• امروز : سه شنبه - 26 بهمن - 1400
  • برابر با : Tuesday - 15 February - 2022
1

فروش آب یا غارت منابع آبی از طریق سد تنگ‌سرخ؛ لکه‌ی ننگی پاک‌نشدنی بر پیشانی تاریخ بویراحمد!

  • کد خبر : 39494
  • 12 مهر 1400 - 14:49
فروش آب یا غارت منابع آبی از طریق سد تنگ‌سرخ؛ لکه‌ی ننگی پاک‌نشدنی بر پیشانی تاریخ بویراحمد!
به نام بویراحمد، علیه بویراحمد؛ سد تنگ‌سرخ در نگاه مخالفان..

به گزارش دنانیوز؛ جانمحمد وطن‌پرست؛ سد تنگ سرخ که شروع به کار آن از سال ۱۳۹۰ بوده و سیاسیون و مدیران استان کهگیلویه و بویراحمد از ان زمان تا به امروز، از این سد به عنوان یکی از دستاوردها و پروژه‌های عمرانی افتخارآمیز خود نام‌ می‌برند. علاوه بر مسائل و شبهات زیست محیطی که درباره آن مطرح می‌شود، در اهداف ساخت آن نیز چندین ابهام، تناقض و شبهه وجود دارد. اما مهمترین قسمت ماجرا آب‌فروشی به میزان ۷۲ میلیون متر مکعب از طریق این سد به شیراز می‌باشد.

در حالی مسئولان استانی در سکوت مردم، چوب حراج بر منابع ابی سد تنگ سرخ زده‌اند که ما با نیاز شدید مردم پایین دست سد در بویراحمد، دنا و مارگون به آب و ظهور و تداوم مشکلات آبی در آینده، مواجه هستیم و سبب خواهد شد تا در بلندمدت نتایج و تبعات آب‌فروشی از طریق این سد، به عنوان لکه ننگ پاک نشدنی بر پیشانی تاریخ مدیریت استان و به ویژه بویراحمد ثبت گردد. مردم و مسئولین این مناطق اگر آینده‌نگری، احساس مسئولیت و ارزیابی کاملی درباره احداث سد تنگ سرخ داشته باشند، قطعاً بعد از بهره‌برداری از سد و هویدا شدن تبعات و خسارت‌های آن، نه تنها خود را نخواهند بخشید بلکه دائماً خود را مورد لعن و نفرین قرار خواهند داد؛ زیرا در مواجه با این ننگ تاریخی همراه، منفعل، همراه یا بی تفاوت بوده‌اند.

قبل از ادامه مطلب، اهداف اصلی سد را بصورت مختصر با هم مرور نماییم:

۱_تأمین آب شرب بخشی از شهرستان‌های بویراحمد و دنا به میزان ۲۵.۵ میلیون متر مکعب در سال.

۲_ تامین آب صنعتی یاسوج به میزان ۱۷ میلیون متر مکعب.

۳_ تامین آب کشاورزی شهرستان‌های بویراحمد و دنا به میزان ۴۲۰۴ میلیون متر مکعب در سال.

۴_تامین آب زیست محیطی رودخانه به میزان ۳۳ میلیون متر مکعب.

۵ _فراهم کردن امکانات تفریحی و سیاحتی با توجه به جذابیت توریستی منطقه.

۶_کنترل سیلاب و جلوگیری از خسارت آن به سازه‌های موجود در حاشیه‌ی رودخانه در پایین‌ دست.

۷_ تامین بخشی از آب شرب و صنایع شیراز به میزان ۷۲ میلیون متر مکعب در سال و احتمالاً تلاش برای بالا بردن این سهم در آینده.

