تاریخ : شنبه, 5 مهر , 1399 9 صفر 1442 Saturday, 26 September , 2020
1

سیمای پیشرفت در روستاهای کهگیلویه و بویراحمد بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

  • کد خبر : 27317
  • 15 دسامبر 2018 - 17:35
سیمای پیشرفت در روستاهای کهگیلویه و بویراحمد بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

از گذشته که سخن به عمل می‌آید می شنیدیم نوزادانی که به دلیل نبود امکانات بهداشتی در همان لحظات تولد می‌مردند یا مادرانی که اغلب در هنگام زایمان از دنیا می‌رفتند و دیگر بیماری‌ها! زندگی در روستاهای کهگیلویه و بویراحمد به همین سختی می‌گذشت تا اینکه به برکت انقلاب اسلامی سیما روستاها تغییر کرد و وضعیت بهتر شد و نعمت انقلاب به صعب‌العبورترین مناطق استان هم رسیده است.

به گزارش دنانیوز استان کهگیلویه و بویراحمد قبل از انقلاب از فقر و محرومیت عمیقی رنج می‌برد و وضعیت در روستاهای این استان نوپا اسفناک‌تر بود و وضعیت زیرساختی، معیشتی و اشتغال مناسب نبود.

فراموش نمی‌کنیم روزهایی را که گذشتگان برایمان از سختی‌های آن روزگار سخن می‌گفتند از امکاناتی که وجود نداشت و زندگی روستایی که به دلیل نبود آب شرب، برق و حتی امکانات بهداشتی به سختی می‌گذشت‌.

از گذشته که سخن به عمل می‌آید می شنیدیم نوزادانی که به دلیل نبود امکانات بهداشتی در همان لحظات تولد می‌مردند یا مادرانی که اغلب در هنگام زایمان از دنیا می‌رفتند و دیگر بیماری‌ها!  زندگی در روستاهای کهگیلویه و بویراحمد به همین سختی می‌گذشت تا اینکه به برکت انقلاب اسلامی سیما روستاها تغییر کرد و وضعیت بهتر شد و نعمت انقلاب به صعب‌العبورترین مناطق استان هم رسیده است.

کهگیلویه و بویراحمد استانی با ۴۵ درصد جمعیت روستایی در جنوب غربی کشور است، استانی که دو هزار و ۲۳۲ کدآبادی دارد و ۳۱۵ هزار نفر جمعیت روستایی این بهشت کوچک است، در طول چهل سال انقلاب کارهای بزرگی صورت گرفته و روستاهای ما در حوزه‌های راه، آب، برق، اشتغال و بهداشت، تلفن و سایر حوزه‌های عمرانی، ورزشی و …پیشرفت قابل توجهی داشته‌اند هر چند این خدمات و امکانات کافی نبوده و بازهم باید روستاها مورد توجه بیشتری قرار گیرند.

سید خدادوست موسوی مدیرکل دفتر روستایی استانداری کهگیلویه و بویراحمد در خصوص اقدامات در روستاهای استان پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: از مجموع دو هزار و ۲۳۲ روستا یک هزار و ۶۴۳ روستا دارای سکنه هستند و بالغ بر ۵۸۹ روستا خالی از سکنه هستند، همه این روستاها دارای راه هستند البته نیاز است کیفیت راه‌های روستایی ارتقا یابد.

وی با اشاره به وضعیت برق‌رسانی در روستاها گفت: روستاهای بالای ۱۰ خانوار دارای شبکه برق هستند و حتی بسیاری از روستاهایی خالی از سکنه دارای نعمت برق هستند، یک هزار و ۷۶۸ روستا برق‌رسانی شدند و تا پایان سال هم ۱۴ روستا دارای شبکه برق می‌شوند.

این مسوول عنوان کرد: حتی در سطح استان روستاهایی هستند که راه مناسبی ندارند اما با هلی‌کوپتر پایه‌های برق به این روستاها برده شده است.

مدیرکل دفتر روستایی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به انجام کارهای زیرساختی مانند پارک‌بازی و اجرای طرح‌های گردشگری گفت: ۷۴ درصد روستاهای ما دارای آب شرب هستند در حالی که قبل از انقلاب مردم به آب شرب دسترسی نداشتند، یک هزار و ۴۷۳ روستا از نعمت آب شرب برخوردارند ضمن اینکه ۱۶۸ روستا فاقد شبکه آبرسانی است.

گازرسانی به روستاها دیگر موضوعی بود که موسوی به آن اشاره کرد.۶۷۷ روستا در مناطق مختلف استان گازرسانی شدند و ۱۴۷ روستا هم تا پایان همین سال از نعمت گاز برخوردار می‌شوند، در حالی که در قبل از انقلاب به دلیل نبود امکانات سرمایشی و گرمایشی مردم با قطع درخت نیاز خود را برطرف می‌کردند اما با خدمات در گازرسانی به روستاها منابع طبیعی بکر استان حفظ می‌شوند.

 وی با اشاره به اینکه سال‌های قبل از انقلاب نبود بهداشت یکی از معضلات اساسی مردم بود، افزود: مردم با پیمودن مسافت‌های طولانی به شهرهای همجوار مانند بهبهان می‌رفتند و به پزشک مراجعه می‌کردند اما در  سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ۳۵۱ خانه بهداشت احداث شد و ۱۵ خانه بهداشت هم تا پایان سال مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

این مسوول به پیشرفت‌های آموزشی در روستاها پرداخت و گفت: بیش از دو هزار مدرسه در سطح استان وجود دارد که اغلب این روستاها در مناطق روستایی احداث شده و حتی مدارسی هستند که یک یا دو دانش‌آموز دارند، ضمن اینکه ۹۹ درصد روستاها دارای پوشش رادیویی دیجیتال و آنالوگ هستند.

