تاریخ : جمعه, 7 آذر , 1399 12 ربيع ثاني 1442 Friday, 27 November , 2020
1

مبارزه با مواد مخدر عزم همگانی می‌طلبد

  • کد خبر : 4367
  • 19 ژوئن 2015 - 23:36
مبارزه با مواد مخدر عزم همگانی می‌طلبد

ضعف در اعتقادات، عدم اعتماد به نفس، بی توجهی به مقررات جامعه، بی نظمی و تکدی‌گری از مهمترین عوامل گرفتار شدن افراد در دام اعتیاد می‌باشد.

به گزارش  دنانیوز و به نقل از خبرگزاری فارس از لنده، نورعلی کاظمی ظهر امروز در جمع مردم شهرستان لنده با تبریک ماه رمضان اظهار داشت: ماه رمضان ماه قیام و صیام، ماه همدلی و برکت و ماه کنار گذاشتن کینه‌ و ماه اخوت و برادری همراه با بذل و بخشش است.

وی افزود: استفاده از ظرفیت و پتانسیل ماه رمضان باید در دستور کار همه مسئولان و مردم قرار گیرد تا بهتر بتوانیم به آنچه که نیاز و اهمیت ویژه‌ای برای ما دارد دست یابیم.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان لنده تصریح کرد: سازمان بهزیستی به عنوان یکی از متولیان امر پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر در سطح جامعه مشغول به خدمت است.

کاظمی متذکر شد: دشمنان نظام و انقلاب یعنی استکبار جهانی با راه‌اندازی جنگ نرم درصدد هدف قرار دادن تفکر و اندیشه جوانان و یا به نوعی گرفتار کردن افراد پویای جامعه به خود است.

وی خاطرنشان ساخت: در سال جدید با شعار دولت و ملت، همدلی و همزبانی مقام معظم رهبری، مبارزه با مواد مخدر به عنوان یک مشارکت اجتماعی باید مد نظر قرار گیرد تا بتوانیم به اهداف خود دست یابیم.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان لنده اعتیاد به مواد مخدر را یک نابسامانی‌ اجتماعی خواند و گفت: اعتیاد پدیده‌ای هستی‌سوز بوده که زمینه سقوط بسیاری از ارزش‌ها و هنجارهای فرهنگی و اخلاقی را فراهم می‌سازد.

کاظمی یادآور شد: همه ساله این بلای خانمان‌سوز با به خطر انداختن سلامت اجتماعی قربانیان بیشتری را به آغوش خاک می‌کشاند به‌گونه‌ای که در سال‌های اخیر چند تن از جوانان برومند همین شهرستان نیز به این سرنوشت دچار شدند.

وی با بیان اینکه زیان و ضرر اعتیاد تنها برای فرد نیست افزود: همه افراد جامعه از این پدیده شوم و نامبارک زیان‌ خواهند دید و باید بدانیم که اعتیاد حد و مرز ، مسئول و غیر مسئول، فقیر و غنی نمی‌شناسد.

این مسئول در شهرستان لنده تصریح کرد: متخصصان و کارشناسان مبارزه با مواد مخدر اعتیاد را یک بیماری مزمن و پیش‌رونده می‌دانند که روز‌به روز به آمار تلفات آن در جامعه افزوده می‌شود.

کاظمی با اشاره به اثرات اعتیاد بر فرد مطرح کرد: اعتیاد یک بیماری با جنبه‌های جسمی، روحی و روانی بوده و تأثیر فراوانی بر نابسامانی‌های اجتماعی دارد.

وی به دلایل گرفتار شدن افراد در دام این بلای خانمان سوز اشاره کرد و گفت: ضعف در اعتقادات، عدم اعتماد به نفس، بی توجهی به مقررات جامعه، بی نظمی و تکدی‌گری از مهمترین عوامل گرفتار شدن افراد در دام اعتیاد می‌باشد.

کاظمی بالا رفتن آمار طلاق در جامعه را یادآور شد و افزود: 50 درصد طلاق‌ها ناشی از مصرف مواد مخدر بوده و در سال گذشته در شهرستان ما 22 مورد با مراجعه به بهزیستی اعلام رضایت خود جهت طلاق توافقی را بیان داشتند در صورتی که این آمار بدون آنهایی بوده که به بهزیستی مراجعه نکردند.

وی خاطر‌نشان ساخت:  100 درصد دزدی و سرقت‌ها ، 90 درصد جعل اسناد، 82 درصد خشونت‌های خانوادگی و از هم‌گسیختگی‌ و 73 درصد تجاوز به عنف بر اثر مصرف مواد مخدر است.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان لنده با بیان اینکه شهرستان‌ اولین‌ها از این قاعده مستثنی نیست گفت: بیش از 1 هزار نفر بالای سن 15 سال بر اساس تحقیقات به عمل آمده در شهرستان لنده در دام اعتیاد گرفتار هستند که بیش از 500 نفر آنها به صورت فعال و یا خاموش هستند.

