• امروز : جمعه - 13 اسفند - 1400
  • برابر با : Friday - 4 March - 2022
0

فعالیت سیاسی زنان در استان؛ کُنِش، یا پادویی؟!

  • کد خبر : 32230
  • 25 مهر 1399 - 23:24
فعالیت سیاسی زنان در استان؛ کُنِش، یا پادویی؟!
آیا وقتش نرسیده که آن دسته از بانوان صاحبِ اندیشه و دغدغه‌ی ناب اسلامی‌ در استان، طرحی نو دراندازند و سُکان پیگیری‌ مسائل زنان را از ماهی‌گیران فصلی دنیای سیاست بازستانده، و در پی اثرگذاری پایدار برآیند؟

به گزارش دنانیوز؛ کنش‌گری سیاسیِ زنان در کهگیلویه و بویراحمد همواره در ابتدایی‌ترین شکلِ ممکن، به انتخابات‌ها و جدال جناحین محدود شده است. فقدان انگیزه و اراده‌ی جدی برای کشف و هدایتِ ظرفیتِ نهفته‌ و بالقوه‌ی زنان در امور سیاسی، یکی از اصلی‌ترین موانع برای ایفای نقش پُررنگ و معنادار، توسط بانوان دراین‌باره است.

این انگیزه و اراده هم باید در نخبگان جامعه موجود باشد و هم در جماعت نسوان. نخبگان درصورتی می‌توانند دراین‌باره موثر واقع شوند که متصل به جناحین سیاسی نبوده و به بیان دیگر، خود، ذی‌نفعِ حزبی و جناحی نباشند.

بانوان هم اگر به این سطح از فهم رسیده باشند که برای آگاهی نسبت به ایفای نقش و رسالت خطیر خود در امور سیاسیِ جامعه‌ی اسلامی، نباید معطلِ نخبگانِ جناحی بمانند، بلکه باید با تکیه بر توان خود و استفاده از منابع اصیل و در دسترسی که به وفور وجود دارد، مسیر صحیح حرکت را پیدا کرده، و به دنبال نقش‌آفرینی پایدار باشند، خواهند توانست از بازیچه‌ و پادوی سیاسی بودنِ جناحین مرسوم، رهایی یابند.

امروزه دغدغه‌ی بخش عمده‌ای از زنانِ تحصیل‌کرده‌ی استان، داشتن یک پست اداری‌ یا ستادی، به همراه بهره‌گیری از امتیازات مربوط به آن است. یعنی یک شغلِ آرام و بدون چالش و زحمت. این زنان که در بین هم‌جنسان خود، بعنوان قشر فرهیخته‌ی جامعه‌ی قبیله‌ای استان بحساب می‌آیند، نسبتشان با امور سیاسی، در شکل‌های مختلف، خود را نشان می‌دهد که در اینجا به دو گونه‌ی فراگیرترِ آن اشاره می‌کنیم؛

دسته‌ای کاملا بی‌تفاوت، بی‌دغدغه و یا بی‌علاقه و استعداد هستند، و عملا نقشی بیشتر از یک زنِ بدون تحصیلات آکادمیک که در فلان نقطه‌ی محروم‌ زندگی می‌کند، دراین‌باره نخواهند داشت، و چه بسا از جهاتی عقب‌تر هم باشند.

دسته‌ای دیگر که توهم فعالِ سیاسی بودن را داشته، و اوج ایفای نقششان در ستادهای انتخاباتی‌ست، هیچ اراده‌ی مستقلی بجهت کُنشِ پایدار از سوی خود نداشته، و تنها اجابت کننده‌ی فرامین رجال سیاسیِ وابسته به حزب و جناح خود هستند.

در اینجا چند سوال می‌توان مطرح نمود؛

تعریف ضابطه‌مند و در چهارچوب از کنش‌ِ سیاسی بانوان در جامعه‌ی اسلامی چیست، و ضرورت آن تا چه میزان است؟

آیا تاکنون سنجش و برآوردی از میزانِ اثرگذاریِ مطلوب بانوان در این زمینه صورت گرفته است‌؟

چرا بعضی از بانوان از پادوی سیاسی بودن، نه تنها آزرده‌خاطر نمی‌شوند، بلکه به آن هم می‌بالند، و حتی در مواقعی از آن بعنوان رزومه یاد می‌کنند؟

زنان در این حضورِ سطحی و فصلیِ خود، چه اهدافی را دنبال می‌کنند؟

سهمِ نهادها و تشکل‌های مکتبی و انقلابی در هدایت، سازماندهی و اثرگذاری پایدار نسبت به این ظرفیت نهفته‌ی جامعه‌ی زنان و ممانعت از بازیچه‌ی دست احزاب شدن آنان، به چه میزان است؟

به کرات دیده‌ایم یکی از اولین کارهایی که در بزنگاه‌های انتخابات، از سوی جریانات سیاسی صورت‌ می‌گیرد؛ تشکیل کمیته یا کارگروهی به نام بانوان است، و طی آن حرف‌ها و ادعاهایی مبنی بر حقوق زنان و پیگیری مطالبات آنان را ارائه می‌دهند. اما در صحنه‌ی عمل شاهدیم که تاریخ انقضای این حرف‌ها و ادعاها تا پایان شمارش آرا خواهد بود و بعد از آن، گویی نه خانی آمده و نه خانی رفته است.

در این میان، جمعیت زیادی از زنان در استان وجود دارد که در تامین ‌‌ابتدایی‌ترین حوائج زندگی‌شان مانده‌اند. زنانی که نه تنها در سبد دغدغه‌ها‌ی مسئولین و جریانات سیاسی جای نمی‌گیرند بلکه شوربختانه به چشم هم‌جنسان خود که دستشان می‌رسد نیز نمی‌آیند، و هیچ‌ فیض و برکتی از این بظاهر کنش‌های سیاسی نمی‌برند.

آیا وقتش نرسیده که آن دسته از بانوان صاحبِ اندیشه و دغدغه‌ی نابِ اسلامی‌ در استان، طرحی نو دراندازند و سُکان پیگیری‌ مسائل زنان را از ماهی‌گیران فصلی دنیای سیاست بازستانده، و در پی اثرگذاری پایدار برآیند؟!

آیا نباید قدرت بسیج‌شوندگیِ مستقل، مستمر و جدای از نهادها و سازمان‌ها و جناحین، از سوی بانوان استان برای پیگیری مسائل مربوط به زنان وجود داشته باشد، که دیگر این ظرفیتِ خفته‌ی بالقوه، نه در بازی‌های سیاسی به تاراج برده شود و نه در برنامه‌های سطحی و گزارش‌محور نهادها؟!

پ‌ن؛ این مطلب قصد پرداختِ صفر تا صد نسبت به مسائل مربوط به ورود زنان در فعالیت‌های سیاسی را نداشت، و تنها گریزی کوتاه به دردنامه‌ای زد که همواره در ماه‌های منتهی به انتخابات‌ها، جامعه‌ی زنانِ استان را درگیر خود می‌نماید. دردنامه‌ای که هم‌اکنون زمزمه‌های شروع مجددش برای انتخابات ۱۴۰۰ به گوش می‌رسد.
انتهای پیام/

رفعت کاظمی

لینک کوتاه : http://denanews.ir/?p=32230

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.