مدیرکل دفتر روستایی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه همه امکانات و زیرساخت‌‌ها در روستاها احداث شده گفت: علی‌رغم این اقدامات شاهد مهاجرت به شهرها، حاشیه‌نشینی، مسائل اجتماعی و اشتغال کاذب هستیم که دولت ایجاد اشتغال در روستاها را برای مهاجرت معکوس در برنامه قرار داد.

این مسوول تصریح کرد: دولت از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی مبلغ خوبی برای اشتغال روستایی اختصاص داده که در مرحله اول ۲۱۴ میلیارد تومان به صورت متمرکز در نظر گرفته شده و ۷۰ میلیارد دیگر در مرکز کشور برای استان دیده شده و در صورت جذب این میزان اعتبار مابقی تسهیلات اختصاص خواهد یافت که تاکنون ۱۰۷ میلیارد ابلاغی به بانک‌ها به صورت ۱۰۰ درصد جذب شده و یا در حال جذب است.

وی تصریح کرد: روستاها ظرفیت ایجاد اشتغال در حوزه گردشگری، صنایع دستی، صنعت و معدن، گیاهان دارویی، کشاورزی و سایر حوزه‌ها را دارد و به زودی سری دوم اعتبار اشتغال روستاها اعلام می‌شود که امیدواریم با تزریق اعتبارات اشتغالزایی کاهش مهاجرت و توسعه استان را شاهد باشیم.

موسوی با اشاره به آب و هوای سردسیری و گرمسیری استان گفت: قرار گرفتن در بین استان‌های فارس، اصفهان، خوزستان و بوشهر مزیتی برای استان است،از طرفی هم بازگشایی راه‌های اصلی پاتاوه-دهدشت و سپیدار-سادات-دهدشت و سایر مسیرها باعث رشد و توسعه و ایجاد اشتغال و تولید در روستاها می‌شود.

وی با بیان اینکه خوشبختانه در مناطق لوداب، دیشموک و بهمئی مهاجرت معکوس را شاهد هستیم، عنوان کرد: کاهش بروکراسی‌های اداری موجب ترغیب مردم به ایجاد اشتغال در روستاها و کاهش مهاجرت به شهرها می‌شود.

موسوی در پاسخ به سوالی مبنی بر امکانات ورزشی روستا عنوان کرد: پروژه‌های خوب ورزشی در سطح روستاها احداث شده و سال‌های اخیر هم ورزش و جوانان با همکاری بنیاد علوی در روستاهای استان پروژه ورزشی احداث می‌کند.

وی با اشاره به اینکه اقدامات صورت گرفته در ۴۰ سال انقلاب قابل قیاس با گذشته نیست، به وضعیت دهیاری‌ها و میزان اعتبارات در نظر گرفته شده برای آنها گریزی زد و گفت: ۶۰۱ روستا دارای دهیاری هستند و باید گفت که روستاهای بالای ۳۰ خانوار معمولا دارای دهیاری هستند که ۵۱۶ دهیار مرد و ۸۵ دهیار زن خدمت به مردم و رصد مشکلات را در دستور کار قرار داده‌اند.

موسوی با بیان اینکه ۶۷۴ روستا دارای شورای اسلامی هستند، عنوان کرد: سال گذشته از محل مالیات بر ارزش افزوده ۴۵ میلیارد تومان به دهیاری‌ها ‌اختصاص پیدا کرد و از قبل این اعتبار، کارهای عمرانی زیادی در روستا انجام گرفت.

مدیرکل دفتر روستایی استانداری کهگیلویه و بویراحمد به حذف بند(و)از قانون بودجه و مشکلات ایجاد شده از حذف این بند، گفت: سال جاری بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده اختصاص یافته که امیدواریم با اصلاح بند(و)رقم بیشتری به دهیاری‌ها کمک شود.

این مسوول در بخش پایانی سخنان خود به تفاهم‌نامه میان بانک پارسیان، معاونت توسعه روستایی رئیس جمهور، بانک سینا، استانداری و بنیاد علوی اشاره کرد و یادآور شد: مبلغ اختصاص یافته در این تفاهم‌نامه ۷۵ میلیارد تومان است که تاکنون از این محل طرح‌های خوبی اجرا شده است، ضمن اینکه افزون بر۱۰۵ میلیارد طرح معرفی شده و بالغ بر ۲۵ میلیارد جذب شده است.

در این گزارش گوشه‌ کوچکی از خدمات پس از انقلاب در روستاها ارائه شد اما خدمات در روستاها علی‌رغم همه دشمنی دشمنان متوقف نشده و‌ چرخه توسعه روستاها از حرکت ناایستاده، دولت‌ها در طول چهل دهه عمر انقلاب همواره در کنار روستاها و روستائیان بودند و‌  همچنان پای کار هستند که حضور همیشه در صحنه آنها در تمام صحنه‌ها گواه رضایت از خدمات است.

گزارش از مهین راوند/فارس

لینک کوتاه : http://denanews.ir/?p=27317

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.