طبری و سایر پرونده‌های ضدعدالت، ریشه‌ها ‌و لایه‌های مشترکی وجود دارد، که ضرورت دارد جهت شناخت آسیب‌ها و تحول در این مسائل، مورد توجه قرار گیرد.

۱- «از کجا آورده‌ای»، سنت امیرالمؤمنین است.
نقل است حضرت امیر(ع) وقتی بر مسند خلافت نشستند، ضمن ایراد خطبه‌ای، تأکید داشتند که هر مال، هدیه و امکانات نامشروعی که از بیت‌المال مسلمین، در اختیار عده‌ای از خواص قرار گرفت، باید ستانده شود و به خزانه بیت‌المال برگردانده شود، حتی اگر طلایی باشد بر گردن همسرانشان در منزل.

امروز نیز، باید ساختار تصمیم‌گیری، قوانین ‌و مسئولین قضایی و امنیتی، بسترساز تحقق سنت امیرالمؤمنین(ع) در فضای عمو‌می و رسانه‌ای کشور گردند و در فرهنگ جامعه، به عنوان مطالبه و پرسشی مقدس از آن یاد گردد و‌ مانع اجتماعی‌سازی این سنت، توسط جریانات مستقل نشوند.

۲- «تضعیف نظام»، « حفظ نظام» و
«مصلحت نظام»، ادبیات عمومی محافظه‌کاران و‌ متحجران
در فهوای عمومی، به دلیل غلبه‌ی فهم غیردینی محافظه‌کاران، نقد نابرابری‌ها و بی‌عدالتی‌ها، به مثابه‌ی «تضعیف نظام» است، و اعتراض به کاخ‌نشینی و اشرافی‌گریِ برخی خواص به «مصلحت نظام» نیست، و برای «حفظ نظام » نباید اموال نامشروع و ثروت‌های بادآورده‌ی برخی از آقایان را مورد سؤال قرار داد؟!

این مسأله، در فضاهای شهرستانی و مناطق غیرکلان، به مراتب با سختی‌ها و‌ هزینه‌های بیشتری همراه است، و انتقاد از تبعیض‌ها ‌و اشرافی‌گری‌ها، مشکلات زیادی برای منتقدین و مطالبه‌گران ایجاد می‌کند!

نظام و صاحبان تریبون، باید با اتخاذ قوانین و حمایت‌های ساختاری و کار رسانه‌ای، افواه عمومی در طبقات گوناگون اجتماعی را به سمتی هدایت کنند که، نقد پدیده‌های ضد‌عدالت، موجب «تقویت نظام» می‌شود و تلاش در جهت تحقق عدالت و مبارزه‌ی عمومی با بی‌عدالتی‌ها و کا‌نون‌های ثروت و قدرت، «بالاترین مصلحت» است و «حفظ نظام» در نهادینه کردن سنت انقلابی «‌از کجا آورده‌ای» امیرالمؤمنین(ع) نهفته است.

مهمترین مسأله، تغییر ذهنیت‌ها ‌و فضای روانی عموم و خواص جامعه، در مورد مبارزه‌ی عمومی با فقر و فساد و تبعیض است.
انتهای پیام/

سعید آتش‌بار؛ عضو شورای مرکزی جریان مردمی عدالتخواه استان ک و ب

لینک کوتاه : http://denanews.ir/?p=29325
  • نویسنده : سعید آتش‌بار
  • ارسال توسط :
  • 37 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای «چرا» و «چگونه» و «از کجا آورده‌ای»، را باید عمومی کنیم! بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.