مدیران و مسئولان شرکت آب منطقه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد بارها اعلام کرده‌اند ۷۲ میلیون متر مکعب آب که قرار است به شیراز انتقال پیدا کند و پول آن به حساب شرکت آب منطقه‌ای استان واریز گردد، آب مازاد بر نیاز مناطق پایین دست سد یعنی شهرستان‌های بویراحمد و دنا( قبل از جدایی شهرستان مارگون) می‌باشد. اما کدام عقل سالم، انسان ظلم‌ستیز و تحلیل‌‌گری می‌پذیرد ۷۲ میلیون متر مکعب آبی که می‌تواند بخش های زیادی از شهرستان‌های بویراحمد و دنا که تا مغز قرمز استخوان درگیر فقر، محرومیت و فلاکت هستند و در طی سال‌های اخیر با بحران آب مواجه شده‌ و خواهند شد، آبی که می‌تواند این مناطق را به گلستان تبدیل کند و علاوه بر رشد و توسعه این مناطق در کشاورزی، دامداری، باغداری و گردشگری بالغ بر ده هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم ایجاد نماید، به راحتی و با توجیه مسئولان مبنی بر اینکه آب مازاد برنیاز می‌باشد در روز روشن و در سایه ناآگاهی یا ترس و یا خیانت مردم و مسئولین به شیراز انتقال دهند، آنهم مردم محروم و مظلومی که دائماً از بدو انقلاب تا به امروز با حضور در مشارکت‌های اجتماعی و حضور در خط مقدم جبهه‌های مختلف، وفاداری خود به نظام را با وجود محرومیت شدید خود اثبات رسانده‌اند و ذخائر انقلاب می‌باشند.

وقتی مشاهده می‌کنیم بسیاری از مردم به ویژه جوانان در بویراحمد گاهی غارت‌های گذشته برخی از مردم این منطقه را که ریشه فقر و گرسنگی بود را توبیخ و محکوم می‌کنند و نمونه آن غارت‌ها در همه ایلات کشور مشاهده می‌شود، هر روز از خود سوال می‌پرسم که چه اتفاقی سبب شده، همین مردم که مدعی آگاهی، روشنفکری و دین‌مداری می‌باشند، شبانه‌روز از ظلم و ظلم‌ستیزی می‌گویند، ظلم‌ستیزی و حمایت از مستضعفین از غزه تا لبنان و پنجشیر را کُنترات برداشته‌اند اما، به راحتی در اثر ناآگاهی، ترس و یا ذلت اجازه غارت منابع آبی مناطق خود را می‌دهند و مسئولان، حامیان و افراد پشت پرده این پروژه، چرا دائماً به این آب‌فروشی افتخار می‌کنند؟ واقعاً چرا؟

چرا باید از ۳۳۵میلیارد منابع مالی ماده ۵۶استان در سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۲۰۰میلیارد ان به سد تنگ سرخی اختصاص یابد که قرار است از طریق ان این سد، خام فروشی صورت گیرد و لکه ننگ بزرگی بر پیشانی استان ثبت گردد؟

به راستی، عمق فاجعه‌ی ناآگاهی یا ترس برخی مسئولین در این موضوع ، بسیار بیشتر از عمق محرومیت این مناطق است.

روزی به قول مرحوم بهمن‌بیگی ره، عشایر بویراحمدی با شجاعت و میدان داری، در مقابل سه اژدهای پر اشتهای دهان گشوده، از دهستانی استانی خلق کردند و نشان دادند در جهان امروزی که اصحاب قدرت در سطح ملی و بین المللی مانند اژدها، تخصصی جز بلعیدن منابع و منافع فقرا و مستضعفین ندارند، میدان بر دیپلماسی برتری دارد زیرا در چنین نظام حاکم بر جهان، در نبود میدان، دیپلماسی تنها با شرط پذیرش بردگی به اسایش ختم خواهد شد. چه بر سر همین مردم امده است که در روز روشن اینگونه بصورت فاجعه‌بار، آب آن‌ها را به بهای پرداختی ناچیز به غارت می‌برند و با وجود اینکه مدعی آگاهی و شجاعت هستند اما نه تنها از ریزترین حقوق خویش در این سد بی‌خبرند بلکه شجاعت ایستادگی و مقاومت در چارچوب قوانین نظام مقدس جمهوری اسلامی که خود را پرچم‌دار حمایت از مستضعفان در جهان می‌داند برای جلوگیری از ثبت این ننگ بزرگ تاریخی بر پیشانی بویراحمد را ندارند؟

