تاریخ : جمعه, 7 آذر , 1399 12 ربيع ثاني 1442 Friday, 27 November , 2020
1

از سالم آباد تا تاسک

 • کد خبر : 1854
 • 12 مارس 2015 - 0:30
از سالم آباد تا تاسک

مسئولین محترم اجرایی استان کهگیلویه و بویراحمد بدانند؛ در جمهوری اسلامی هیچ تفاوتی بین مدارس سالم اباد در مرکز استان و مدرسه ی روستای تاسک از لحاظ امکانات نباید باشد.آقایان پاسخ دهند سهم روستای تاسک در ردیف بودجه و سرانه ی عمرانی فضاهای آموزشی استان به چه میزان بوده است؟

بشاگرد را که به یاد دارید، یکی از شاهکارهای سید مرتضی اوینی در انعکاس محرومیت یکی از مناطق این سرزمین بود.البته حاج عبد الله والی رنگ محرومیت را با کار جهادی از آن دیار زدود. اما باور نمی کردم در تاسک کهگیلویه وبویر احمد هم این اندازه محرومیت موج بزند. مسئولین محترم اجرایی استان کهگیلویه و بویراحمد بدانند؛ در جمهوری اسلامی هیچ تفاوتی بین مدارس سالم اباد در مرکز استان و مدرسه ی روستای تاسک از لحاظ امکانات نباید باشد.آقایان پاسخ دهند سهم روستای تاسک در ردیف بودجه و سرانه ی عمرانی فضاهای آموزشی استان به چه میزان بوده است؟پایگاه خبری تحلیلی دنانیوز آمادگی انعکاس مواضع و نظرات مدیران ارشد استان را در باره ی این موضوع دارد.
روستای تاسک
 

به گزارش  دنا نیوز و به نقل از خبرگزاری مهر، “تاسک” یکی از روستاهای منطقه محروم و دورافتاده پشت کوه جلیل در مرز بویراحمد و ممسنی است که همچون دیگر روستاهای این منطقه در دامنه یکی از کوههای بلند زاگرس مرکزی و در میان بلوطهای تنومند جای گرفته است.

مدرسه یک کلاسه روستای «تاسک»هیچ شباهتی به مدرسه ندارد، چهاردیواری ساخته شده ازسنگ است بدون پنجره که باشاخه های بلوط و گل مسقف شده تاحداقل سرپناهی برای۲۱ دانش آموز آن درسرمای زمستان زاگرس باشد.

تاسک و دیگر روستای پشت کوه جلیل همه در دل کوههای سخت گذر قرار دارند و برای رفتن به آن باید از راهی صعب العبور و پر پیچ و خم از مسیر بخش سورنای شهرستان رستم و یا از بخش سفیدار شهرستان بویراحمد گذشت.

بخش زیادی از جاده این روستاها خاکی است و آنها به همین هم راضی هستند زیرا پیش از انقلاب که هیچ راه عبوری نداشتند و در سالهای گذشته هم تنها کوره راهی بود که هر خودرویی نمی توانست از آن عبور کند. گرچه هنوز آبادی های کوچکی در بلندای کوههای این منطقه هستند که راه ندارند.

پشت کوه جلیل با نزدیک به چهار هزار نفر جمعیت بین دو تنگ تاریخی “تامرادی” و “گجستان” قرار دارد که هر کدام تاریخی از حماسه های مردم این خطه را در دل خود جای داده است. نبرد بین عشایر بویراحمد و رژیم پهلوی.

رضا شاه برای سرکوب عشایر بویراحمد که منافع انگلیسی ها در جنوب را به خطر انداخته بودند، جنگ “تنگ تامرادی” را در سال ۱۳۰۹ بر علیه عشایر پایه ریزی کرد تا این ایل جنگجو را تضعیف کند.