کاظمی در ادامه به سیر و روند مصرف مواد مخدر در شهرستان اشاره و گفت: افراد معتاد در شهرستان ابتدا با بنگ و قرص شروع کرده، سپس به ماده سیاه روی آوردند و بعد از آن به مواد صنعتی از جمله شیشه و هروئین و این سیر در سنین مختلف نیز ادامه دارد.

وی کاهش سن مصرف مواد مخدر اشاره کرد و افزود: سن اعتیاد در شهرستان رو به کاهش بوده و به 15 سال رسیده که این خود زنگ خطری برای همه مردم و خانواده‌ها خواهد بود.

این مسئول شهرستان لنده مقصر اصلی هدایت جوانان به سمت مواد مخدر را خانواده‌ها ذکر کرد و گفت: بی‌توجهی خانواده‌ها نسبت به فرزندان، رها کردن فرزندان در فضای مجازی بدون نظارت از جمله عوامل مقصر بودن خانواده‌ها در گرایش فرزندان به مواد مخدر است.

کاظمی کمبود محبت، تبعیض، آزادی بی حد، رفاه بی حد را عامل دوم گرایش به مواد مخدر ذکر کرد و ابراز داشت: ضعف دینداری و دوستان ناباب از مهمترین علل گرایش به این مواد بوده که ناشی از عدم آگاهی‌ خانواده‌ها و مردم بوده است.

وی افزود: راه‌های پیشگیری از مصرف مواد مخدر در جامعه تبلیغ و اطلاع‌رسانی از طریق ائمه جمعه و جماعات‌، نشریات و رسانه‌ها و دستگاه‌های فرهنگی و مذهبی و مشارکت عمومی مردم در این زمینه بوده که با فراهم کردن مهارت‌های زندگی، و اجرای برنامه‌های فرهنگی میسر خواهد شد.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان لنده به برگزاری 14 کارگاه آموزشی مهارت‌های زندگی در سطح شهرستان اشاره و افزود: در بحث اشتغال و مهارت‌های زندگی مبلغی بالغ بر 3 میلیارد ریال اعتبار و تسهیلات قرض‌ الحسنه پرداخت شده است.

وی ضمن تقدیر از عملکرد رسانه‌های مکتوب شهرستان لنده گفت: متأسفانه در طول چند سال اخیر صدا و سیمای استانی نتوانسته برنامه‌ای تحت عنوان مضرات مواد مخدر برای مردم تهیه و پخش کند اما بارها می‌بینیم که برنامه‌هایی که وقت مردم را به خود اختصاص می‌دهند که تأثیری بر روند زندگی آن‌ها ندارد.

کاظمی در ادامه برخورد جدی مسئولان با عوامل پخش مواد مخدر را یاد آور شد و گفت: عملکرد رضایت‌بخش دستگاه قضایی شهرستان در برخورد با عوامل فروش و مصرف مواد مخدر تا حدی قابل توجهی بر روند مصرف در شهرستان تأثیر گذاشته ولی در سال 93  کشفیات مواد مخدر با تلاش مأموران نیروی انتظامی 10 درصد افزایش یافته که نشان از عزم و اراده آنها در مبارزه با مواد مخدر است.

وی با تقدیر از عملکرد شهرداری لنده در خصوص مکان‌های و فضاهای سبز و تفریحی در سطح شهر خاطرنشان ساخت: برگزاری جلسات متعدد شورای فرعی مبارزه با مواد مخدر باعث شده این شورا مقام اول را در سطح استان کسب و مورد تشویق قرار گیرد.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان لنده در ادامه به عملکرد این اداره در شهرستان اشاره و گفت: راه‌اندازی کمپ ترک اعتیاد و بهبود 160 نفر از جوانان معتاد در این مرکز، راه‌اندازی مرکز مشاوره صبا با حضور کارشناسان برجسته، تشکیل کلاس‌های NA، توزیع بروشورهای تبلیغاتی در بین مردم از مهمترین اقدامات اداره بهزیستی شهرستان برای مقابله با مواد مخدر بوده است.

کاظمی در پایان بار دیگر مواد مخدر را دیو کثیف خواند و گفت: سوداگران این عرصه با اقدامات ادارات به تنهایی با زانو در نمی‌آیند بلکه یک جنبش همگانی و خودجوش مردمی را می‌طلبد که در سال همدلی و همزبانی باید اجرایی شود.

لینک کوتاه : http://denanews.ir/?p=4367

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.