فارغ از اینکه آمار و ارقام اعلام شده مربوط به سد را از نظر علمی بررسی نماییم و یا به بررسی ابهامات، شبهات و تناقضات پیرامون سد و نیز ابهامات و نواقص محیط زیستی سد، ارزیابی گردد، فقط آب فروشی به میزان ۷۲ میلیون متر مکعب از طریق سد تنگ‌سرخ، و همچنین دوره یا دوره‌های خشکسالی پیش رو و البته فلاکت، محرومیت و فقر شدید مردم پایین دست و نیاز شدید به این ۷۲ میلیون متر مکعب، به تنهایی، ننگی بزرگ بر پیشانی تاریخ بویراحمد است.

ناگفته نماند ما مردم شیراز را دوست می‌داریم، پاره‌های تن ما می‌باشند و نظام جمهوری اسلامی وظیفه دارد آب آشامیدنی کافی و مناسب برای این مردم عزیز تامین کند اما این تامین باید بر اساس فرامین اسلام، حفظ حقوق مردم و با توجه به بهترین و با ثبات‌ترین شیوه انتخاب و اولویت‌ها باشد حتی اگر هزینه تامین آب افرایش چشمگیری یابد!! نه اینکه راحت‌ترین کار را با ظلم و خیانت به مردم مظلوم، مستضعف، همیشه در صحنه و وفادار به انقلاب، نظام و رهبری در پایین دست سد انتخاب نمایند و اینگونه حقوق صدها هزار نفر از مردم پایین دست سد که اکثریت کشاورزان و دامداران زجر کشیده و مظلومی می‌باشند که به نان شب محتاجند و یا خانواده‌های محترم جانبازان، رزمندگان، آزادگان، شهدا و… می‌باشند و هنوز با وجود انبوهی از مشکلات و محرومیت‌ها، به انقلاب اسلامی ایران تا این اندازه وفادار مانده‌اند. امیدواریم حقوق مردم در این سد تضییع نگردد و بویراحمد به غزه‌ای در زاگرس تبدیل نگردد.

در آخر اینکه بد نیست بدانیم تاثیرگذاری این ۷۲ میلیون متر مکعب آب در مناطق پایین دست در بویراحمد می‌تواند تقریباً ده برابر تمام اقدامات نمایندگان مجلس و مسئولان این مناطق در جهت رشد و توسعه کشاورزی، دامداری، باغداری و گردشگری در ۴۳ سال گذشته باشد و بیش از ده هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم ایجاد نماید.

همچنین بد نیست بدانیم اگر به یک دوره‌ی خشک‌سالی دو سه ساله رسیدیم، این ۷۲ میلیون متر مکعب سهم شیراز است که با توجیه تامین آب شرب مردم، باید در اولویت باشد نه ۳۳ میلیون متر مکعب آب زیست محیطی رودخانه!! یا ۴۲.۴ میلیون متر مکعب آب کشاورزی دنا و بویراحمد!! یا ۱۷ میلیون متر مکعب آب مصارف صنعتی یاسوج!! یعنی سهم یاسوج از این سد در بحران‌های احتمالی فقط ۲۵ میلیون متر مکعب است در مقابل ۷۲ میلیون متر مکعب شیراز!!

در پایان از همه مسئولین محترم استانی مربوطه، دادستان محترم، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، نماینده ولی فقیه در استان، نماینده مردم در مجلس خبرگان رهبری و … خواهشمندیم نسبت به این موضوع منفعل و بی تفاوت نباشید ودر چارچوب قوانین نظام جمهوری اسلامی مطالبه‌گر باشید و اجازه تضییع حقوق این مردم مظللوم، وفادار، صادق، شجاع و کم توقع را توسط اصحاب قدرت ندهید. که بی‌تفاوتی نسبت به حقوق این مردم صادق و محروم، عواقب بدی برای شما و عاملان این خطای بزرگ در پی خواهد داشت زیرا دستان نامرئی نظام هستی، هیچ خیر و شری را بدون پاسخ نخواهد گذاشت و البته مردم بیشترین سهم را در دفاع از حق خویش خواهند داشت.
۱۴۰۰/۷/۱۱

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://denanews.ir/?p=39494

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.