مدرسه تاسک

اما دراین جنگ عشایر بویراحمد به فرماندهی “کی لهراسب” قشون دولتی را به فرماندهی سرلشکر “شیبانی” شکست داد و خواب را برچشم رضاشاه حرام کرد تاجایی که شاه، سرلشکرشیبانی را به دلیل این شکست برکنار و سپس در یک دادگاه نظامی که ریاست آن را سپهبدامیر احمدی” بر عهده داشت، محاکمه و به خلع درجه و دو سال زندان محکوم کرد.

در فروردین ۱۳۴۲ و در پی غائله جنوب، حکومت پهلوی بازهم تدارک جنگی دیگر را با عشایر بویراحمد دید و در فروردین آن سال گردانی برای سركوب عشایر به منطقه وارد شد.

عشایر بویراحمد هم در ساعت هشت صبح ۳۱ فروردین ۱۳۴۲ در نقطه ای به نام تنگ “گجستان” راه را بر قشون پهلوی بستند و پس از یك روز جنگ بازهم قوای دولتی را به فرماندهی سرلشکر “آریانا” در جنگی که “گجستان” نام گرفت شکست دادند.

مدرسه تاسک

حکومت پهلوی پس از این جنگ چندین بار اقدام به بمباران هوایی جلیل و پشتکوه جلیل کرد به طوری که از اردیبهشت تا خرداد همان سال به صورت روزانه و در چند نوبت به وسیله هواپیماهای خود بر سر عشایر بمب می ریخت که منجر به کشته شدن زنان و کودکان زیادی شد.

نیروی هوایی پهلوی حتی مدارس عشایری را مورد حمله قرار می داد تا جایی که ” محمد بهمن بیگی” پدر تعلیمات عشایری از شاه خواسته بود، دستور دهد هواپیماهای نظامی چادرهای سفید را در مناطق عشایری بمباران نکنند چرا که چادرهای سفید نشان مدارس عشایری بود. بعدها بهمن بیگی نوشت «هر چه تلاش کردم نتوانستم جلوی بمباران هوایی مدارس عشایری در بویراحمد را بگیرم».

مردم پشتکوه جلیل و روستای تاسک همه آن خاطرات را در ذهن دارند و پس از انقلاب از هیچ ایثاری برای دفاع از انقلاب اسلامی فروگذاری نکردند و شهدای زیادی نیز تقدیم انقلاب نمودند.

مدرسه تاسک

اگرچه انقلاب اسلامی برکات زیادی برای این منطقه به همراه داشته اما هنوز غبار محرومیت بر چهره روستاهای پشتکوه جلیل هویداست.

شاید یکی از دلایل محرومیت این منطقه قرار گرفتن آن در مرز استانهای فارس و کهگیلویه و بویراحمد و در میان کوههای صعب العبور زاگرس مرکزی باشد.

اما روستای تاسک که اهالی نام آن را برگرفته از یک پرنده محلی می دانند، یکی از ۱۰ روستای منطقه پشتکوه است. روستایی که نزدیک به ۴۰ خانوار دارد اما از کمترین امکانات محروم است.

در میان همه محرومیت های این روستا، محرومیت از فضای آموزشی مناسب بیشتر از همه چیز به چشم می خورد. مدرسه روستای تاسک خانه ای سنگی بوده که تنها نشانی که از مدرسه دارد، یک پرچم بر افراشته بر بام آن است.

روستای تاسک

خانه ای که از سنگ و تنه بلوط ساخته شده و سقفی سیاه از جنس گل و شاخه های بلوط  دارد تا در زمستان های پر بارش منطقه جلوی سرما و برف و باران را بگیرد، اگرچه به نظر نمی رسد این خانه سنگی چنین هنری داشته باشد.

این مدرسه یک کلاسه ۱۵ دانش آموز دارد و یک معلم. گرچه در سال آینده و با ورود شش دانش آموز پیش دبستانی، تعداد دانش آموزان آن به عدد ۲۱ می رسد.

خبری از روشنایی در داخل خانه سنگی نیست. تنها منبع روشنایی در این کلاس چند روزنه و سوراخ در دیوار است. تیرهای چوبی سقف کلاس آنچنان دود خورده اند که سیاه سوخته شده اند. کلاس بیشتر به سیاهچالی می ماند که معلوم نیست چه بر سر چشمهای زیبای دانش آموزان آن می آورد.

(عکاسی از اتاق تاریکی که نوری در آن نیست امکان پذیر نبود و به همین خاطر برای گرفتن عکس متوسل به فلاش شدم)

از سیستم گرمایشی مناسب هم خبری نبود. سرویس بهداشتی و فضای ورزشی هم همنطور. درب کلاس نیز ورقه ای فلزی بود که تنها نام درب دارد.

معلم این مدرسه “هومان الوندی” نام دارد که مسافت این روستا تا روستای همجوار را هر روز با موتورسیکلت طی می کند و دلسوزانه و فداکارانه چراغ تعلیم و تربیت را در تاسک روشن نگه داشته است.

دیگر نیازی به گفتن کمبودها از سوی آقا معلم نیست زیرا وضعیت داخل کلاس خود گویای همه چیز است. اما او می گوید: دانش آموزان روستای تاسک با کمترین امکانات آموزشی ممکن تحصیل می کنند.

الوندی می افزاید: مکانی که این دانش آموزان در آن تحصیل می کنند بی هیچ وجه مناسب نیست و مسئولین باید چاره ای بیندیشند.

روستای تاسک

وی بیان می کند: در زمستان و هنگام بارش باران سقف کلاس چکه می کند و قطرات  آب بر روی میز و نیمکت و کتاب دانش آموزان می ریزد.

الوندی ادامه می دهد: هیچ امکانات تفریحی و ورزشی در این مدرسه نیست و دانش آموزان با زنگ ورزش نا آشنا هستند.

وی می گوید: جمعیت این روستا هر ساله در حال افزایش است و به تبع آن نیاز به فضای آموزشی جدید و مناسب ضروری است.

یکی از اولیای دانش آموزان نیز که سه فرزندش در این کلاس درس می خوانند، می گوید: این کلاس سنگی را اهالی روستا دو دهه پیش ساختند تا بچه های این روستا مثل پدران و مادرانشان از تحصیل محروم نمانند.

براتی دانش آموزان زیادی در این مدرسه درس خواندند و به جایی رسیدند، می افزاید: اکنون تعداد دانش آموزان در حال افزایش است و از طرفی این فضا دیگر مناسب نیست.

روستای تاسک

وی تاکید می کند: صدای ما را به کسانی که می توانند کاری برای بچه های محروم ما کنند برسانید.

به گزارش خبرنگار مهر، تنها مدرسه روستای تاسک اگرچه نشانی از مدرسه ندارد اما دانش آموزانی سرشار از استعداد و شور و نشاط دارد. دانش آموزانی که نداری و محرومیت باعث نشده از نظر تحصیلی چیزی کمتر از دانش آموزان شهری داشته باشند اگر سرتر از آنها نباشند.

با این حال آنان در انتظار دستان یاریگر خیرین مدرسه ساز هستند تا سرپناهی امن برای روزهای گرم و سرد مدرسه بسازند و در فردایی نزدیک دانش آموزان تاسک آینده منطقه خود و ایران اسلامی را بسازند.

لینک کوتاه : http://denanews.ir/?p=1854

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 2در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 2
 1. با سلام و احترام
  ضمن تشکر از بازتاب خبری موضوع، پیشنهاد می شود با ارائه گزارش خبری روشن از منطقه(جمعیت و تناسب سنی و جمعیتی، امکانات عمومی، دسترسی به شهر و…) امکان انعکاس موضوع به مراکز بسیج سازندگی کشور و خیرین مدرسه ساز، فراهم آید.
  پست الکترونیک حقیر نیز در پیگیری موضوع، در اختیار قرار داده شده
  است.
  متشکر و ممنون

  • علیکم السلام. درود بر شما. از اهتمام و دغدغه مندی حضرتعالی نسبت به این موضوع کمال قدر دانی رو دارم.چشم.پیگیری کاملتر را در اسرع وقت انجام خواهیم داد.تشکر

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.